Nedostatkem testosteronu trpí nejčastěji muži po 50. roce života. „V posledních letech se s tímto problémem kvůli špatnému životnímu stylu, kouření, nedostatku pohybu a stresu setkáváme stále častěji i u mladších mužů.“ vysvětluje sexuolog MUDr. Pavel Turčan (na obr.). Neovlivňuje jenom sexuální funkce, ale i fyzické a duševní zdraví.
„Muži na nízkou hladinu testosteronu reagují velice podobně jako ženy na nízkou hladinu estrogenu. Bývají citlivější, náladovější a vztahovační, mívají také sklony k depresivním náladám. Výše uvedené stavy mohou mít za následek napětí ve vztahu, partnerské rozepře, nedorozumění a komunikační problémy, které se dají vhodnou léčbou s úpravou hladiny testosteronu výrazně zlepšit,“ říká lékař.
U doplňků stravy, nabízejících zdánlivě jednoduché řešení sexuálních a dalších tělesných obtíží, nebyla klinickými studiemi prokázána účinnost. Moderní postupy léčby nedostatku testosteronu jsou založené na substituční léčbě, tedy pravidelném dodávání chybějícího hormonu. To je možné formou tablet, injekčně nebo aplikací gelu na kůži. Pozitivní změnu přinesla právě gelová aplikace testosteronu, která přináší zvýšení sexuální touhy, zlepšení nálady a snížení únavy. Z dlouhodobějšího hlediska byly prokázány i pozitivní změny v úbytku tělesného tuku, přírůstku svalové hmoty, snížení rizika vzniku metabolického syndromu a zvýšení pevnosti kostí.