Krása a zdraví, fyzické i duševní, spolu souvisejí, to není žádný objev. Jenže v „instantní“ době, kdy chceme všechno mít rychle, si často bezchybnou zářivou pleť, mladistvý vzhled a jiskru v oku klidně „vyrobíme“ jen na chvíli, na důležitou schůzku nebo večírek.
Krása trvalá však vyžaduje víc času i „práce“.
Vesnice Neustift v rakouském údolí Stubai, pár kilometrů od stejnojmenného ledovce, je v zimě rájem lyžařů. My jsme sem ovšem nepřijeli za upravenými sjezdovkami, ale kvůli znovuzrození. Místní Relais & Châteaux SPA-Hotel Jagdhof je totiž první a jediný v Rakousku, který nabízí kúru holistické kosmetické péče.
Koncept, který vyvinul v roce 1974 biochemik doktor Franco Calato v Ženevě, vychází z přesvědčení, že v lidském organismu všechno souvisí se vším, žádný problém nelze řešit odděleně a pokožka odráží duši i celkový stav člověka. Promítá se na ní to, co jí, všechny vykouřené cigarety, dny „opékání“ na pláži i jak se hýbe nebo stresuje, stejně jako prostředí, v němž žije… Podle vědecky podložené celostní Méthode Physiodermie se tedy pupínků nebo příliš mastných vlasů nelze zbavit ani s nejúčinnějšími přípravky, ale holistickým přístupem.
Radost čeká v Joyfull
V měkounkém županu (pětihvězdičkový hotel poznáte spolehlivě i podle kvality koupacích plášťů v pokoji) mířím do 3000 m2 velkého wellness, s vnitřním a venkovním vyhřívaným bazénem, vířivkami, světem klidu Spa-Chalet, s dvaceti saunami a parními lázněmi ve Vital Welt… Ráda bych si zaplavala v modré vodě s vyhlídkou na zasněžené kopce, vyhřála se ve finské sauně, ale nejdřív musím „na diagnostiku“ do kosmetického oddělení Joyfull. Zdejší jCure podle metody Physiodermie totiž začíná určením, jaký je kdo typ.
Jaké jsou vaše „šťávy“?
Už starověký řecký filozof a lékař Hippokrates se pokusil rozlišit lidi podle temperamentu. Ten podle něj závisí na jejich tělesných „šťávách“: sanquis (krev), cholé (žluč), flegma (sliz) a melancholé (černá žluč). Každého tak lze víceméně přesně „zaškatulkovat“ jako sangvinika, cholerika, flegmatika nebo melancholika. Morfologická analýza Méthode Physiodermie z Hippokrata vychází, ale vedle „šťáv“ čili humorů ji zajímá také konstrukce kostry, svalstvo, pokožka a její textura, struktura vlasů a v neposlední řadě i povaha.
„Co byste chtěla na sobě změnit?“ zní první otázka sympatické terapeutky. Zatímco přemýšlím, co uvést jako první, vnímám, že si mě pečlivě prohlíží. Otázka „Chodíte ráda na slunce?“ je proto spíš řečnická, mé pigmentové skvrny bohužel nejde přehlédnout. Povídáme si ale i o tom, co, kdy a jak jím, o mých „neřestech“ (dvě deci bílého a 3 kávy denně se mezi ně prý nepočítají, kouření by bylo horší), o tom, jak se hýbu a relaxuju. Tak důkladná anamnéza, kterou mnohdy neprovádí ani praktický lékař, a scan kůže vede nakonec k „předpisu“ složení účinných látek v přípravcích a individualizovaného kosmetického ošetření.
Masáž na míru
Podle certifikované terapeutky jsem „žlučníkový typ“ říznutý „krevním“. Masáže a zábaly, které mě čekají, se budou řídit podle toho. Méthode Physiodermie využívá asijské i evropské léčebné techniky, prvky kombinuje. Cílem ale vždycky je stimulovat detoxikační funkce těla, posílit regeneraci buněk, optimalizovat přísun živin a kyslíku a obnovit tak vlastní rovnováhu organismu.
Ačkoliv na masážním stole pobývám s různými blokádami poměrně často, jsem překvapena. „Teď se prosím obraťte na záda, budu vám ošetřovat břicho,“ říká terapeutka. Masáž této „intimní partie“ je pro mě novinkou a vychází zřejmě jak z určení mého typu, tak z toho, že jsem si při rozhovoru stěžovala na drobné problémy s trávením. „Procedura ML digestiv stimuluje vylučování toxinů prostřednictvím speciálních akupresurních bodů, uvádí gastrointestinální funkce do přirozené rovnováhy a tím také posiluje imunitní systém,“ vysvětluje mi terapeutka po proceduře. Efekty individuální terapie oceňuje i kolegyně, která absolvovala terapii ML Body. Tato rovněž pro Méthode Physiodermie speciálně vyvinutá masážní technika stimuluje žilní a lymfatický oběh, uvolňuje svaly, podporuje parasympatický nervový systém a krevní oběh v břišních orgánech. Z tkání odchází přebytečná tekutina, zlepšuje se metabolické zásobení buněk a snižuje napětí pokožky. „Musíte hodně pít, aby ošetření opravdu zafungovalo,“ říká terapeutka a přináší zdejší speciální nealkoholický ovocný bylinkový koktejl s granátovým jablkem. Výživa je totiž dalším z pilířů zdejší holistické jCure.
Zdravé jídlo s „čepicemi“
Pro labužníky a milovníky fine dining, kteří se do hotelu Jagdhof vracejí kvůli jeho bohatě zásobenému vinnému sklepu s nejlepšími víny Rakouska a celého světa (zdejší každoroční Wine Days jsou vyhlášené) a skvělé kuchyni, je menu jCuisine. Pro nás, účastníky programu Metode Physiodermie je jako druhý pilíř jCure určeno menu jBalance. Sousedům u vedlejšího stolu v útulné jídelně ale rozhodně jejich talíře závidět nemusíme. Šéfkuchař a jeho tým totiž přesvědčivě dokazují, že zdravé, nutričně vyvážené jídlo může být gurmánským zážitkem oceňovaným rakouskými „michelinskými hvězdami“ – čepicemi Gault&Millau. Tuňák s křenem na salátovém lůžku, tomatová esence – lehoučká „studená polévka“ s autentickou chutí čerstvých rajčat i pečená křepelčí prsa s petrželovým krémem a houbami shiitake z našeho uvítacího galamenu jsou jak „vysoká kuchařská“, tak odpovídají zásadám zdravé výživy. Jídelníček jBalance je totiž vytvořený pro toho, kdo chce být fit, očistit organismus a přirozeně a nenásilně zhubnout, ale přitom si budovat svalovou hmotu. „Nízkosacharidová strava balance podporuje přirozené funkce těla, je snadno stravitelná, vyrovnává metabolismus a nastoluje acidobazickou rovnováhu, reguluje krevní tlak, je zkrátka důležitou součástí kúry pro restartování organismu,“ říká Christina Pfurtscheller, spolumajitelka rodinného hotelu Jagdhof.
Tělocvična uvnitř i venku
Třetí pilíř, na kterém stojí koncept „zdravé krásy“ jCure, je tělesná kondice. Sport, cvičení, prostě pohyb je její základní předpoklad. Lékaři v poslední době zdůrazňují význam fyzické aktivity pro prevenci mnoha nemocí od kardiovaskulárních přes onkologická až po Alzheimerovu chorobu a také v anti-aging medicíně. Nejde o to být olympioniky, nemusíme si kupovat permanentku do fitka. Stačí příroda.
Vnitřní pohodu a rozhodně i kondici dodává také naše každodenní půlhodinka plavání za rozbřesku. Přidáváme si ji dobrovolně a radostně ke všem dalším fit aktivitám programu jFit. „Každá forma pohybu posiluje srdeční sval, zlepšuje krevní oběh a zvyšuje přísun kyslíku. To snižuje stres, zvyšuje schopnost koncentrace a podporuje zdravý spánek. Sport je důležitým posilovačem imunitního systému i psychiky. Dělá vás šťastným, spokojeným a vyvažuje. Poznáváme své fyzické limity a rozvíjíme celkově lepší povědomí o těle. Aktivním cvičením a na míru šitou regenerací se ve SPA Hotelu Jagdhof zaměřujeme na obnovení rovnováhy – bez ohledu na věk nebo kondici,“ vysvětluje Alex, která je kromě jiného v hotelu instruktorkou lyžování, jógy, cyklistiky…
Jógu cvičíme ráno po plavání s Claudií. Odpoledne „vyplivnu duši“ při tréninku Tabata (kardiovaskulární trénink rychle zlepšující výkonnost – 20 sekund se naplno provádí cvik, 10 sekund je pauza, to celé se opakuje osmkrát). Když zběsilá „jízda“ dřepů, výskoků a podporů skončí, toužím okamžitě zmizet do sauny, ale vydržím. Niklas přináší válce a míčky a pokračujeme tréninkem facií. Na mnoha místech to pěkně bolí, ale za půlhodinku tréninku, cítím, že jsem míň ztuhlá, pohyblivější a věřím, že zítra se mi bude cvičit ještě líp. V programu jFit se totiž cvičí každý den a omluvou je jen jiný pohyb venku podle sezony.