Jak si udržet životní pohodu a zdravou rovnováhu? Jak správně naslouchat řeči svého těla? A jak ve vyšším věku zúročit, co jste v mládí zaseli? Odpověď a rada jsou jednoduché: Hýbejte se! Pravidelný rekreační sport je tou nejlepší prevencí řady neduhů a podporuje zdraví nejen fyzické, ale i duševní. Pohyb se zkrátka vyplatí a možná jste ani netušili, jak užitečným je pomocníkem.
Lidé sportují odnepaměti a sport je součástí historie lidstva už po tisíciletí: vždyť už v antickém Řecku byly tamější proslulé olympijské hry svátkem nejen tělesné, ale i duševní kultury. I v současnosti má sport velký význam, protože představuje příležitost se zdravě hýbat a potkávat se s podobně naladěnými lidmi. Zároveň poskytuje možnost, jak se zaměřit na sebe, na svůj osobní rozvoj a zdraví. Při sportování se zvyšuje v lidském těle hladina adrenalinu, dopaminu či serotoninu, a zlepšuje se tak fyzické i duševní zdraví. Sport je zkrátka víc než jen zábava.
„Na základě dat získaných z dlouhodobých průzkumů jasně vidíme, že pravidelný, dlouhodobý a nepřetěžující sport působí preventivně u mnoha zdravotních potíží a zvyšuje kvalitu i délku života prožitého bez vážných onemocnění,“ konstatuje“ MUDr. Jitka Vojtová, MBA, zdravotní ředitelka zdravotní pojišťovny OZP.
Zázraky, které umí sport
Ještě stále si kladete otázku, proč se po celý život pravidelně hýbat? Třeba proto, že sport působí jako palivo, které pohání náš organismus. Pokud ho je málo, projeví se to na našem zdraví a onemocníme. Ale nejen to, pohyb je zázračný a každému dostupný lék i na mnoho společenských problémů.
- Pravidelný pohyb vylepšuje fyzické zdraví
Rekreační sportování má pozitivní účinky na kvalitu kostí, svalů i vnitřních orgánů. Jestliže trénujeme pravidelně, snižuje se riziko chorob srdce, vysokého krevního tlaku, mrtvice, obezity i cukrovky 2. typu. Zároveň si zlepšujeme koordinaci, pružnost a rovnováhu pohybového aparátu.
- Učí správně žít
Díky sportu získáme nejen lepší fyzickou kondici, ale také se naučíme řešit složité životní situace. Sport totiž představuje paralelu s běžným životem, takže pomáhá vypořádat s neúspěchem, udržet pozornost, rozvrhnout si síly, naučit se lépe hospodařit s časem a v neposlední řadě spolupracovat s ostatními a celkově zlepšit vzájemnou komunikaci.
- Poskytuje únik od digitalizace
Bez moderních technologií se dnes prakticky nelze obejít a mnohé z nich pomáhají i při amatérském sportu, třeba při monitorování výkonů nebo měření vzdálenosti a spálených kalorií. Ale naše duševní zdraví si se nejlépe posílíme tak, že budeme alespoň občas sportovat jako za „starých časů“. Nic nás tak nebude rozptylovat při pohybu, takže budeme vnímat rytmus běhu, při výšlapu do hor si všimneme krásné přírody a při kolektivních hrách se budeme plně soustředit na společné úsilí. Při rekreačním sportování jde mimo jiné o to, aby se nám vrátila duševní rovnováha a dobili jsme si „vnitřní baterky“, což jde nejlépe na čerstvém vzduchu a bez chytrých hodinek na zápěstí.
- Podporuje socializaci
Pochopitelně existují rekreační sportovci, kteří dávají přednost třeba osamělému běhu v lese nebo projížďce na kole. Většina lidí ale potřebuje společnost, jenže takových chvil v současném uspěchaném světě ubývá. Sport proto představuje skvělou příležitost, jak si takových momentů užít. Během nich se sejdeme s podobně naladěnými lidmi, navážeme nová přátelství a sdílené cíle i společné úsilí nás budou ve sportování lépe motivovat.
- Ulevuje od stresu
Cítíte se po tréninku příjemně lehce a bezstarostně? Pak vaše úsilí nebylo marné, protože pohyb díky uvolňování endorfinů zmírňuje stres a zlepšuje duševní zdraví. Ostatně už jen samotné soustředění se na pohybovou aktivitu snižuje úzkost a podporuje kvalitní spánek. To vše se ještě prohlubuje, pokud sportujeme na čerstvém vzduchu. Nejen vysloveně soutěživé jedince zároveň povzbudí, že dosáhli úspěchu a udělali něco skutečně užitečného. A takové pozitivní pocity zvyšují osobní sebeúctu a sebevědomí.
- Zvyšuje produktivitu a koncentraci
Pokud se pravidelně hýbeme, zlepšují se naše kognitivní funkce, tedy třeba paměť, pozornost a schopnost řešit problémy. Toho využijeme nejen v práci, ale i v běžném životě, protože se dokážeme lépe soustředit, dosahovat stanovených cílů a vyhýbat se nečekané duševní únavě.