Vitamin D neboli „sluneční vitamin“ hraje klíčovou roli v mnoha tělesných funkcích. Podporuje zdraví kostí a zubů, posiluje imunitní systém a přispívá k normální funkci svalů. Jeho nedostatek se může projevovat různě. Na jaké nejčastější projevy byste si měli dát pozor?
Obvyklé příznaky a zdravotní problémy spojené s nedostatkem vitaminu D:
- Únava a slabost: Pokud máte nedostatek vitaminu D v těle, můžete pociťovat až chronickou únavu, trápit se nedostatkem energie a pociťovat celkovou slabost.
- Bolest kostí a svalů: Absence „déčka“ vede ke svalovým křečím i k bolestem kostí. Bolest můžete cítit zejména v dolní polovině zad.
- Oslabená imunita: Bez dostatečného příjmu vitaminu D budete mnohem náchylnější k infekcím a obecně i k nemocem, jakými jsou chřipka a nachlazení.
- Deprese a změny nálad: Nízká hladina vitaminu D v těle vede k podrážděnosti a k výraznějším změnám nálad. V krajním případě může minimum „déčka“ způsobit i deprese.
- Problémy s kostmi: Absence „slunečního vitaminu“ může u dospělých zavinit osteomalacii, při které dochází k řídnutí kostí a hrozí osteoporóza. U dětí může bez „déčka“ docházet k tzv. rachitidě, což je onemocnění charakterizované měknutím i deformacemi kostí.
- Horší hojení ran: Vitamin D je velmi důležitý pro správné hojení ran. Jeho nedostatek zpomaluje proces hojení a zároveň zvyšuje riziko infekce.
- Vypadávání vlasů: V některých případech může nedostatek „déčka“ způsobit i ztrátu vlasů nebo přispět k alopecii, což je autoimunitní onemocnění způsobující vypadávání vlasů.
- Kardiovaskulární problémy: Studie naznačují, že nízká hladina vitaminu D v těle mívá spojitost také s vyšším rizikem kardiovaskulárních onemocnění.
V tradičních doplňcích stravy je vstřebatelnost vitaminu D často omezená, a tak je vhodné používat vitamin D v lipozomální podobě, která vám zaručí maximální účinnost i rychlé výsledky. „Lipozomální vitamin D využívá pokročilé technologie, při které jsou molekuly vitaminu D obaleny malými částicemi z lipidů – tzv. lipozomy. Ty chrání vitamin před degradací v trávicím traktu a umožňují mu snáze proniknout do krevního oběhu. Výsledkem je výrazně vyšší vstřebatelnost a efektivita užívání oproti běžným formám déčka,“vysvětluje nutriční terapeutka Mgr. Kristýna Kubíková.