Sníte kousek koláče a přiberete kilo. Životní zkušenost, která potkává ženy po čtyřicítce a zvlášť kolem přechodu. I ty, které byly dosud štíhlé, pozorují v oblasti pasu jeho zřetelné rozšíření. Přirozený chod přírody zvrátit nelze, ale pomocí stravy je možné přibírání zmírnit a cítit se ve svém těle lépe. Nejde totiž jen o estetický dojem a o vnitřní spokojenost, ale také o snížení rizika kardiovaskulárních onemocnění.
Po určitém věku začínají zkrátka růst tukové zásoby, aniž by žena jakkoliv změnila svůj životní styl. „Zpomaluje se metabolismus a kromě dalších nepříjemností ubývá také svalová hmota. Proto ačkoliv jíme více méně stejně, nabíráme. Tělo už zkrátka nepotřebuje takový příjem. Vážit můžeme stejně, ale mění se podíl svalové hmoty ve prospěch tuků,“ vysvětluje přirozený proces dietní koučka z KetoDiet Martina Dvořáková.
Nebezpečné rychlodiety
Málokterá žena mávne rukou nad přibývajícími kily a často se bezhlavě pouští do náhodných dietních režimů ve snaze zachránit poslední střípky mládí. Nevyvážené způsoby stravy slibující téměř okamžitý úbytek váhy, a nejsou sestavené odborníkem na míru, přináší zpravidla více škody, než užitku. „Obvykle se při nich tělo zbavuje vody a energii na chod těla bere ze svalů. Poměr tuků v těle se ale výrazně nemění a často dochází k jojo efektům,“ varuje Martina Dvořáková a dodává, že ženy v tomto období zázračným dietám často podléhají. Bohužel velké a časté váhové výkyvy nejsou pro tělo vůbec zdravé a dlouhodobě zpomalují metabolismus. Ten už se s věkem sám od sebe zpomaluje. Navíc úměrně přibývajícím létům klesá výdej energie a ubývá svalů. Tělo ochabuje, tuk se ukládá převážně v horní části těla, v oblasti břicha a boků. Tím se zhoršuje nejen celková fyzická kondice a riziko vzniku srdečně-cévních onemocnění, ale nadváha nepřispívá ani psychické pohodě, která je v tomto období také velmi důležitá.
Základem úspěchu je vyvážená strava
Řešením, které nastartuje metabolismus i úbytek tukových zásob zejména kolem břicha, je vyvážená strava založená na vyšším příjmu bílkovin a minimálním příjmu sacharidů. Zatímco tuk na stehnech, hýždích a pažích můžeme do určité míry zredukovat pravidelným cvičením, viscerálního tuku na břiše se zbavíme pouze vhodnou skladbou jídla. „Cesta pro ženy, které trápí skutečně větší nadváha, je v dobře nastavené ketodietě, kdy je denní příjem sacharidů pod 50 g a naopak se zlehka navýší příjem bílkovin. Tento stravovací režim zbavuje tělo zásob právě kolem pasu, aniž by docházelo k úbytku svalové hmoty, která už v těle beztak přirozeně ubývá,“ říká dietní koučka Martina Dvořáková z české značky KetoDiet. Ta svým klientům nabízí proteinová jídla a pomáhá s vyváženým jídelníčkem. Pár kilogramů navíc vyřešíte i doplněním jednoho až dvěma proteinovými jídly s nízkým obsahem sacharidů. Jsou rychle připravená, zasytí a podporují stabilní hladinu krevního cukru.
Dobře nastavená ketodieta pod dohledem odborníka trvá pouze pár týdnů až měsíců, nikoliv napořád. Má svůj začátek i konec. Podle odborné konzultantky, která se specializuje na energetický metabolismus, Mgr. Pavly Staňkové Ph.D., je vhodné po skončení navyšovat sacharidy postupně.
„Přidávání sacharidů do vašeho jídelníčku po skončení diety by mělo být pozvolné a strava energeticky vyvážená, aby nedošlo k nepříznivému jojo efektu,“ upozorňuje Staňková. Doplňuje také, že pokud byl člověk před ketodietou zvyklý jíst nadměrné množství sacharidů, zejména ve formě jednoduchých cukrů, neměl by se k tomu rozhodně vracet, jinak je téměř jisté, že svá pracně shozená kila nabere velmi rychle zpět. Takový výsledek přece žádná žena nechce.
Běžné pečivo můžete nahradit proteinovým chlebem. Skvělou a vyváženou večeři připravíte s proteinovou omeletou.
Příčina neúspěchu může ležet v hlavě
Jednou z příčin neúspěchu v boji s kily navíc, je naše vlastní hlava. Vidíme se příliš kriticky, necítíme se ve vlastním těle dobře, nepřijdeme si tolik atraktivní a žádoucí jako dříve, ani tak výkonné, klesá nám sebevědomí a nevěříme, že se to může změnit. Náš vlastní mozek nás zkrátka zabrzdí a nepustí dál. Psychická pohoda je přitom nezbytná, proto dělejte vše, co vás činí šťastnou a spokojenou kdykoliv to půjde. Zapomínat bychom však neměly ani na jakoukoliv fyzickou aktivitu. Při ní se totiž vyplavují endorfiny a tělo si tvoří potřebné antistresové hormony. Sport má člověka bavit a přinášet radost, proto zařaďte cvičení, které vás bude těšit, do svého volného času každý týden. Kromě toho, že si odpočinete, vypustíte páru a přijdete na jiné myšlenky, uděláte něco pro své tělo, zdraví a mysl.
V České republice má totiž podle Českého statistického úřadu 47 procent mužů a 33 procent žen mírnou nadváhu. Obezitou trpí každá šestá žena a pátý muž. Tato čísla bohužel každoročně narůstají. Vždyť průměrný Čech má BMI 25,2, což je těsně za horní hranicí normální zdravé váhy. Ohromující čísla nemá český národ ani v otázce sportu. Kvůli sedavé práci s přibývajícím věkem klesá zájem o pravidelný pohyb a až 40 % dospělých se nevěnuje žádné rekreační aktivitě. Na rizika spojená s nadváhou a zejména s obezitou pravidelně upozorňují lékaři a světové zdravotnické organizace. Kombinace vysokého tlaku, zvýšeného cholesterolu a nadváhy je podle odborníků násobně nebezpečnější než jednotlivě. Častěji pak společně vedou k cukrovce druhého typu, infarktům a mrtvicím. (Zdroj: ČSÚ)