Léto volá po odhalení – shazujeme podprsenky i kalhotky a pokožka konečně volně dýchá. Chození naostro může být příjemné i zdravé, ale pokud nejste opatrné, může se lehce proměnit v problém.
Možnost vyjít ven s odhalenou pokožkou a cítit jemný vánek je jeden z mnoha důvodů, proč léto tak milujeme. Současná móda přeje tomu, že kromě dlouhých rukávů a kalhot si smíme dovolit nechat doma i spodní prádlo. Ne že bychom my ženy byly přirozené naturistky, naše choulostivá místa si však tento počin alespoň čas od času doslova žádají. Není jen odvážný, ale i velmi zdravý. „Chození bez kalhotek může ženám přinášet několik zdravotních i komfortních výhod, zejména pokud se praktikuje ve správných situacích,“ doporučuje gynekoložka MUDr. Petra Straková,
Dýchá i pokožka
Za prvé, je zaručeno lepší větrání vulvy, tedy celé vnější části ženských pohlavních orgánů. „Snižuje se vlhkost a teplota, což vytváří méně příznivé prostředí pro množení kvasinek a bakterií. Za druhé, chození bez kalhotek eliminuje možnost mechanického tření a podráždění, jako je tomu v případě prádla ze syntetických materiálů nebo těsných střihů, například u tang,“ hodnotí odbornice. Tímto pádem se snižuje riziko infekcí močových cest a vaginóz. Lepší „dýchání“ pokožky a sliznic může napomáhat rovnováze vaginální mikrobioty,
Bez kalhotek ano, ale ne vždy a všude
I bez rad profesionálky na vlastní kůži vnímáme komfort nenošení kalhotek – jsme volné, nic nás netlačí, nedře a nepřipomíná, kde bychom měly zhubnout. I tento zdravý návyk má však svá pravidla a opravdu se nehodí všude. Pokud vás láká vyrazit takto na pláž či večer do města – riskujete nejen faux pas, ale i možné následné potíže. „Nenošení spodního prádla nedoporučuji na veřejných místech, kde může dojít ke kontaktu s kontaminovanými povrchy, například ve zkušebních kabinkách nebo na veřejné toaletě. Anebo pokud je příliš chladno, kdy by mohlo dojít k prochladnutí pánevní oblasti,“ navrhuje lékařka. „Dole bez“ je vhodné spíš doma nebo při relaxaci v čistém oděvu.
Záněty a volnost
Asi není třeba zdůrazňovat, že chodit naostro není vhodné během menstruace – a ještě více byste si ho měly odpustit při probíhajících gynekologických zánětech či onemocněních, která způsobují výtok z pochvy. Léto vaginózám doslova přeje – teplo, vlhko a mokré plavky totiž vytvářejí ideální prostředí pro nerovnováhu v intimní oblasti. K tomu se často přidává i častější koupání v bazénech s chlorovanou vodou nebo nošení syntetického spodního prádla, což může narušit přirozené pH pochvy.
Prebiotický komplex jako prevence i léčba
Nejde jen o to vyléčit aktuální problémy a symptomy, ale cílit na příčinu – v případě obou vaginóz, bakteriální či kvasinkové, je to nerovnováha vaginální mikroflóry. V takovém případě se populace prospěšných bakterií Lactobacillus snižuje a množí se patogenní vyvolávající onemocnění.
„V případě potíží by měly ženy používat přírodní vaginální čípky obsahující prebiotický komplex, tedy ideální kombinaci látek, které potřebují laktobacily k rozmnožení a zachování zdravé vaginální flóry. Na vaginální infekce tak nabízejí přirozené biologické řešení bez vedlejších účinků a dbají na přirozenost ženy,“ přibližuje gynekoložka Petra Straková.