Pulzující bolesti hlavy, nepříjemné pocení, nafouklé břicho nebo otupující únava. Tyto nepříjemné průvodní projevy menstruace zažívá řada žen každý měsíc. Často žijí s pocitem, že je to něco, co zkrátka musejí přečkat, než se jejich život vrátí do normálu. Tyto nepříjemné symptomy je přitom možné účinně řešit, a to i přírodní cestou. Víte, jak pomůže omezení solení? Kdy sáhnout po fenyklu? Co způsobuje migrény? A proč luštěniny pomůžou zatočit s výkyvy nálad?
Jedním z nejčastějších symptomů menstruace je nepříjemné nadýmání. Hormony estrogeny a progesteron totiž ovlivňují zadržování vody v organismu a zpomalují trávení, což u mnoha žen vede k pocitu plnosti a nafouklosti. To může být nepříjemné nejen po fyzické, ale i po psychické stránce – pocit oteklosti a nafouknutého břicha rozhodně není komfortní. Naštěstí existují cesty, které pomůžou tuto nepříjemnost řešit. „Vyplatí se například omezit konzumaci průmyslově zpracovaných jídel a snížit množství soli, ta totiž podporuje zadržování vody v těle. Naopak je vhodné zařadit potraviny bohaté na draslík, třeba banány nebo batáty, které pomáhají s odvodňováním,“ radí renomovaný gynekolog a sexuolog MUDr. Pavel Turčan, Ph.D. Výborně fungují také bylinky podporující trávení, mezi něž patří fenykl, heřmánek či máta. Můžete si zkusit uvařit čaj nebo si dát pár kapek fenyklového oleje do vody. Další možností je poohlédnout se po přírodních preparátech s obsahem fytoestrogenů z červeného jetele a s mateří kašičkou, které pomáhají harmonizovat hormonální výkyvy a nepříjemné příznaky zmírňovat.
Bolest hlavy zkrotí hořčík
Řadu žen v období menstruace trápí silné bolesti hlavy, které se podobají migrénám. Obvykle se objevují den nebo dva před začátkem menstruace nebo přímo během ní. Má je na svědomí pokles estrogenu, který ovlivňuje cévní tonus (stav napětí cévní stěny určující průměr cév a průtok krve). Během menstruace tedy může docházet k zúžení cév a nižšímu prokrvení, což následně způsobuje bolesti hlavy. Pokud víte, že na tyto obtíže trpíte, můžete se na ně připravit s předstihem. Jedním z nejúčinnějších přírodních pomocníků je hořčík. Pomáhá uvolňovat cévy a bolesti zmírňuje. Najdete ho mimo jiné v ořeších, semínkách, avokádu nebo v banánech. Ideální je navýšit jeho příjem alespoň týden před nástupem menstruace, aby měl dostatek času se v těle vstřebat. Důležitý je rovněž pitný režim, dehydratace může bolesti hlavy ještě zhoršit. Vedle čisté vody oceníte například meduňkové či levandulové bylinné čaje pro jejich uklidňující účinky.
Na zvýšené pocení platí šalvěj
Nadměrné pocení během menstruace je způsobeno hormonálními změnami ovlivňujícími činnost potních žláz. Objevit se může v noci, kdy narušuje kvalitu spánku, ale i během dne. „Na vině je zejména pokles hladiny estrogenu a zvýšená aktivita hypotalamu, který reguluje tělesnou teplotu,“ vysvětluje lékař. V těchto dnech se proto vyplatí nosit oblečení z prodyšných přírodních materiálů, jako je bavlna nebo bambus, které dobře odvádějí pot a pokožka v něm může dýchat. Pomoct může také popíjení šalvějového čaje, ideálně 2 až 3 šálky denně. Tento čaj má schopnost přirozeně mírnit produkci potu. Naopak je vhodné vyhýbat se kofeinu, alkoholu a pikantním jídlům, protože tyto látky pocení podporují.
S únavou a náladami zatočí železo
Menstruace je pro tělo energeticky náročná a není proto divu, že se v těchto dnech cítíte vyčerpaně. Velkou roli hraje i pokles hladiny serotoninu, hormonu štěstí, což může vést k podrážděnosti, smutku nebo úzkostem. Některé ženy dokonce pociťují symptomy podobné lehké depresi. Nejlepší způsob, jak únavě a výkyvům nálad předejít, je dbát na dostatečný příjem železa. Průměrná ztráta krve při menstruaci je 20 až 80 ml během několika dní, hladina železa v organismu tedy přirozeně poklesne. Skvělým zdrojem železa jsou luštěniny, dýňová semínka nebo třeba špenát. Důležité však je kombinovat ho s vitaminem C, který zvyšuje jeho vstřebatelnost. Taktéž pomůže jíst potraviny s obsahem aminokyseliny tryptofan, jež podporuje produkci serotoninu. Mezi ty patří třeba tofu, losos, vejce, ořechy nebo semínka.