Určitě každou chvíli čtete nebo slyšíte, co byste měli a neměli dělat pro své zdraví. Už vám to možná trochu leze na nervy. A řídíte se jimi? Většinou ne…
Přitom s jistotou víte jedno: dobrou kondici a pohodu máte ve svých rukou. A někdy stačí docela malá změna v každodenních návycích, abyste se cítili vitální a fit.
Krok první: Chce to relax
Organismus potřebuje dostatek času na to, aby mohl regenerovat. Unavené tělo je náchylnější k různým nemocem. Lidé, kteří málo spí, se navíc snaží dohánět nedostatek energie konzumací kalorických pokrmů. Důsledkem únavy pak může být nejen obezita, ale i různá jiná onemocnění, jako jsou kardiovaskulární choroby nebo cukrovka.
Vědci také prokázali, že už jedna probdělá noc rozhodí metabolismus a nastartuje stresové hormony odpovědné za zvýšenou chuť k jídlu.
A proto je velice důležité, abychom tělu dopřáli dostatek odpočinku. Pro dospělého člověka není luxus spát osm hodin denně, to je základní potřeba, aby jeho organismus fungoval tak, jak má.
Krok druhý: Hýbejte se!
Heslo „sportem ku zdraví“ platilo, platí a platit bude. Jen díky fyzické aktivitě si udržíme štíhlou linii a zůstaneme v dobré kondici. Navíc pohyb urychluje metabolismus, takže aktivní jedinec i v klidovém režimu spaluje větší množství kalorií než ten, kdo raději okupuje gauč před televizí.
V neposlední řadě se při pohybu vyplavují do krve hormony štěstí endorfiny, které se postarají o dobrou náladu. A proto když máte „den blbec“, je nejúčinnějším lékem si zaběhat nebo jít na lekci aerobiku. Další radu určitě také dobře znáte: odborníci doporučují hýbat se dvakrát až třikrát týdně alespoň tři čtvrtě hodiny.
Nejste-li zrovna sportovní nadšenci, stačí chodit ve svižném tempu. Člověk by měl denně urazit asi 10 000 kroků, což odpovídá šesti kilometrům, aby si udržel dobrou kondici.
Krok třetí: Hlídejte si talíř
Nikoliv proto, aby vám ho nikdo nesebral, ale abyste na něm měli dobré potraviny. V racionálním jídelníčku by neměla chybět zelenina, ovoce, bílkoviny a zdravé tuky. Někteří nutriční specialisté radí jíst častěji a v malých porcích, jiní tvrdí, že stačí třikrát denně.
Co si z toho vybrat? Jezte, když máte hlad. Myslete snad jen na to, že je lepší konzumovat sacharidy (vitaminy, pečivo, přílohy) a tuky spíš v první polovině dne, odpoledne by mělo patřit proteinům (bílé maso, vajíčka, sýry) a zelenině. Dospělý člověk má sníst 2000 kcal za den.
Když si nejste jisti, zda váš jídelníček odpovídá zásadám zdravého životního stylu, vyzkoušejte aplikaci www.kaloricketabulky.cz (v základní verzi je ke stažení zdarma). Do ní si ukládáte jak svoji pohybovou aktivitu, tak zkonzumované dobroty, a aplikace vám pomůže sledovat energetický příjem i výdej. Sami pak snadno určíte, jestli jíte a hýbete se správně, nebo co byste mohli změnit, abyste se cítili ještě lépe.
Krok čtvrtý: Nasaďte si růžové brýle
Pozitivní myšlení patří ke zdravému životnímu stylu. Kdo se umí na svět dívat z té lepší stránky, bývá spokojenější, vyrovnanější a také zdravější. Kde ho ale vzít, když se na nás ze všech stran hrnou samé špatné zprávy.
Jak pak mít důvod k optimismu! Tak si třeba místo brouzdání po sociálních sítích večer sedněte a zkuste si sepsat, co všechno se vám ten den povedlo – i kdyby to měla být sebevětší maličkost. Určitě zjistíte, že máte proč se usmívat.