Chytré aplikace rozhýbou i lenochy

O prázdninách a dovolené se skoro každý víc hýbe. Bylo by dobré si tento návyk udržet i po zbytek roku. Pořiďte si „drába“, který na vás bude dohlížet. Uvidíte, že se pravidelný pohyb pro vás stane příjemnou nutností.

Máte krokoměr, ale každou chvíli ho zapomenete doma, takže nevíte, kolik jste toho ušli nebo uběhli?

Takový monitoring nemá cenu. Kontrolu nad vašimi kroky můžou převzít důvtipné náramky, sporttestery nebo krokoměry v mobilu. Na trhu je jich dnes velké množství. Jak vybrat přístroj, který sedne přesně vám?

Je potřeba pečlivě vybírat, protože se zpravidla nejedná o levné záležitosti. Zásadním parametrem je podle odborníků to, jakou fyzickou aktivitu budete chtít monitorovat, i jak se budete cítit, když budete přístroj nosit po celý den. Zvolit si krásný designový krokoměr, který na první pohled nerozeznáte od stylového náramku, a můžete ho nosit k business i ke společenskému oblečení. Pro náročnější milovníky technologických hraček jsou pak na trhu dokonalé hodinky, které umí všechny funkce najednou.

Trénink s odborníkem nenahradí, ale…

„Sama nosím krokoměr víc než tři roky a díky němu se mi každý den daří plnit nastavené minimální limity kroků. Mobilní aplikace jsou výbornou pomůckou k měření fyzické aktivity v každodenním životě a současně k pohybu motivují,“ říká Jana Havrdová z Českého svazu aerobiku a fitness FISAF.cz.

Můžeme rozlišovat dva základní typy. První vychází z méně či více „chytrých“ krokoměrů, které počítají kroky v průběhu dne, vyzvou k pohybu při dlouhém sezení a všechna data samozřejmě nahrávají do mobilní aplikace. Druhý typ je zaměřený na konkrétní pohybové styly.

„Existují aplikace, se kterými můžete posilovat, jiné nabízejí komplexní program, jako je jóga či běh. Samozřejmě nemůžou plnohodnotně nahradit trénink s odborníkem, ale můžou být velkým pomocníkem při změně životního stylu, který i profesionální trenér při práci s klientem velmi dobře využije k monitorování objemu jeho pohybu v průběhu dne,“ dodává cvičitelka.

Kdo mě dohoní?

Mezi nejoblíbenější tréninkové aplikace dnes patří Sports Tracker, Endomondo či Strava.

Sportovní aplikace pro chytré telefony přitom neslouží jen k vlastnímu měření a vyhodnocování údajů o tréninku. Díky možnosti automatického přenášení a sdílení na internetu mají výrazný sociální rozměr.

„Snadno a rychle můžete srovnávat své výkony s mnoha dalšími uživateli, což dovedla k dokonalosti aplikace Strava, která automaticky měří projetí či proběhnutí jakéhokoliv úseku, který předem definoval kdokoliv z uživatelů, a tvoří žebříčky ze všech dosažených časů. V rámci jednotlivých aplikací lze rovněž zakládat tréninkové skupiny, spolky či kluby nebo plnit předem zadané výzvy, například ujet na kole osm set kilometrů za měsíc, uběhnout nejvíce kilometrů za týden a podobně,“ dodává Lukáš Princ ze specializované cyklistické prodejny Ski a Bike Centrum Radotín.

 

Pokračování článku a mnoho dalšího naleznete v K&W 09-10.2018

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *