Světový den gynekologické onkologie se každoročně slaví 20. září s cílem vzdělávat veřejnost a zvýšit povědomí o gynekologických rakovinách včetně rakoviny děložního čípku. Na tomto druhu rakoviny je zákeřné, že se může několik let rozvíjet zcela bez příznaků. Nicméně pravidelné prohlídky mohou včas odhalit předrakovinové změny. Její nejčastější příčinou je mnoholetá infekce lidským papilovirem – HPV. Tu však mohou detekovat pravidelné screeningy.
„Screening rakoviny děložního čípku je hrazen zdravotními pojišťovnami a provádí se každý rok od 15 let v rámci preventivní gynekologické prohlídky. Díky tomu lze včas zachytit předrakovinové změny i samotnou rakovinu. V OZP se staráme o to, aby každá žena měla přístup k potřebné péči a ochraně,“ říká MUDr. Jitka Vojtová, MBA, zdravotní ředitelka OZP.
Zdravotní pojišťovny podporují testování
Od 1. ledna 2021 hradí zdravotní pojišťovny také testy na přítomnost viru HPV.
HPV DNA test je prováděn u žen ve věku:
Týká se i chlapců
Od roku 2024 zdravotní pojišťovny hradí očkování proti HPV nejen dívkám, ale i chlapcům mezi 11. a 15. rokem.„Očkování se doporučuje i chlapcům ve věku 11 až 12 let. U nich jde o prevenci jiných druhů nádorových onemocnění a zároveň o to, aby se prostupnost populace pro HPV snížila,“ vysvětluje zdravotní ředitelka OZP a dodává: „zdravotní pojišťovny hradí očkování proti HPV, což rodičům umožňuje chránit své děti a pomoci snížit šíření HPV v populaci. Statisticky může očkování snížit riziko vzniku rakoviny děložního čípku až o 90 % u těch dívek, které jsou očkovány ve věku 12-13 let“.
Světový den gynekologické onkologie se každoročně slaví 20. září. Poprvé byl vyhlášen v roce 2019 Evropskou společností pro gynekologickou onkologii (ESGO) a Evropskou sítí skupin pro podporu gynekologické rakoviny.