Zapít léky, či nezapít? A pokud ano, jak moc a čím? Pro někoho zdánlivě banální otázky, ale jak ukázal průzkum (cca 4600 respondentů) realizovaný společností DrugAgency podporovaný zdravotní pojišťovnou OZP, Češi nejsou v zapíjení léků moc příkladní. Některá zjištění jsou přímo alarmující, protože pokud neužíváme léky správně, nemusí ani správně fungovat. A co víc – chybné užívání může vyvolat i zdraví ohrožující lékové interakce.
Tušíte, jak správně zapíjet léky? Nebo patříte mezi téměř 2 % populace, která v rozporu se všemi doporučeními léky nezapíjí vůbec? Pojďme si vše ujasnit. Léčiva by se měla zapíjet čistou vodou – kohoutkovou či balenou – a to v množství alespoň 2 dl. Pokud máte na výběr, nepoužívejte k zapíjení léků vody s vyšším obsahem vápníku nebo hořčíku, protože jejich vysoké hodnoty mohou negativně ovlivňovat vstřebatelnost léků, a tím i jejich účinnost.
„Až budete zapíjet léky, vyhněte se hlavně grapefruitové a brusinkové šťávě, ale také jablečnému moštu, mléku a čaji černému, zelenému i rooibosu. Nejsou vhodné ani nápoje s kyselinou fosforečnou (například Coca-Cola), zeleninové šťávy a samozřejmě už vůbec ne alkohol. Látek obsažených v nápojích, které mohou různými způsoby ovlivňovat fungování léků, je celá řada, a to je i důvod, proč lékaři preferují čistou vodu,“ vysvětluje MUDr. Jana Ježková (na obr.) ze zdravotní pojišťovny OZP a dodává: „Pokud užíváme více léků nebo doplňků stravy, může být náročné se zorientovat v tom, co spolu může negativně reagovat a způsobit neúčinnost léčiv, nebo dokonce nějaký zdravotní problém. Na druhou stranu se v některých případech vzájemného vlivu určitých látek zejména v kombinovaných lécích využívá ke zvýšení účinku, a to při nižších dávkách, což je úměrné nižšímu riziku vzniku nežádoucích účinků. Z toho je vidět, že jde o poměrně složitou problematiku.
Z hlediska zapíjení léčiv je poměrně důležitý objem použitého nápoje. Z průzkumu vyplynulo, že zhruba každý druhý (cca 49 %) zapíjí léky cca 1 dl. Dvěma pětinám (cca 42 %) populace stačí k zapití léčiv pouze 1-2 doušky nápoje, cca 2 % pacientů léky rovnou polyká, aniž by se napili.
Napadlo by vás zapíjet léky pivem, vínem, nebo dokonce destilátem? Průzkum odhalil, že to někdy provádí každý pátý Čech (pivem cca 8 %, vínem cca 5 %, pivem či vínem cca 5 %, destilátem 1,5 %). Přitom kombinace léčiv a alkoholu je naprosto nevhodná, protože nejen že může způsobit řadu komplikací, ale také ovlivňuje účinnost léků a často vede ke zvýšení výskytu jejich nežádoucích účinků, především tlumivých.
Téměř 40 % pacientů zapíjí léky vzorně, tedy čistou vodou. Další přibližně třetina pacientů používá pro zapíjení léků nápoj, který má zrovna po ruce. A přibližně čtvrtina pacientů zapíjí léky čajem. Pro řadu lidí se může čaj jevit jako ideální nápoj na zapíjení léků, ale bohužel kombinace různých typů čajů s léky může vést k nepředvídatelným interakcím, které mohou oslabit nebo zesílit účinky léků. „Černý čaj může způsobovat snížené vstřebávání léků, a tím i jejich účinnost. Zelený čaj může být zodpovědný za zvýšení hladiny léků v krvi, protože může bránit jejich odbourávání, čímž hrozí zvýšené riziko nežádoucích účinků a toxicity. Ani bylinné čaje nejsou optimální na zapíjení léků, protože mohou interagovat třeba s hormonálními léky, například třezalkový čaj i rooibos mohou snižovat efekt hormonální antikoncepce. Také u mnoha dalších důležitých léků je pití třezalkového čaje nevhodné,“ dodává doktorka Ježková.