Každý rok na 12. října připadá Světový den artritidy snažící se zvýšit povědomí o tomto revmatickém onemocnění, které postihuje přibližně 1 % světové populace. Artritida není jen problémem starých lidí, jak se často lidé domnívají. Může se objevit u osob různého věku i pohlaví, nejčastěji se však projevuje během 35. – 55. roku života a u žen je 3 až 4x větší šance onemocnění. Připomenutím této nemoci se zdůrazňuje význam životního stylu, návyků a prevence, které můžou ovlivnit kvalitu života, ať už jste nemocným či se artritidě snažíte „pouze“ předcházet.
Artritida je zánětlivé onemocnění, které může způsobovat chronickou bolest a otoky kloubů, zejména v prstech rukou a nohou. Dalšími projevy bývají necitlivost, brnění, chudokrevnost či špatné hojení kloubních zranění. Zánětlivý proces artritidy může dokonce vést k postupnému poškození kostí a chrupavek, což značně omezuje pohyblivost kloubů. Častým symptomem je také únava a vyčerpání. Je důležité si uvědomit, že artritida může ovlivnit nejen klouby, ale také orgány, jako je srdce, plíce a oči.
V boji proti artritidě hraje prevence klíčovou roli. Nemocné klouby potřebují odpočinek, ochranu a správnou polohu. Zároveň je ale důležitý pohyb v podobě chůze, jógy či plavání. Dalším podstatným faktorem je správná strava. Každodenní jídelníček by měl obsahovat dostatek ovoce a zeleniny, zatímco potraviny, jako jsou červené maso, mléčné výrobky, rafinovaný cukr či nadměrné množství soli, by měly být co nejvíce omezeny. Mezi potraviny, které se doporučují, patří ty bohaté na omega-3 mastné kyseliny (například losos či lněná semínka), jelikož mají protizánětlivé účinky.
Pokud se rozhlížíte po preventivní léčbě či léčbě na snížení bolestí, můžou být lázně skvělou volbou. Jedním z míst, kde podporu pro trpící artritidou nabízejí, jsou Mariánské Lázně, kde se nabízejí různé terapie a procedury, které můžou pacienty podpořit v cestě za lepším zdravím. Lázeňská léčba má komplexní účinek na celý organismus a zaměřuje se na celkový zdravotní stav. Na pacienty tu čekají minerální koupele, rašelinové zábaly, cvičení ve vodě a další. Využívané přírodní zdroje, jako je minerální voda či léčivá slatina, působí protizánětlivě a můžou pomoct se snížením bolesti i otoků.
Ve stejný čas, tedy 12. října, začíná Světový týden kostí a kloubů, který upozorňuje na veškerá onemocnění týkající se pohybového aparátu – jako je např. osteoporóza, revma či artróza. Faktory jako obezita, dědičnost, špatné stravování atp. hrají roli rozvoji těchto nemocí a je dobré se jim snažit předcházet anebo je alespoň mírnit.