Vrásky, třeste se! Máme na vás jehly, nitě, krevní plazmu…

Na každého čas působí trochu jinak. Někdo se se stárnutím smíří, jiný udělá vše, aby mu věk co nejméně ublížil. Vsadit se dá na radikální změnu, někomu stačí jen maličké vylepšení. V moderních metodách korektivní dermatologie si každý pro sebe najde to pravé.

Vypadat na šestnáct nebudeme už nikdy. To už opravdu bylo. Když však budeme o pleť pečovat, hlodavý zub času se dá otupit.

Pravidelné kosmetické ošetření, ochrana před UV zářením, dostatek vody, životospráva i život bez cigaret, to může být cesta k hezčí a jemnější pleti. Samozřejmě, že jen s takovým vybavením celý život nevystačíme a nepomůže ani dobrá genetika. Jednou si nás vrásky najdou. Důležité je vědět, jak na ně.

  • Mimické vrásky nemají nic společného se stárnutím, i když věk je ještě zvýrazňuje. Vznikají jako přímý důsledek pohybu některých svalů, ať už je to mračení, nebo úsměv. Hluboká mračivá vráska mezi obočím, podélné vrásky na čele nebo jemné vějířky u koutků očí setře z obličeje botulotoxin. Po několika měsících jeho účinek ochabuje, bez opakování zákroku se vráska vrátí.
  • Statické vrásky jsou již opravdu důsledkem stárnutí kůže, tedy ztráty elasticity, dehydratace pokožky a někdy i větší ztráty podkožního tuku. Na ně platí maximální hydratace (hlavně kyselina hyaluronová), botox nepomůže. Pomocníkem může být plastická chirurgie, ale po ruce jsou i zákroky neinvazivní nebo miniinvazivní.

Každá má svou váhu

Zbavit se všech vrásek je lákavý sen, ale opravdu jen sen. Přesmíru vypnutá kůže vypadá od určitého věku – a prozradí nás nejen občanka, ale i ruce, krk a dekolt – nápadně nepřirozeně. Co s tím?

Měkké tkáně s přibývajícím věkem ztrácejí na objemu a to je jednou z příčin viditelného stárnutí. Uvolněné kontury se ale jemnými a neinvazivními zákroky dají doplnit a pozvednout. I když na obličeji sem tam nějaká vráska zůstane, zpevněný obličej vysílá okolí docela jiný signál než pomačkaná kůže nezvládající zemskou přitažlivost. Vyplněné vrásky, zvednuté koutky úst, omlazené kontury obličeje, vytvarované a mírně zvětšené úzké rty – to vše promění tvář jako mávnutím kouzelného proutku.

Před lety sci-fi, dnes realita

Podrobit obličej radikální omlazovací kúře je opravdu docela snadné. A to není řeč o faceliftu, skalpelech a obvazech. Díky miniinvazivním a neinvazivním zákrokům může dnes i žena 50+ vypadat neskutečně mladě a svěže. Co jí k tomu pomůže?

  • Vital Injektor

Dá se použít jako prevence i jako účinná pomoc při objevení prvních známek stárnutí. Hydratuje pokožku, zlepší elasticitu a vyhladí jemné vrásky. Přístroj vakuově nasaje vybranou oblast pokožky, do které se aplikuje pěti mikrojehličkami účinná látka. Tvářím dodá silnou hydratací ztracený objem a pokožku vypne. Znevýrazní drobné vrásky pod očima a na horním rtu. Dokáže ale i hydratovat a zpevnit kůži na krku a v dekoltu.

  • Injekční výplně, implantáty

Používají se dnes nejčastěji k rychlému a dlouhodobému vyhlazování vrásek, působí tam, kde už botulotoxin nestačí, ale i tam, kde se použít nedá. Zjemní rýhy od nosu ke koutkům úst a také droboučké radiální vrásky okolo rtů. Ty se navíc zlepší i nenápadným zvětšením rtů. Zejména hubeným ženám, jejichž rty se časem změnily v trpké čárky, tato úprava neuvěřitelně prospěje. „Aplikace probíhá ambulantně většinou pouze v místní anestezii nebo i bez. Ošetření nikoho neomezí, neupozorňuje na zákrok a nevyžaduje rekonvalescenci. Případné drobné následky – otok a zarudnutí nebo modřinky – se rychle vstřebají. K vyplnění vrásek se používají většinou gelové přípravky, aplikované tenkými injekčními jehlami. Dermatolog vpraví pod vrásky gel, který je podepře a zneviditelní,“ vysvětluje MUDr. Miloslava Moskalyková Prokopová z Kliniky laserové a estetické dermatologie v pražské Uhříněvsi. Způsobů aplikace gelu do vrásek je několik, záleží na typu vrásky, její hloubce, ale také na zkušenostech lékaře. Výhodou tohoto ošetření je rychlost a okamžitý efekt, dá se provádět v kteroukoli roční dobu.

  • Kanyly

Aplikace výplně kanylou je způsob ošetření celé velké oblasti, které zajistí přirozenější efekt tvarování obličeje. Většinou na plochu tváře postačí 1 až 2 vpichy kanylou, která snadno dopraví implantát přesně tam, kde to obličej potřebuje. Aplikovaná kyselina hyaluronová na sebe začne vázat vodu a ošetřovaná tkáň během dalších dní po zákroku dál nabyde na objemu.

S pomocí implantátů kyseliny hyaluronové se dají zvýraznit lícní kosti, vyhladit klesající ovál obličeje, vyplnit nosoretní rýhy, zvednout ústní koutky. Dobře volená kombinace setře z obličeje i jedno desetiletí.

Použití implantátů se liší zvoleným materiálem, velikostí gelových částic a viskozitou. Výplně s malými částicemi jsou vhodné k „uhlazení“ drobných vrásek, větší gelové částice se používají k redukci hlubokých rýh a tam, kde je potřeba z nějakého důvodu zvětšovat objem ošetřovaného místa – např. pro zvýraznění lícních kostí.

  • Vlastní tuk

Jako výplně vrásek se používá i vlastní tuk, materiál, který si tělo vyprodukovalo samo. Spojuje se s liposukcí. Upraveným odebraným tukem se dá modelovat obličej, dekolt i hřbety rukou: doplní se potřebná oblost, kterou tyto partie věkem ztrácejí. Efekt je individuální, tuk se postupně vstřebává.

  • Ošetření vlastní plazmou

Tento způsob, kdy se při zkrášlování pracuje s vlastní odebranou krví, není žádná upírská metoda, ale využití schopností našeho organismu k regeneraci. „Z odebraného malého množství krve se odstředí plazma, která se aplikuje zpět s vlastními růstovými faktory do pokožky,“ přibližuje zákrok MUDr. Karolína Kykalová z pražské kliniky Esthesia. „Po ošetření je pleť červená, objevit se můžou modřinky, které však nejpozději do týdne zmizí.“

Omlazující efekt může trvat víc jak rok, zákrok se ale doporučuje opakovat nejméně 3x.

 

Pokračování článku a mnoho dalšího naleznete v K&W 09-10.2019

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *