Čich je nejcitlivější z lidských smyslů. Mnohdy se nám zdá proti zraku nebo sluchu málo významný, ale teprve, když je na čas ochromen, uvědomíme si, jak je svět bez vůní plochý, prázdný a smutný.
S vůněmi a pachy máme spojeny ty nejhlouběji uložené vzpomínky. Čich je přímá cesta k naší nevědomé mysli a k dlouhodobé paměti. Působení vůní na duši i tělo využívá aromaterapie, tisíciletími prověřená léčebná metoda. Její počátky najdeme už ve starověkém Egyptě.
„Egypťané, přibližně před pěti tisíci lety, přišli na to, že bylinky a jejich vůně dokážou pomáhat při různých problémech a pozitivně ovlivňovat mysl. Podstatou je využívání éterických olejů neboli silic, které se získávají lisováním nebo destilací různých částí rostlin. Využívání olejů na lidské smysly je v podstatě alternativní medicína,“ vysvětluje Jiří Harašta, majitel české značky přírodní aromaterapeutické biokosmetiky Saloos.
Antibiotikum i lék
Za zakladatele moderního oboru aromaterapie je možné považovat francouzského chemika, parfumáře René-Maurice Gattefossé. Při hledání možností využití éterických rostlinných olejů spolupracoval s lékaři a jako první použil termín pro nový obor ve své knize Aromaterapie – esenciální oleje – rostlinné hormony, která vyšla v roce 1937.
Francie se tak stala kolébkou tohoto stále ještě mnohdy podceňovaného odvětví medicíny. Zatímco u nás se prosazuje především v lázeňství a ve wellness, například ve Velké Británii je běžnou součástí psychoterapie, užívá se i v porodnictví. V Německu pomáhá dětem s diagnózou ADHD, v nemocnicích ji používají jako podpůrný léčebný prostředek a některé esenciální oleje jsou dokonce registrovány jako léčiva – například levandulová silice proti úzkosti.
Věda se zabývá možnostmi využití esenciálních olejů jako alternativy k antibiotikům, zkoumají se jejich antivirové účinky. Studie provedená v Itálii společností Initial, která se zabývá výrobou hygienických prostředků a interiérových parfémů, potvrdila, že vůně má schopnost podmiňovat naše emoce přímo a trvale: 91 procent dotázaných přiznalo, že příjemná vůně pozitivně ovlivňuje jejich psychiku, 73 % prohlásilo, že pachy a vůně okamžitě vyvolávají vzpomínky i emoce, a 67 % se díky krásné vůni se cítí relaxovanější a klidnější.
Koncentrovaná síla rostlin
Nos i necvičeného člověka dokáže rozlišit až 10 000 různých vůní a pachů. Potíž je v tom, že co jednomu „smrdí“, v druhém budí libé pocity. Není ale vůně jako vůně. Rozdílně také působí chemické a přírodní vůně. Jen ty přírodní mají i terapeutické schopnosti.
Vonné látky se v rostlinách vyskytují v podobě směsí mnoha chemických složek, které se souhrnně označují jako silice. Produkují je tzv. siličné buňky a chrání rostliny před škůdci. Slouží také jako signální chemikálie, která láká opylovače. Udržují rostlinu vitální, vyživenou a chráněnou. Obsahují velké množství antioxidantů, antibakteriálních a jiných složek, které dokážou blahodárně působit také na člověka. Vedle efektu uklidnění nebo naopak stimulace nervového systému, o kterém už byla řeč, můžou pomáhat proti infekcím, podporují hojení, zvyšují imunitu, dokážou i zlepšovat trávení i zmírňovat bolest.
Důležité je věnovat výběru a nákupu éterických olejů dostatečnou pozornost. Na trhu jsou i oleje s přidanými syntetickými látkami, případně i oleje zcela syntetické, které nejenže nemají efekt, ale můžou být i zdraví škodlivé. Kvalitní éterický olej proto nemůže být levný.
Jen s certifikátem
Na cenu jednotlivých éterických olejů působí mnoho faktorů. Záleží na druhu i části rostliny, z níž je olej získáván – z listů, květů, kořenů, kůry, dřeva nebo semen. Cena je však ovlivněna i samotným způsobem pěstování, sběrem a celkovým získáváním vstupních surovin.
Etiketa kvalitního esenciálního oleje musí obsahovat tyto základní informace: přesný botanický název rostliny, česky i latinsky, a místo původu. Pořizujte si 100% přírodní esenciální oleje a aromaterapeutické produkty jen z ověřených zdrojů. Pokud hledáte zaručenou kvalitu, kupujte oleje označené certifikátem. V České republice a na Slovensku je to certifikát CPK nebo CPK BIO.
Jde o jedny z nejpřísnějších certifikací na světě a ručí za vysokou kvalitu rostlinných surovin z ekologického zemědělství nebo z volné přírody. „Je důležité, z jaké části rostliny se získává éterický olej. To vše ovlivňuje zpracování, cenu a ve finále i účinky daného oleje. Květy neroli v sobě mají mnohonásobně nižší obsah esenciálního oleje než běžný olej z pomerančové kůry. A proto také na jeho výrobu budeme potřebovat výrazně méně surovin než na olej neroli,“ vysvětluje Jiří Harašta.