Podzimní počasí nám moc optimismu nedodává, a tak si někdy ponurnou náladu vylepšujeme dobrůtkami. Třebaže se jinak snažíme vyznávat zdravý životní styl a do svých aktivit zařadit pohyb, v těchto dnech je pro většinu z nás obtížnější udržet pevnou vůli. Přemoct sebe sama ke sportování je mnohdy nadlidský úkol. Čeho se na sobě ale dopouštíme aktivně, je přejídání. Tak se stane, že se na začátku jara probudíme skoro ze zimního spánku a divíme se, kde jsme k těm kilům navíc přišli.
Můžou za to geny?
Často se můžeme dočíst či třeba od rodičů slyšet, že přibírat na podzim a zimě je normální, dokonce snad logické, a co víc, lze na to jít dokonce vědecky. Naše tělo si pouze dělá rezervy energie do mrazivého období, období strádání. Ale my žijeme ve 21. století. Dávno si potravu nelovíme, zpod sněhu nevyhrabáváme a naše tělo to moc dobře ví. Co nám spíš chce naznačit, je, abychom změnili skladbu jídelníčku. „Pochopitelně v letních dnech volíme lehčí, svěžejší jídelníček, kvůli horku nemáme takový hlad, a proto se ani nepřejídáme. Jenže na podzim, a hlavně v zimě se brzy stmívá, do práce vstáváme za tmy, stejně jako se za tmy vracíme. Tělo má pocit, že mu chybí energie a hledá ji v jednoduchých sacharidech, s cílem rychle energii doplnit,“ říká Věra Burešová, hlavní výživová poradkyně NATURHOUSE.
Nezanevřete na pohyb
Sluníčko už tolik nesvítí a je zima. Není špatného počasí, ale špatně oblečeného sportovce, říká se. Proto při oblékání vrstvěte, funkční prádlo a sportovní oblečení je dnes lehce finančně dostupné. Vybavte se jím a vydejte se ven. Běh, rychlá chůze či jen procházka – vše se počítá.
Funkční oblečení neplatí jen pro sport. Mnohé studie tvrdí, že když je tělu zima, vydává hodně energie na zahřátí, kterou pak logicky potřebuje doplnit prostřednictvím jídla. Řešení je jednoduché. Buďte v teple a vhodně se oblékejte.
Doping povolen
Tělu chybí sluneční paprsky, ze kterých v letních dnech čerpá vitamin D. Ten je hojně diskutován v souvislosti s úbytkem váhy, tuku v těle a zpomalením přibírání. Jeho dalším velkým přínosem je zvýšení hladiny serotoninu – hormonu štěstí. I ten může hrát roli v chuti na jídlo, zároveň i reguluje náladu a kvalitu spánku. Proto se pro něj v chmurných dnech vydejte do lékárny. „Vitamin D můžete čerpat i přirozenou cestou z potravin. Ideálně z ryb, vaječného žloutku, avokáda, másla a neslazených zakysaných mléčných produktů,“ doplňuje Věra Burešová.
Spánek je všelék
Kvalitní spánek má velkou moc. Regeneruje tělo, mysl, a to se projeví na kvalitě zdraví, produktivitě i náladě. Platí opět to, že tělo na deficit odpočinku reaguje vytvářením rezerv do budoucna. A to konkrétně zpomalením metabolismu, které se projeví pomalejším spalováním tuků, tedy v důsledku nulovému úbytku na váze.
Na podzim, ale především i v zimě volíme jídelníček, který dodá energii a relativně nás i zahřeje. Jenže tělo jde většinou po potravinách bohatých na tuky a sacharidy, což je opět nežádoucí. Chybu nikdy neuděláte tepelně upravenou zeleninou. Červená řepa, mrkev, celer. Stálicemi mezi potravinami, které hodně zahřejí, přitom mají minimum kalorií jsou například zázvor, česnek, skořice nebo třeba pepř.