Milujete odpočinek ve vířivce a sauna je pro vás ideální způsob, jak dobít energii a posílit zdraví? Pokud máte zahradu nebo terasu, měli byste zapřemýšlet, jak ji proměnit ve svůj soukromý odpočinkový ráj. Vytvoříte tak jediné spa na světě, které budete mít vždycky jen sami pro sebe.
Ideální je na vlastní wellness myslet už ve chvíli, kdy dům, resp. zahradu teprve budujete a speciální zónu spolu s architektem zařadit do plánů. Nic ale není ztraceno, i když už bydlíte.
Srdcem wellness je sauna
Základem každého wellness by měla být sauna. Právě ta má totiž kromě relaxačních benefitů i zdravotní – posiluje imunitní systém, zmírňuje bolesti kloubů i stres, detoxikuje organismus, udržuje hormonální rovnováhu a redukuje celulitidu. Zároveň obvykle zabírá nejvíce místa, respektive je třeba ji do prostoru umístit opravdu chytře, aby zapadla, stála v soukromí, a ideálně ještě poskytovala příjemný výhled.
Dnes už pořídíte saunu, která je nejen funkční, ale také krásně vypadá. Přesně taková je např. finská sauna amRelax se zaoblenými tvary. Je vyrobena z kvalitního severského smrku, její součástí může být malá teráska či předsíň, koupit k ní můžete také elektrická kamna, případně kamna na dřevo. A saunovat se tu může klidně i šest lidí najednou.
Nezapomeňte, že součástí sauny musí ochlazovna. V zimě sice bude stačit vyjít ven, ale byla by škoda benefity sauny využívat jen pár měsíců v roce. Ne každý si může dovolit vybudovat rovnou koupací jezírko, ale existuje i několik dalších variant: polévací vědro, které na sebe prostě jen pomocí provázku otočíte, úplně nejjednodušším řešením je klasická sprcha, prakticky funguje ochlazovací káď, kam si vlezete jako do vany. Navíc hezky vypadá, protože i ta může být efektně obložená dřevem.
Bublinky jsou symbolem odpočinku
Po sauně pak přichází odpočinek. Než si vlezete do vířivky, měli byste si po ochlazení dopřát pár minut klidu. Pokud si chcete vybudovat i relaxační zónu, která bude součástí venkovního wellness, nezapomeňte, že lehátka by měla být spíše v blízkosti sauny než vířivky, přestože to řada lidí často dělá naopak. Zvuk motoru vířivky by vás totiž mohl rušit.
Samotnou vířivku volte primárně tak, aby mohla být umístěna venku. Počítejte s tím, že plná vody je pak velmi těžká, a tak to chce opravdu stabilní část zahrady – například střecha podzemní garáže by mohla být problematická. Vířivku ostatně můžete také zapustit do země, což je sice nákladnější, ale velmi efektní a pohodlné řešení. Umístěte ji pak do toho nejhezčího kouta zahrady, abyste odtud měli příjemný výhled.
Vybírejte také podle velikosti a toho, kolik vás v ní asi bude relaxovat. Pokud žijete třeba ve dvou a neplánujete wellness party, je pro vás vířivka pro čtyři zbytečná a naopak.
Koupací sud nabízí několik výhod v jednom
Variantou pak může být ještě koupací sud, který spojuje několik výhod v jednom. Můžete si v něm dopřát horkou, ale i osvěžovací koupel, protože drží teplotu vody. Slouží tak nejen jako moderní vana pro koupele pod širým nebem, ale zároveň i jako vířivka. A vejde se do něj klidně i šest osob.