Proč je sex dobrý pro zdraví, krásu a dlouhověkost?

Sexuální život není nezbytný pro dobré zdraví, ale velmi k němu přispívá. Ať už jsou to účinky na náš psychický stav, výhody na zdraví či udržování těla ve formě, uspokojující sexualita přispívá výrazně k naší pohodě.

Vzrušení, potěšení a zejména orgasmus mají mnoho skvělých účinků, které můžou přispět k našemu dobrému duševnímu zdraví. Působí jako antidepresivum, uklidňují a zbavují napětí, úzkosti a stresu. Díky působení různých hormonů produkovaných během sexuálního aktu získáte pocit pohody a stačí jen pouhý fyzický kontakt, třeba objetí. Natož intimní doteky během aktu lásky!

Naplňující sexualita také zlepšuje sebevědomí a obraz o sobě samém. A konečně tím, že poskytujeme potěšení partnerovi, přispíváme i k vlastnímu blahu. Schopnost udělat druhého šťastným nás totiž uvádí do dobrého duševního stavu. Specialisté z Harvardského anti-agingového institutu potvrzují, že milování třikrát týdně může prodloužit život až o deset let.

Vztahy s dotykem štěstí

Pro dobrou psychickou pohodu potřebujeme mít také dobré vztahy s ostatními. Mozek produkuje oxytocin známý jako „hormon lásky“ a nejvíce ho vzniká při fyzickém kontaktu s jiným člověkem, čímž silně posiluje mezilidské vztahy. Díky této látce se cítíme akceptováni, pochopeni a v bezpečí. Nejvíce se hormon vylučuje při tělesném kontaktu, od obyčejného podání ruky či objetí až po pohlavní akt.

Proto většině z nás dělá dobře být v blízkosti ostatních, i když spolu přímo nekomunikujeme. Ženy zažívají zvlášť silný příliv oxytocinu při porodu a hormon tím tak přispívá k utužení vztahu matky s dítětem. A díky oxytocinu také prožíváme lásku a s ní spojené pocity štěstí podobné opilosti, když se čerstvě zamilujeme. Nic jiného než právě fyzický kontakt nám však oxytocin neuvolní. Nemusíme se ale hned zamilovat či milovat, stačí klidně i objetí přátel či docela obyčejná masáž.

Pro dobrou fyzičku a hubnutí

Pravidelný sex představuje významnou fyzickou aktivitu, která nám pomáhá udržovat se ve formě. Milování lze také doporučit, pokud chcete zhubnout nebo sledovat svou kalorickou rovnováhu. Hormony vylučované při milování nejen potlačují chuť na jídlo, ale fyzická aktivita navíc spaluje energii, podobně jako když praktikujeme sport. Každá půlhodinka sexu znamená 75 až 100 spálených kalorií. Pro srovnání půlhodina tance představuje 129 kalorií, takže žádný velký rozdíl. Sex je také skvělý způsob, který pomáhá vyplavovat toxiny. A navíc testosteron, který se vylučuje při vzrušení, prospívá zdraví svalů i kostí.

Sex zkrášluje pleť

Během milování žena produkuje ve velkém množství estrogeny, které dodávají lesk a pevnost pokožce i vlasům. Navíc zvýšené pocení pomáhá čistit póry, což posléze rozzáří pokožku. Specialisté doporučují počkat si se sprchou po milování, protože látky vyloučené pletí během aktu jsou velice prospěšné pro její krásu.

 

Pokračování článku a mnoho dalšího naleznete v K&W 07-08.2020

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *