Čištění zubů je stejně samozřejmé jako mytí rukou nebo každodenní hygiena. Přesto v něm mnoho lidí chybuje. Dlouhodobě nekvalitní péče o zuby a dutinu ústní zvyšuje riziko vzniku různých onemocnění včetně zánětu dásní nebo zubního kazu. V čem lidé při čištění zubů nejčastěji chybují?
Čištění zubů ihned po jídle
Také si čistíte zuby až po snídani, abyste do práce vyráželi se svěžím dechem? Nebo těsně po vypití šálku kávy? Některé potraviny a nápoje obsahují kyseliny, které naleptávají zubní sklovinu. Bezprostředně po konzumaci jídla nebo po vypití limonády či kávy jsou proto zuby oslabené a náchylnější k poškození. Pokud ihned sáhnete po zubním kartáčku, sklovinu dále narušujete. Pokud takto čistíte chrup pravidelně, nevědomky zuby vystavujete vyššímu riziku vzniku zubního kazu. Zuby po jídle čistěte alespoň s dvacetiminutovým odstupem a ústa předtím dobře vypláchněte vodou. Ráno je vhodnější zuby čistit před snídaní a po jídle můžete dočistit mezizubní prostory a ústa vypláchnout ústní vodou, která odplaví zbytky potravin a vyčistí celou dutinu ústní.
Krátké čištění zubů
Podstatou čištění zubů je odstranění nahromaděného zubního plaku, který je strůjcem většiny zdravotních problémů v dutině ústní. Mnoho lidí si toto však neuvědomuje a zuby čistí krátkou dobu. Matoucí je také všeobecná poučka, která říká, že si zuby máme čistit dvě minuty. Chrup je přitom potřeba čistit do té doby, dokud nejsou zuby na povrchu hladké. To je problematické zejména u zadních zubů, na které ne vždy dobře dosáhneme. Při čištění dejte každému zubu náležitou péči ze všech stran. A jak poznáte, že jsou zuby dobře vyčištěné? Přejeďte jazykem po jejich povrchu. Je-li hladký, je to v pořádku. Pokud není, je potřeba zuby ještě dočistit. Jako dobrá nápověda, kde je nahromaděný a neodstraněný zubní plak, také dobře poslouží tablety pro indikaci zubního plaku.
Absence dalších pomůcek pro ústní hygienu
Zubní kartáček dosáhne jen na dobře dostupná místa. Zubní plak se ale vytváří i v mezizubních prostorech, v prostoru mezi dásní a zubem a také na jazyku. Těmto místům je potřeba se věnovat stejně často jako samotnému čištění kartáčkem. Během ústní hygieny používejte i další pomůcky. Ideální je každodenní tříkroková péče. Ta spočívá v čištění zubů kartáčkem, ve vyčištění mezizubních prostor dentální nití a ve vypláchnutí úst ústní vodou. Nebojte se zeptat svého stomatologa a požádat ho, aby vám vysvětlil správnou techniku čištění. K dočištění obtížně dostupných míst skvěle poslouží jednosvazkové kartáčky.
Pravidelná tříkroková péče o zuby hraje důležitou roli v prevenci proti onemocnění dutiny ústní. Nezapomínejte však ani na pravidelné návštěvy zubaře, který včas odhalí vznikající kaz nebo jiného problémy.