Proč je inline bruslení dnes tolik populární sport, kterému ve volném čase holduje stále více nadšenců? Dostane vás totiž rychle do kondice, bezbolestně vyrýsuje křivky a navíc se při něm skvěle pobavíte.
Proč nás tahle kolečka tak baví? Jde o příjemný dynamický sport, který provozujeme převážně za hezkého počasí, obvykle v přírodě, na bruslařských nebo cyklostezkách, kterých se v posledních letech objevuje čím dál víc a vedou zpravidla nádhernou přírodou. Na brusle můžete vyrazit s celou rodinou nebo s přáteli a spojit tak příjemné s užitečným.
Navíc, pokud se sportováním začínáte nebo jste měli delší dobu pauzu (těhotenství, nemoc), je to přímo ideální aktivita. „Pro člověka začínajícího se sportem je bruslení méně náročné než například běh. Také klouby nejsou v takové zátěži jako při běhání. Také je snadné vzít si brusle s sebou například do práce a odpoledne si cestou domů zabruslit. Při inline bruslení se dobře udržuje správná tepová frekvence pro spalování tuků. Na rozdíl od běhu se nezvyšuje tak rychle, což je zejména v začátcích, pro člověka s horší kondicí, příjemným benefitem,“ potvrzuje Stanislav Duben, instruktor kurzů inline bruslení a spolumajitel školy inline bruslení InlineAerobic.cz.
Sport pro každého?
Váháte, zda si pořídit své první brusle a vyrazit do terénu? Začít můžete prakticky kdykoli, pokud netrpíte nějakým specifickým zdravotním omezením. „Pokud jde o děti, doporučujeme začít od pěti let. Do čtyř let není totiž plně rozvinuté centrum rovnováhy v mozku a místo bruslení tak dítě na bruslích spíš chodí. Horní věková hranice je pak individuální podle celkového zdravotního stavu s ohledem na rizika pádu, lámavosti kostí a podobně. Ve věku nad šedesát pět let už bych byl opatrnější,“ radí Stanislav Duben.
Vybíráme brusle
Než vyrazíte na nákup, dobře si rozmyslete, jaký typ bruslí a doplňkové výbavy skutečně potřebujete. Poraďte se s prodavačem, který se vás zeptá na vaše zkušenosti s jízdou, v jakém terénu budete nejčastěji bruslit a jaké máte další požadavky. Pro běžné fitness ježdění je důležité, aby byla brusle pohodlná a velikost koleček i rychlost ložisek odpovídala vašim bruslařským schopnostem. Menší kolečka znamenají pomalejší rychlost a nižší těžiště, a tím lepší stabilitu. Větší pak naopak vyšší rychlost a menší obratnost. Problém většiny bruslařů obvykle není vyvinout nějakou rychlost, ale dokázat bezpečně zabrzdit a zastavit. Začátečníci by tak neměli přeceňovat své síly a volit spíše pomalejší brusle, v nichž se cítí pohodlně. Jestli vám brusle správně sedí, se dá podle odborníků rozumně říct, až když v nich stojíte alespoň 15 minut. Dobrým tipem je nejprve zkusit brusle z půjčovny a třeba otestovat víc bot. Pak už budete při nákupu vědět, kde vás brusle tlačí a na co si dát pozor.