Saunování už dávno není jen národní vášní Finů. Bez sauny se neobejde žádné wellness centrum, je součástí bazénových areálů a mnozí si ji pořizují i domů nebo do rekreačního bydlení. Je to totiž nejen skvělá relaxace a zdroj endorfinů, ale má prokazatelně pozitivní vliv na zdraví fyzické i duševní, zkrátka na celkovou kondici i vzhled.
Sauna detoxikuje, otužuje, zvyšuje imunitu, příznivě působí na klouby i pokožku, uvolňuje ztuhlé svaly, vyvolává tvorbu hormonů dobré nálady – endorfinů. Zrychluje oběhovou soustavu člověka, buňky díky ní distribuují víc kyslíku, imunitní systém startuje tvorbu bílých krvinek, které jsou v těle zodpovědné za boj s viry, infekcemi a eliminaci patogenů. Pravidelné saunování významně snižuje riziko vzniku kardiovaskulárních onemocnění. Během pocení se může srdeční frekvence zvýšit až na 150 tepů za minutu – jako při lehkém tréninku. Klesá tak riziko vysokého krevního tlaku, srdečního infarktu a náhlé srdeční smrti. Sauna zkrášluje – podle finského přísloví jsou ženy hodinu po sauně nejhezčí.
Komu horko nesvědčí
Potit se v 90 ºC ale samozřejmě není pro každého a vždy. Je nezbytné se poradit s lékařem o vhodnosti saunování, máte-li vysoký krevní tlak, problémy se srdcem, játry či ledvinami, křečové žíly a některé další choroby. Vyšší teplota v sauně může zhoršit akutní kožní problémy, popáleniny nebo infekce. Negativně může ovlivnit také oční potíže, jako je syndrom suchého oka, glaukom nebo konjunktivitida. Diabetici užívající inzulin nebo perorální antidiabetika by také měli být opatrní, protože vyšší teploty můžou zvýšit riziko hypoglykémie. U epileptiků při pobytu v sauně hrozí riziko epileptického záchvatu. I když Finové říkají, že saunovat se můžete, pokud do sauny dojdete po svých, z malé rýmy, kašle nebo zánětu se pod vlivem vysoké teploty může stát velký problém. Pacienti s infekčními chorobami by se vůbec měli sauně vyhnout velkým obloukem, i proto, aby nemoc nešířili. I zcela zdravý člověk musí ovšem v sauně dodržovat prověřená pravidla. V případě, že je navíc „začátečník“, musí si zvykat postupně.
Plavky a alkohol zakázány
Na rozdíl od některých jižních zemí, jako je třeba Španělsko nebo Malta, na člověka v plavkách u nás v sauně už nenarazíte. Ale třeba plastové žabky pod lavicí nebo plastové kartáče na „drbání“ se v čistě přírodním prostředí saunové potírny občas vyskytnou, přestože tam stejně jako plavky nemají co dělat. Prostěradlo, do kterého se zabalíte v šatně, ochrání jak vaši intimitu, tak i čistotu lehátka, ať už sedíte, nebo ležíte. Ležení je výhodnější, protože hlava i nohy jsou ve stejné výšce, a tedy i teplotě. Do sauny také nepatří žádný alkohol, jeho konzumaci vynechejte i pár hodin před její návštěvou a nejen proto, že dehydratuje. Tělo totiž během jednoho saunovacího cyklu vypotí zhruba 0,5 až 1 litr vody. A není to jen H2O. „Při saunování a pocení organismus ztrácí ve vysokých koncentracích hlavně sodík a chloridy, méně pak draslík, hořčík a vápník. Pokud tedy víme, že půjdeme do sauny, je vhodné upravit stravovací a pitný režim tak, aby na to bylo naše tělo připravené. Nejjednodušší je začít zhruba dvě hodiny před návštěvou sauny popíjet, přednostně přírodní minerální vody, klidně s vyšší mineralizací, a pokračovat v tom během saunování i po něm,“ doporučuje spolupracovník AquaLife Institutu Mgr. Zdeněk Třískala, odborník na minerální vody a propagátor zdravého saunování. Vhodné je rovněž jíst před saunováním střídmě a lehce. Sauna sice zrychluje metabolismus, ale těžký žaludek pobyt v potírně notně znepříjemní.
Naslouchejte tělu
Příznivé účinky sauny na imunitu, psychickou pohodu nebo – díky podpoře tvorby kolagenu – i na pleť se projevují teprve při jejím pravidelném navštěvování. Ideální je dopřát si ji alespoň jednou týdně, minimálně dvě hodiny. Optimální jsou tzv. tři rundy – tedy 3 pobyty v potírně a následné ochlazení, ať už ponořením do ledové vody jezera, řeky nebo aspoň bazénu v přírodě, což je „finská klasika“, nebo studená sprcha, případně ochlazení vzduchem. Tento způsob je optimální pro dostatečné uvolnění na závěr náročného pracovního dne nebo třeba na horách po návratu z lyžování. Nižší počet saunovacích cyklů organismus spíš povzbudí, zatímco po čtyřech rundách je člověk zralý právě tak na postel. Víc než šest cyklů se nedoporučuje.
