Vstup do světa genetiky není v několika posledních letech už jen výsadou vědců a laboratorních badatelů. Díky genetickému testování může každý z nás proniknout do tajemství své vlastní DNA a odkódovat informace o svém zdraví, predispozici k vysokému tlaku nebo k potravinovým intolerancím a alergiím, ale také o hospodaření těla s vitaminy, riziku svalového zranění nebo třeba vlivu fyzické aktivity na krevní tlak.
Život na míru
Genetická výbava se shoduje u 99,9 % všech lidí na světě, přesto každý z nás je geneticky jedinečný. Není tedy s podivem, že jsme se tak dlouho všichni řídili univerzálními přístupy k stravě, cvičení a péči o zdraví? Genetické testování nám nyní dává možnost opustit jednotvárně nudné postupy a začít jíst, hýbat se i pečovat o sebe na míru podle toho, co dělá dobře našemu tělu
Internet je nabitý tisícovkami „zaručených“ diet a my je zkoušíme formou pokus-omyl. Ale ani když začneme zdravě jíst a hýbat se, nemusí to být zárukou redukce nadváhy anebo konec s potravinovými intolerancemi alergiemi. „Genetické testování ale může odhalit naše predispozice k metabolizaci různých typů potravy, k vysokému BMI, ale i to, které vitaminy naše tělo hůře vstřebá,” konstatuje genetička Barbora Procházková, vedoucí vědeckého týmu projektu Chromozoom.
Pro atlety i rekreační sportovce může být genetické testování doslova průlomem v dosahování lepších výsledků. Zjistěte, k jakým sportovním aktivitám je vaše tělo geneticky přizpůsobeno. Máte sklony k vytrvalosti nebo k síle? Genetika může být váš průvodce ke zlepšení sportovního výkonu a dosažení optimální kondice.
Krása uvnitř i venku
To, že geny mají vliv na naši pleť, vlasy a celkový vzhled, je známo. Podle této „babské“ rady muži se při hledání své nastávající mají nejdříve podívat na svou budoucí tchýni. Dnes můžeme postupovat přímo vědecky: díky DNA testům je možné zjistit, zda máme genetický sklon k suché pleti, akné, k vráskám, ale i to, zda nám hrozí ztráta pigmentu, lupénka, dermatitida či k atopický ekzém. S genetickými poznatky tak můžete zvolit kosmetiku a péči o pleť, která bude přesně odpovídat potřebám vaší pokožky.
21. století otevírá neskutečné možnosti ve vědě i v medicíně. Je škoda jich v rozumné míře nevyužít, protože každý chce žít déle a kvalitněji. Pokud lidstvo dostalo šanci otevřít svou DNA jako knihu, listovat v ní stránku po stránce a vybrat si pro život ty nejzajímavější a nejužitečnější kapitoly, byla by škoda tuto šanci promarnit. „Je potřeba si ale uvědomit, že v této knize odhalíte i genetické kódy, které se nemusí vždy projevit. Ale s mnoha informacemi lze pracovat, takže pokud někomu jeho kniha napoví, že má predispozici k vyšší hmotnosti, vždy je čas zvednout se z gauče a jít se protáhnout,” doplňuje genetička.