Jaro a léto přinášejí nejen slunečné dny, ale také pylovou sezonu, která se stává noční můrou pro miliony lidí trpících sezonní oční alergií. Svědění, zarudnutí a neustálé slzení můžou výrazně ovlivnit každodenní fungování i pracovní výkon. Oči jsou vystavovány během dne velké zátěži a období alergií je umí hodně potrápit. Jak jim v tomto období ulevit a jakou péči jim dopřát?
Díky vysoké koncentraci alergenů v ovzduší, se pro některé lidi stává na jaře pobyt venku nepříjemnou chvílí. Alergie umí potrápit naše tělo v mnoha ohledech. Projevuje se rýmou, vyrážkou, ale často i různými problémy očí. Alergie v očích, známé také jako alergická konjunktivitida, jsou běžným problémem, zejména v období jara, léta a podzimu. Tyto chvíle jsou nepříjemné. Obtíže jsou nárazové, ale mohou přetrvávat dlouhodobě a ovlivňovat tak kvalitu života.
Projevy očních alergií
- zarudnutí očí
- svědění
- pálení
- rozmazané vidění
- nadměrné slzení
- otoky víček
- pocit písku v očích
- zvýšená citlivost na světlo
Jak zmírnit projevy alergií?
Pokud vás trápí projevy alergií, je potřeba navštívit lékaře. Díky výsledkům z krevních testů zjistí alergeny, na které vaše tělo reaguje a následně nasadí vhodnou léčbu. Aby byl váš pobyt na čerstvém vzduchu příjemný a nenarušovaly ho příznaky alergie, můžete využít vhodnou ochranu očí nebo podpořit obranyschopnost dalšími možnostmi:
- Snažte se minimalizovat pobyt v prostředí, které vás nejvíce zatěžuje. Největší koncentrace pylů je ráno a večer.
- Noste sluneční brýle. Můžou chránit oči před vniknutím pylů a dalších částic.
- Mějte po ruce umělé slzy. Díky nim můžete pomoci vyplavit alergeny z očí.
- Nezapomínejte na dodržování hygieny. Vhodné je častější mytí rukou a obličeje.
- Doma jsou nápomocné čističky vzduchu. V tomto období zvýší kvalitu spánku a vaše tělo nabere sílu na boj s alergiemi.
Je vhodné v období alergií používat kontaktní čočky?
„Pokud nosíte kontaktní čočky, tak v době alergií dejte přednost jednodenním kontaktním čočkám, které jsou tenčí a pohodlnější pro oko, méně dráždí a umožňují vysadit roztoky na čočky, které mohou alergii také někdy zhoršovat,“ radí MUDr. Soňa Paluříková, oční lékařka společnosti Alensa. „Je dobré kapat umělé slzy bez konzervačních látek, při sklonu k alergiím a zánětům bych doporučila kapky s ectoinem, které lze kapat i na kontaktní čočky. Pokud se alergie v očích zhorší, pak je možno zkusit volně prodejná lokální antihistaminika. Tyto oční kapky obsahují konzervační látku benzalkonium chlorid, která není kompatibilní s kontaktními čočkami. Proto je dobré aplikovat protialergické kapky 20 minut před nasazením kontaktních čoček. Pokud jsou oční alergické projevy výraznější, pak je samozřejmě nutné navštívit očního lékaře.“