Bali – odpočinkový ostrov pro profíky i začátečníky

Tento indonéský ostrov je vyhledávaným rájem pro surfování a jógu. Pokud ale ve zmíněných disciplínách nejste profesionálové, nevadí!

Své si tu najdou i úplní začátečníci. Učte se od místních jogínů a meditujte v naprostém tichu uprostřed rýžových polí, postavte se ve vlnách na surf nebo šnorchlujte nad korálovými útesy. Unavené svaly pak zrelaxujte na masáži.

Bali je ideální volbou pro ty, kteří hledají aktivní dovolenou v kombinaci s kvalitním odpočinkem a relaxací. Je to destinace zkušených surfařů i klidnějších cestovatelů namotivovaných knihou „Jíst, meditovat, milovat“. Obyvatelé Bali jsou na tyto tři věci odborníci, a to i díky mírumilovnému náboženství – balijskému hinduismu. Očekávejte, že se na vás v restauracích budou zaměstnanci zubit od ucha k uchu, ujišťovat se, zda vám chutná, nebo se vyptávat na vaše cestovatelské plány. Lidé na Bali jsou neskutečně přátelští s úzkým vztahem k přírodě a zvířatům. Péči o tělo i duši mají vepsané ve svém náboženství, které je pro ně spíše životní styl.

Hledání vnitřní rovnováhy

Na Bali můžete vycestovat například v rámci kurzu jógy a surf kempu, nebo se tam vydat na vlastní pěst. Lekce surfování a jógy je možné rezervovat přímo na ostrově, pokud lektora nepotřebujete a jste samostatní, můžete si půjčit surf přímo na pláži. Večer si můžete zajít na uvolňující masáž s vonnými tyčinkami, ať už ve vašem ubytování nebo v okolí. Nabídka aktivit je na Bali široká a rozhodnout se tak můžete na poslední chvíli. Masáže i jógu lze navíc často rezervovat online.

V západní kultuře je jóga velice populární a nabízí jí každé fitness centrum. Z mých zkušeností je u nás ale kladen důraz spíše na samotné cviky než na meditaci. Rušné fitko navíc ani nedokáže poskytnout klidné prostředí. Na Bali zjistíte, že bez meditace není jóga a je stejně důležitá jako cvičení. Také jóga vychází z balijského hinduismu, cvičení a meditace jsou nástroje k udržení vnitřní rovnováhy, jejíž hledání je smyslem náboženství. Po pobytu na Bali začnete chápat, že se nejedná pouze o módní cvičení, ale dílčí část kultury, kterou Balijci dennodenně žijí.

Gurmánská oáza

K vnitřní rovnováze patří také dobré jídlo. Bali je gurmánskou oázou. Ať už jste vegetarián, vegan nebo milujete steak, své chutě uspokojí každý. Ostrov nabízí nepřeberné množství stylových restaurací, kaváren a barů, jejichž interiér si budete chtít vyfotit. Velice fotogenické je i samotné jídlo – barevné smoothie misky s dračím ovocem a Poké bowls všeho druhu vám bude líto sníst. Skvělým odpočinkovým zážitkem je návštěva kávových plantáží a ochutnávka cibetkové kávy patřící k nejdražším na světě. Kromě kávy ochutnáte i množství čajů, které se na Bali pěstují, a dozvíte se, jaké zdravotní neduhy léčí.

Jste-li ochotni přivstat si na dechberoucí východ slunce z vrcholku druhé největší sopky na Bali, rezervujte si výšlap na vulkán Mount Batur. Řidič vás vyzvedne ve vašem ubytování a doveze pod sopku. Odtud se okolo půl čtvrté hromadně s průvodcem vyráží, výstup trvá i s přestávkami zhruba 40 minut. V cíli váš čeká snídaně a pozorování romantického rozbřesku nad dvěma největšími sopkami na Bali a jezerem Batur. Za odměnu se můžete zrelaxovat v lázních Batur Natural Hot Springs, které vznikly přírodními horkými prameny a je z nich nádherný výhled na jezero.

Bali patří v mém itineráři k destinacím, kam se chci jednou určitě vrátit. Je zde hezké počasí téměř po celý rok, bezpečno a destinace je tak vhodná pro dokonalou dovolenou s kamarádkami či s dětmi. Garantuji vám, že pokud se na Bali vydáte, nebude se vám chtít domů. O tom svědčí i fakt, že mnoho cizinců, které zde potkáte, tu žije dlouhodobě. Není se čemu divit, uvolněná a pozitivní atmosféra ostrova se těžce opouští.

 

Pokračování článku a mnoho dalšího naleznete v K&W 01-02.2020

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *