Už když opustíte lanovkami lemovanou silnici z kdysi nejmódnějšího horského střediska Kitzbühel a minete městečko Mittersil, jako byste se ocitli v jiném světě, v jiném století. Na oblast Východní Tyrolsko se v dobách, kdy se v Rakousku začal rozvíjet masový turismus, jaksi zapomnělo. Dnes je to obrovská výhoda.
Označení Osttirol dostala tato oblast na jihovýchodě spolkové země Tyrolsko v roce 1919. Po prohrané válce Rakousko podle smlouvy ze St. Germain postoupilo Jižní Tyrolsko Itálii a východ „krajiny jódlování“ zůstal Alpami odříznut od její severní části. Zatímco kolem Innsbrucku, metropole Tyrolska, se stavělo a budovalo, kolem hlavního města Osttirol, městečka Lienz na soutoku řek Isel a Drau si země uchovala svůj původní charakter – lidé tu stále ještě hospodaří na půdě a žijí v dřevěných chalupách po svých předcích, často památkově chráněných. Velké hotely tu nenajdete, nákupní ulice se značkovými obchody známé z jiných středisek jsou vzdálené desítky kilometrů. Tím spíš tu v naprosto průzračném vzduchu v nadmořské výšce 1350 metrů můžete užívat v zimě i v létě všechno, co může poskytnout příroda. Pod širákem ale spát nemusíte, čtyřhvězdičkový designový a butikový hotel superior a chalety Gradonna Mountain Resort je asi 2 km od centra vesničky po úzké silničce schovaný pod lesem. Zajímavý, do okolní krajiny citlivě vsazený komplex je oceňovaný v odborných architektonických časopisech a řadí se mezi nejkrásnější v Evropě. Má sice supermoderní wellness areál na ploše 3000 m2 a vším komfortem vybavené kuchyňky v chatičkách se blyští nerezem, ale jinak jsou všude použité jen lokální materiály, dřevo se střídá s kamenem. „Harmonický vztah mezi přírodou a lidmi je tady pod Grossgloknerem, v Národním parku Vysoké Taury patrný víc než na mnoha jiných místech,“ říká Martha Schultz z rodinného podniku Schultz Gruppe, který vlastní nejen tento hotel a nejen lanovky v Osttirol. „A my děláme všechno pro to, aby to tak zůstalo.“
Pobyt v přírodě na recept
Už při ranním plavání v otevřeném bazénu si uvědomíte, jak úžasné je cítit se jako součást a ne pokořovatel, nebo dokonce ničitel té okolní krásy. V ještě temné vodě se odrážejí vrcholky a někde za dvaapůltisícovou Cimaross vychází slunce, které na nebi maluje nádherně rudý abstraktní obraz. Tenhle ranní rituál probouzí nejen tělo, ale i duši. Ne náhodou se dnes o významu pobytu v přírodě mluví i v odborných kruzích. Například praktičtí lékaři v Británii ho chtějí svým pacientům předepisovat místo léků. Projekt Nature Prescriptions je založen na různých studiích, podle nichž příroda snižuje rizika depresí, stresu, úzkostí a únavy. Vyzkoušet si, jestli to funguje, může každý. V kulise třítisícovek, kde celé dny nevidíte a neslyšíte auta ani jiné dopravní prostředky a na sjezdovkách nebo v létě na túrách nepotkáte živáčka, se účinnost „léku“ na mnohé civilizační choroby mnohonásobně zvyšuje. A nejlepší je, že si tenhle „recept na přírodu“ může vystavit každý sám. „Lék“ je to bez vedlejších účinků, lahodný, krásný a voňavý.
