Slunečními brýlemi proti vráskám

Oční vrásky jsou první příznak toho, že v těle ubývá kolagenu. Jemná a citlivá pokožka očního okolí signalizuje s předstihem, že čas nezastavíte. Kromě kosmetické péče nesmíme opomíjet ani ochranu očí před sluncem: nosit brýle a oči nemhouřit.

Zpomalit tvorbu vrásek je ale s dobrou péčí o oční okolí možné. Mezi první „brzdicí“ opatření patří nošení slunečních brýlí. Tento v současnosti nezbytný módní doplněk je zároveň důležitou zdravotní pomůckou.

Nejen na dovolené u moře nebo na horách, ale i na pochůzkách ve městě, při práci na zahradě atd. si bez nich koledujeme v horším případě o zánět spojivek, v lepším o další vrásky kolem očí. Opakované „mžourání“ proti agresivnímu světlu způsobuje pohyb malých svalů okolo očí a ten se na pleti podepíše „muřími nožkami“ vrásek.

Filtr hraje roli

Dlouhodobé vystavování nechráněných očí intenzivnímu slunečnímu záření může dokonce způsobit šedý zákal a v extrémním případě i poškození sítnice. Při přímém pohledu do slunce je intenzita světla dopadajícího na sítnici tak vysoká, že může dojít až k vypálení díry. Bolest přitom nepociťujeme, poškození se pozná až za několik hodin. Do dvou týdnů se v popáleném místě vytvoří jizva, která pak spolu se zhoršením vidění přetrvává celý život a nedá se vyléčit ani odstranit.

Při výběru slunečních brýlí je důležitý zejména kvalitní UV filtr. Jeho kategorie se označuje číselnou hodnotou od nuly do čtyř. Vyjadřuje propustnost světla a určuje světelné podmínky, pro něž jsou brýle vhodné. Obecně platí, že čím vyšší je kategorie filtru, tím méně světla čočka propouští.

Takový malý čaroděj

Podstatné hledisko při výběru slunečních brýlí je i to, kam je chceme nosit. Na outdoorové sportování, např. cyklistiku, jsou vhodné samozabarvující, které usnadní přechody ze světla do stínu. Do auta jsou ideální brýle s polarizačním filtrem minimalizujícím odlesky.

„Polarizační filtr na brýlích je takový malý čaroděj. Ve skutečnosti se jedná o chemickou směs. Její molekuly se přirozeně řadí vedle sebe do vodorovných řetízkových struktur. Skrze tyto řetízky projde vertikální záření – nahoru a dolů –, nikoliv však horizontální – zleva

doprava. Odražené světlo má jednoduše smůlu a vy radost, protože krásně ostře vidíte, třeba na mokrou silnici zalitou slunečním jasem,“ vysvětluje Lukáš Jánošík, designer značky Relax.

„Polarizační brýle ocení třeba i rybáři, kteří díky nim nevidí na hladině rybníka odraz oblohy s mraky, ale pěkně pod vodou hejna ryb. Tyto brýle jsou proto na rybářské soutěži v Austrálii zakázány jako nepovolený doping.“

 

Pokračování článku a mnoho dalšího naleznete v K&W 05-06.2019

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *