U příležitosti dnešního Světového dne ústního zdraví upozornil MUDr. Pavel Smažík, stomatolog a majitel značky Herbadent na smutnou realitu, že zkažené zuby mají už malé děti. Herbadent proto apeluje na rodiče, volá po součinnosti v edukaci o dětský chrup v pražských mateřských školkách a nabízí pomoc. „Za zvýšenou kazivost zoubků mohou rodiče, špatné čištění i sladké nápoje. Zubům nejvíc škodí nezájem. A těm dětským obzvlášť.“
Děti a návštěva u zubaře rovná se horor? Bohužel tomu tak bývá – kazivost dětských zubů neklesá a v ordinacích se zbytečně často odehrává drama pro všechny zúčastněné – děti, lékaře i rodiče. Kazy nalézají stomatologové i na nedávno prořezaných zubech a dětské trauma ze zubařů je na světě. Nutno ale říct, že zcela zbytečně. Alfou a omegou zdravých zubů je totiž pravidelné a důkladné čištění, za které jsou u malých dětí zcela a bez výjimky zodpovědní rodiče.
Ačkoli by se mohlo zdát, že s mléčnými zuby nemůžou být žádné problémy, opak je pravdou. „Trendem je zvýšená kazivost u dětí – často i u těch velmi malých. Výjimkou nejsou děti s mnohočetnými kazy, kterým je třeba teprve 1,5 roku nebo dva roky,“ popisuje své zkušenosti MDDr. Martin Košťál z K2 stomatologie s.r.o., a dodává: „Nezřídka vídáme u dětí i kazy velmi rozsáhlé, na ploškách, které se běžně nekazí,“ pokračuje stomatolog s tím, že viník těchto stavů je zcela jasný: „Kromě nedostatečné ústní hygieny hraje zásadní roli nadměrný příjem cukrů, zejména ve formě sladkých nápojů.“
Za pravdu mu dává i další kolega z oboru, MUDr. Petr Hajný: „V naší ordinaci vídáme děti s mnoha rozsáhlými kazy už v nízkém věku a na zubech, které se sotva prořezaly. I nejmenší děti je nutné naučit, že ústní hygiena dvakrát denně je nutná a nelze akceptovat výjimky. A samozřejmě učit děti pít neslazené nápoje a udržet v mezích i další sladkosti.“ Zubní lékaři také zmiňují vysokou náročnost ošetření kazů – děti bývají vystresované, nespolupracují, ošetření proto trvá dlouho a ze strany lékaře je potřeba mnoho trpělivosti. Korektní ošetření zubů je mnohdy zcela nemožné. Případně musí probíhat v celkové anestezii, což pro dětský organismus představuje zcela zbytečnou zátěž. Vyhnout se „hororu“ v zubní ordinaci přitom není těžké. A zcela pochopitelně mají vše v rukou rodiče.
Další z odborníků MDDr. Michaela Štěninová tento fakt potvrzuje: „Dítě by si mělo zvykat na ordinaci od prvního zoubku, kdy prohlídka trvá pár vteřin. V tomto věku jde právě o seznámení s prostředím. Rodič by měl současně dostat potřebné informace, jak pečovat o zoubky tak, aby dítě v budoucnu zubní ošetření nepotřebovalo. Bohužel se toto moc často neděje. Rodič si však musí uvědomit, že dokud dítě nemá manuální zručnost, tak je právě rodič zodpovědný za péči o zuby, a to do cca 10-12 let.“
„Zubům nejvíc škodí nezájem. Podle pravidla ´čistý zub se nekazí´ proto stačí dětem vštípit, že o zuby se musíme dvakrát denně starat. Pokud zuby nevyčistíme klasickým kartáčkem správnou technikou a následně i mezizubním kartáčkem, na sklovině zůstane plak, který už po jednom dni začne zrát a být pro zub nebezpečný. Velkou hrozbou je také cucání čehokoliv sladkého,“ vysvětluje MUDr. Pavel Smažík. Stejně jako ostatní kolegové přitom doporučuje, aby rodiče se svými dětmi začali chodit k zubaři co nejdříve, klidně už v jednom roce dítěte. „S prvními prořezanými zoubky nehrozí problém a návštěva zubaře má spíše jen seznamovací charakter. Dítě nezažívá žádnou bolest a získává k místu důvěru. Tím se usnadní všechny další návštěvy a samozřejmě se tak mohou včas odhalit i všechny vady, které se pak dají ihned začít řešit.“