Přetahovat se nevyplatí ani trvání jednotlivých rund. Každý vydrží v potírně jinak dlouho a účinek sauny na době, kterou v ní strávíte, nezávisí. Tato doba je individuální, trvá asi 10 až 20 minut. Nesnažte se ale držet krok se zkušenými návštěvníky sauny. Někomu stačí zpočátku pět minut, jiný bez problémů vydrží patnáct. Roli také může hrát momentální kondice a duševní pohoda. Hlavní je, abyste se cítili příjemně. Naslouchejte svému tělu, a to vám poví, kdy je čas ochladit se. „Přesýpací hodiny v sauně berte spíš pro orientační představu, jak dlouho tu pobýváte, ne jako měřítko výdrže. Neplatí, že „dokud se hodiny nepřesypou, neodejdu“. Nesnažte se vydržet za každou cenu, saunování dodává především dobrý pocit,“ radí Tomáš Ondřejka, šéfsaunér relaxačních center Wellness Horal a L-Spa hotelu Lanterna ve Velkých Karlovicích, která nabízejí různé druhy saun, saunové rituály, exotické masáže a relaxační procedury.
Ticho a příroda
Ve veřejných saunách je jedním ze základních pravidel dodržování klidového režimu, jak v potírně, tak i v odpočívárně. „Povědomí o pravidlech saunování se mezi lidmi díky osvětě wellness a saunových center v posledních letech výrazně zlepšilo, z čehož máme velkou radost,“ říká Tomáš Ondřejka. „Vedle dalších pozitiv vidíme také, že se sauny ztišily, hosté si zvykli na to, že jde o klidovou zónu, ve které je hlasitý hovor obtěžující.“
Mnozí pro dokonalou relaxaci potřebují právě ticho, ideálně rušené jen zvuky přírody. Vyběhnout z potírny přímo do vysokohorského jezera a pak si chvíli posedět pod hvězdnou oblohou a pozorovat, jak vám na nahých pažích tají sněhové vločky, je povznášející zážitek.
Zážitkové ceremonie
Ale ani v luxusních wellness centrech nebývá takové přímé spojení s přírodou pravidlem. Možná i proto se zvyšuje obliba odlišného přístupu – saunových ceremoniálů. Hlavní osobou a zároveň „režisérem“ je při nich saunový mistr. V ohlášenou dobu přichází do potírny s různými esencemi, kterými polévá topidlo a horký a vlhký, eukalyptový, tymiánový nebo jinak voňavý vzduch ručníkem nebo vějířem a speciálními pohyby rozhání na sedící účastníky ceremoniálu. Součástí těchto rituálů může být i peeling těla solí, kávou, potírání medem, marockým jílem rassoul nebo jinými přípravky. Sauna otevírá póry pokožky, všechny ingredience tak působí intenzivněji. „Využijte možnosti použít peelingy a další tělové přípravky, které třeba obsahují i med. Nebojte se je vtírat do vlasů – i když vám to poškodí účes. Přes vlasy se dostanou do pokožky a mají pozitivní vliv na zdraví. A nezapomeňte si po sauně opláchnout i hlavu. Z vlastní zkušenosti musím potvrdit, že po nedokonalém ochlazení bolí hlava a může se dostavit i nespavost,“ varuje saunér Tomáš Ondřej.
V saunových ceremoniálech se každoročně pořádají celosvětová mistrovství. Na soutěžích saunových mistrů, včetně Mistrovství světa, musí účastníci prokázat široké spektrum dovedností od „tanečně“ provedeného mávaní ručníkem nebo vějířem až po originalitu zvoleného tématu. Existují různé typy ceremoniálů od relaxačních po dynamické. Oblíbené jsou i divadelní, které mají svůj vlastní příběh a saunoví mistři tematickým oblečením i pomůckami vytvářejí autentickou atmosféru. V klasické nabídce ceremoniálů v Čechách najdeme například i ceremoniály peelingové nebo s využitím metliček či březových větviček, které saunu provoní, rozvíří v ní horký vzduch a současně vytváří studenou sprchu pro přítomné návštěvníky. Další ceremoniály využívají živou hudbu a různé hudební nástroje nebo specifické vykuřování. „Jestli je saunový ceremoniál vhodný právě pro vás, zjistíte už podle jeho názvu. Začátečníci by si měli vybrat spíše klidnější, relaxační. Pokud si nejste jisti, co vás čeká, nebojte se zeptat saunového mistra, který vás bude ceremoniálem provázet. Saunový ceremoniál trvá 10 až 15 minut a má vám zpříjemnit pobyt v sauně. Jestliže tedy cítíte, že to dnes není váš šálek kávy, nenuťte se do toho a zvolte si takovou relaxaci v sauně, na jakou máte náladu,“ doporučuje fyzioterapeutka PhDr. Mgr. Renata Větrovská, Ph.D., odborná konzultantka AquaLife Institutu v oblasti fyzioterapie. „Saunování je stále více skloňováno ve společenském a sociálním kontextu. Návštěva saunového centra přináší pocit sounáležitosti a vzájemného propojení. To jsou aspekty, které v dnešním světě díky všemožným moderním technologiím pomalu ubývají. Ale na druhé straně podporuje soustředění na vlastní tělesné pocity a umožňuje vědomé vnímání, tolik postrádané mindfulness.“