Téměř každý člověk mívá občas bolesti hlavy, ale jen malé procento bolestivých stavů je skutečně migréna. Bolest hlavy patří mezi nejčastější typy bolesti, ale jen zřídka jde přitom o příznak vážnějšího základního onemocnění. U migrény jde o intenzivní bolest hlavy, která může trvat od dvou hodin až do několika dnů a je provázena poruchami vidění a/nebo nauzeou a zvracením.
Při zmírnění těchto zdravotních potíží je možné vyzkoušet přírodní léčiva. Jak můžou pomáhat při léčbě bolesti hlavy a migrény? Působí především jako mírná sedativa, takže zmírní bolesti hlavy. I když neexistuje jedna přírodní léčba, která by zabírala na všechny typy bolesti hlavy včetně migrény, uvedená přírodní léčiva můžou zajistit vytouženou úlevu při různých druzích bolesti hlavy včetně migrény.
Meduňka lékařská (Melissa officinalis)
Meduňka lékařská pochází ze středomořského pobřeží Blízkého východu a z jihovýchodní Evropy. Je velmi starou léčivou bylinou. Sloužila jako univerzální lék, vyrábět ho začali pařížští karmelitáni v roce 1611.
Oficiální lékopisnou surovinou meduňky je list a nať, které obsahují silici, jejíž složení závisí na původu rostliny, vzrůstu apod. Odvar z meduňky působí jako mírné sedativum při bolestech hlavy a migréně. Dobře působí při srdečních onemocněních, při bolestivé menstruaci, uvolňuje křeče, odstraňuje únavu, zastavuje zvracení, stimuluje trávení atd.
Celá rostlina neobyčejně příjemně voní citronovou vůní. Je to typická vůně po éterickém meduňkovém oleji, který se získává extrakcí z natě. Proto je i součástí různých výrobků (voňavky, mýdla, likéry, limonády atd.)
Upozornění!
V období těhotenství a kojení se meduňka smí užívat pouze pod lékařským dohledem.
Máta peprná (Mentha piperita)
Máta peprná je pravděpodobně hybrid, který vznikl křížením máty vodní s mátou zelenou. Jedná se o jednu z nejvýznamnějších léčivých rostlin, jejíž kultura na celém světě patří k nejstarším a nejrozsáhlejším.
Všechny lékopisy přijaly mátu za oficiální léčivo prvního řádu. Oficiální lékopisnou surovinou máty je list a nať. Obsahují voňavou silici – éterický olej, ze kterého se při ochlazení na -4 °C vylučuje v bílých jehlicovitých křišťálech mátový kafr, známý mentol, který způsobuje známou hladivou chuť a chladící pocit (potlačuje citlivost nervových zakončení). Mátový olej pomůže ztišit bolest hlavy, způsobuje mírné znecitlivění, ovlivňuje vazomotorické a dýchací centrum, účinkuje antisepticky a jako utišující lék při onemocnění horních dýchacích cest. Mentolové přípravky se používají při migréně, revmatismu, kolice, mdlobě, slabosti atd. Mátový olej použitý ve formě lihového roztoku lokálně utišuje bolest při neurodermatitidě.
Upozornění!
Mátový esenciální olej může vyvolat alergickou reakci. Proto se ho nedoporučuje inhalovat dlouho a před použitím by se měl vždy zředit. Nesmí se používat na obličej malých dětí a kojenců, ani na hrudník kojenců a batolat. V období těhotenství a kojení se máta peprná nemá užívat v množství větším než jen jako koření.
Kozlík lékařský (Valeriana officinalis)
Kozlík lékařský je souborným druhem. Tvoří ho celá řada velmi podobných druhů lišících se počtem chromozomů ve svých buňkách a skladbou obsahových látek. Oficiální lékopisnou surovinou kozlíku je kořen a oddenek, které mají komplexní účinek. Nejdůležitější složkou je éterický olej, který dodává oddenku specifickou vůni. Skládá se z velkého počtu terpenů a dalších látek. Kořeny obsahují ještě alkaloidy (valerin, chatinin), jakož i sedativně působící aktinidin, valerianin, skytantin, dále cholin, glykozidy, enzymy, sacharidy, škrob, třísloviny, živice a flavonoidy.
Kozlíkové přípravky jsou známá sedativa, která se užívají při bolestivých stavech, při nespavosti (mírný uspávací efekt), podmíněné hlavně nervovou vyčerpaností a duševním přepracováním. Regulují činnost svalového aparátu srdce a rozšiřují koronární cévy, přičemž působí hypotenzivně. Odstraňují křeče hladkého svalstva a blahodárně působí při žaludečních a střevních těžkostech nervového původu. Macerací oddenku se vyrábí kozlíková tinktura a oddenek je součástí kozlíkového čaje.
Upozornění!
Kozlík lékařský se nemá používat dlouho ve velkých dávkách a těhotné a ani kojící ženy by ho neměly užívat vůbec. Užití během dne po nedostatečném spánku může vyvolat ospalost.