Do limbu v limbové posteli
Vůně přírody provázejí návštěvníky i v dalším východotyrolském středisku Sillian se Skicentrem Sillian/Hochpustertal. V zimě, která tu i díky kompletnímu zasněžování všech sjezdovek končí až na jaře, stejně jako v létě, kdy se městečko pár kilometrů od hranic s Itálií stává ideálním startovním bodem pro procházky po zdejších pastvinách nebo pro delší túry po vysokohorských stezkách s nádhernými panoramatickými výhledy. Silan s impozantním hradem je také na trase známé Drávské cyklostezky, která vede podél řeky Drávy přes hranice do italského Jižního Tyrolska a opačným směrem do 30 km vzdáleného Lienzu. Ve Sporthotelu Sillian, prvním rodinném wellnesshotelu ve Východním Tyrolsku, voní příroda i v noci. Dřevěným obložením stěn i poctivým masivním nábytkem. Především postele jsou z dřeva borovice limba, jejíž příznivé účinky na psychiku se tradují po staletí a prokázala je i vědecká studie. Rakouský psycholog prof. Dr. Maximilian Moser zkoumal mechanismy působení a potvrdil, co si každý host hotelu může ověřit: dřevo limby zbavuje napětí, uklidňuje, zpomaluje srdeční frekvence, snižuje citlivost na změny počasí a zvyšuje kvalitu spánku – harmonizuje a posiluje obecný pocit pohody.
Bylinkové wellness
Stejně jako v hotelu Gradonna Mountain Resort, také ve Sporhotelu Sillian začínám den plaváním. Vnitřní bazén ve wellness areál Vitalresidenz Schloss Heinfels je ale plný ranních ptáčat všeho věku, takže volím menší, ale prázdný venkovní. Ráno je ještě mrazivé, ale voda krásně teplá a ve vířivce, která je součástí bazénu, si nechávám masírovat svaly znavené na sjezdovkách. Ta červená, která vede z vrcholu hory Thurntaler lesem i po mýtinách až přímo před hotel, je dlouhá 11 km, a to už netrénované nohy cítí. I proto v bublinkách uvažuju, jestli dřív než na lyže nezajdu na lekci jógy. Ta je tu pravidelnou součástí programu pro hosty a trenérka Alessia všechny ujišťuje, že proto, abyste s ní „pozdravili slunce“ a hodinku si protáhli tělo, nepotřebujete ani jógovou zkušenost, ani žádné speciální oblečení. Váhám, na 3000 m2 velkorysého wellness areálu Vitalresidenz Schloss Heinfels, pojmenovaném podle hradu nad hotelem, se totiž nabízí spousta dalších možností k relaxaci a nabrání nových sil. Je tu finská sauna, vyhřátá na 90 °C v dřevěném, borovicovém domečku na zahradě, kde po pobytu v potírně můžete posedět a hledat první hvězdu, východotyrolská organická potní místnost pro ty, kteří to nemají rádi horké a stačí jim 65 °C, parní lázeň, Kneippův chodník…
Lákavé jsou i možnosti masáží a kosmetických ošetření, na které se lze objednat v recepci wellness centra. Většina z nich pracuje s vlastní kosmetickou značkou Magdalena´s, na jejímž vývoji se podílel Lukas, syn Marthy Schultz. Ten se totiž vymkl rodinné tradici a vystudoval farmacii. V myšlence souznění s přírodou však pokračuje, jen jiným způsobem vyjádření. Kosmetika Magdalena´s je přírodní, alpská a veganská. Je založená na důmyslné kombinaci vzácných bylinek a léčivých rostlin. Žlutý jetel uvolňuje a zklidňuje pokožku, třezalka tečkovaná působí příznivě na psychiku, hořec regeneruje pokožku, ale uvolňuje napětí také ve svalech a kloubech… K výrobě krémů, mlék, kosmetických masek, zkrátka všech přípravků kosmetiky Magdalena´s se používá pouze čerstvá voda z vlastního pramene. Její křišťálová průzračnost, naprostá čistota a minerály v ní obsažené jsou jistě jedním z důvodů, proč se po masáži Magdalena´s Mountain Massage člověk cítí jako znovuzrozený. Ale upřímně řečeno, napadlo mě, že k tomu přispívá i všechno další kolem. Hory, vzduch, slunce… Příroda, která je, a doufejme i zůstane, lidmi nezkažená.