V létě je to dobré: počasí nás láká do přírody, plaveme, jezdíme na kole…
Jenže po dovolené se vrátíme do starých kolejí – sedíme v kanceláři, skoro bez hnutí, bez relaxačních pauz. A následky se brzy dostaví. Proč nás najednou tak bolí záda?
Příčinou této bolesti zad může být i tzv. office syndrom. Dlouhou dobu si toho moc nevšímáte, občas si postěžujete, občas spolknete prášek a jede se dál. Jenže podle lékařů lidé často bolesti zad podceňují a ordinaci navštíví, až když je problém akutní.
Nenechte to zajít tak daleko a raději vypátrejte příčinu ihned. Když zjistíte, odkud bolest přichází, najdete také způsob, jak jí předcházet a zabránit tomu, aby se časem zintenzivňovala. Většina z nás nedělá žádnou těžší práci, sedavý způsob života je samozřejmě příjemnější, ale nezapomínejte, že když tělo nemá skoro žádný výdej energie, tak prostě přibírá a bolí.
Seďte chytře!
Nejhorší je, že bolest zad už dávno není problémem babiček a dědečků. Z lékařské praxe vyplývá, že stále víc pacientů tvoří mladí a jinak zdraví lidé. Jejich bolesti můžou mít celou řadu příčin. Je to hlavně fakt, že dnešní populace tráví pracovní dobu, ale i volný čas u počítače. Dopad pravidelného dlouhého sezení na naše zdraví je nesporný. Vede k pomalejšímu spalování tuku, snižuje hustotu kostní tkáně, negativně ovlivňuje hladinu krevního cukru a cholesterolu a zužuje průměr cév, čímž zvyšuje krevní tlak, a tím i riziko vzniku nemocí srdce.
Většina lidí dnes při práci sedí, s tím už nic nenaděláme, ale můžou sedět „chytře“. Hrbením se v nepřirozené pozici se dlouhodobě namáhá páteř a vznikají tak vleklé bolesti. Nejúčinnější prevencí je každodenní pohyb. Může to být návštěva fitka, ale počítá se i cesta do zaměstnání nebo z něj pěšky, pohyb bychom ale měli zařadit i do pracovního harmonogramu. A to právě bývá pro pracovně vytížené jedince velkým problémem.
Pohyb, výživa, spánek
Samotný pohyb ale ke zlepšení nestačí. K prevenci i řešení bolestí zad je potřeba optimální kombinace pohybu, fyzioterapie a výživy. S tím si ale sami neporadíte, je dobré poradit se s odborníkem nebo navštívit nějaké sportovně zdravotní centrum. Je možné sem chodit na fyzioterapeutické procedury, naučit se, jak cvičit doma a zbavit se vadného držení těla a také jak se správně stravovat.
Na problémech se zády se může podílet také nekvalitní spánek. Pokud se každý den neprobouzíte odpočatí a svěží, ale máte pocit, že vás přejel bitevní tank, bude něco v nepořádku s vaší matrací. Matrace do postele je jedna z položek, na které se nevyplatí šetřit. Bez nadsázky, ve hře je vaše zdraví. Při výběru se zaměřte na tvrdost a přizpůsobivost. Nesmí být příliš tvrdá, pak by totiž nekopírovala tvar těla, ale ani měkká, protože tělo potřebuje při spánku dostatečnou oporu.
Někdy je ale obtížné odlišit bolest zad z přetížení od bolesti zad, která je příznakem zánětlivého onemocnění. K lékaři by nás vždy měla dostat bolest zad v klidovém režimu nebo během spánku v noci, zvláště pokud trvá delší dobu a bolest se stupňuje.