Den s velkým S

V loňském roce bylo u nás uzavřeno nejvíc sňatků za posledních osm let. A letos to možná bude zase o trochu víc. Ať už je svatba prostá, nebo velkolepá, vždy vyžaduje důkladnou přípravu, aby všechno klaplo. Vždyť je to jeden z nejkrásnějších dní v životě! Budete se vdávat na podzim nebo příští rok? Vsadím se, že už si všechno promýšlíte!

Průběh oddavek může být rozmanitý. Ne každá nevěsta se chce vdát v botaskách při půlmaratonu nebo v neoprenu pod hladinou moře. Většinou si svatbu představujeme jako tradičnější záležitost, i když určité originálnosti se nebráníme.

Dva měsíční platy na prstě

V poslední době se zdá, že svatební kolotoč rozjíždějí zásnuby – akt ještě donedávna považovaný za prvorepublikový přežitek. Proč se ale nevrátit k romantickým zvyklostem? A tak se dnes pokleká, prsten (kdo by dnes nevěděl, že jeho cena se má rovnat dvěma měsíčním platům?) se navléká na prst v balonu nebo se hází do sklenky šampaňského, a jistě byste si vzpomněli na spoustu dalších neotřelých způsobů, jak vyjevit přání vstoupit na společnou cestu životem.

A pak to začne. Tak to máte: svatební šaty, účes, střevíčky, snubní prstýnky, kytice, svatební oznámení, koho pozvat, výslužka, kam na hostinu, kam na svatební cestu… Není divu, že si mnozí najmou svatebního manažera nebo si nechají připravit svatbu na klíč. Komu to připadá málo osobní, ať se do příprav vrhne sám. Vdáváte se za několik měsíců? Tak je nejvyšší čas začít, pokud si nechcete říct ano zcela neformálně jen se dvěma svědky.

Nejkrásnějším termínem svatby je samozřejmě jaro, kdy je už pěkné počasí, ale zase není moc velké horko. Svatba v zimním hávu zase může ladit milovníkům sněhových vloček. Tahle velká událost zkrátka může být krásná v každém ročním období. Když se všechno vydaří, budete mít po letech na co vzpomínat. A když se vloudí chybička – taková, aby vdavky úplně nezrušila – budete se mít po letech čemu smát.

Ona byla celá bílá…

Nevěsta v dlouhých bílých šatech patří v poslední době neodmyslitelně ke svatebním tradicím. U nás tomu tak je hlavně v posledních několika desetiletích, kdy princeznovskými róbami přetékají výlohy módních salonů i půjčoven. Ale ani ve světě tato barva nebyla dřív běžná. Se svatbou se začala spojovat až ve viktoriánském období, kdy se anglická královna Viktorie vzepřela zvykům a vybrala si sněhobílé šaty s krajkou. Pokud ale máte dojem, že vaše já lépe vystihuje jiná barva a ženich souhlasí, nic vám v tom nebrání. Ani on nemusí být v tradiční černé a může se barevně sladit s partnerkou.

A ladit budeme dále: nevěstinu kytici s kytičkou v ženichově klopě, s květinami nebo věnečky družiček, se svatební tabulí. A jaké květy vybrat? Nejjednodušší je, když odpovídají ročnímu období. Možná si toho ve svatebním ruchu ani moc nevšimnete, ale až uvidíte fotky, zajásáte – celek bude úchvatný.

V kostele nebo na louce

Radnice nebo kostel už zdaleka nebývají jediným místem, kde se svatební obřad odehraje. Uspořádat jej lze např. na rozkvetlé louce, v lese, v balonu, v bazénu, ve vlaku, v knihovně, na stadionu, v muzeu nebo na komíně. Ano, i takové případy byly. Záleží na tom, co máte za koníčka. Počítejte ale s tím, že souhlasit musí nejen drahá polovička, ale i svatebčané, pokud je ovšem chcete pozvat.

Předpokládejme, že ano, potom na ně musíte myslet např. také při výběru svatebního menu, aby pro starší osoby nebylo jídlo těžké nebo vaše milované „mořské potvory“ pro mnohé nestravitelné. Tradiční vývar s játrovými knedlíčky a svíčková na smetaně asi nikoho neurazí, ale co kdybyste zkusili něco lehčího a také nezapomněli na stále hojnější vegetariány. Osvědčuje se rovněž raut, při němž si každý nabere dobroty, které má rád.

Od věci není vzít v úvahu také to, že počasí nám nemusí tak úplně přát – to se týká samozřejmě svateb outdoorových. V takových případech jsou zapotřebí párty stany.

A když se na vaši svatbu hosté sjeli možná ze všech koutů republiky, musíme jim nejen zajistit ubytování, ale překvapit je výslužkou nebo malým dárečkem, který jim váš velký den bude připomínat: nemusí to být jen klasické koláčky, ale třeba malé čokoládičky s vaším monogramem nebo skleničky s datem svatby.

Radost až do rána

K zásnubnímu prstýnku v tento slavný den přidáte ještě prsten snubní. Můžete se držet klasiky nebo je možné nechat si je přímo při obřadu vytetovat. Tetovací salon je ale lepší navštívit už předem, prstýnky si nechat předtetovat a při obřadu jen dotáhnout, aby se celý obřad nezdržoval.

Na svatebním veselí se podílí také hudba. Je na vás, zda bude živá, nebo reprodukovaná. V prvním případě se o repertoár postarají muzikanti, ve druhém případě si připravte alespoň na začátek playlist, aby se nestalo, že nastane ticho. Pro případ, že by se to opravdu stalo, je dobré pozvat si na svatbu osvědčeného baviče, aby se hosté po sobě jen znuděně nedívali. Není ale dobré zatahovat je do společenských her, jichž se očividně nechtějí účastnit.

Dříve bylo nutností pozvat na celý svatební den profesionálního fotografa. Na obřadu je pochopitelně nutný, ale v době, kdy má každý foťák v mobilu, bude fotografií jistě dostatek. Pak půjde jen o to je od svatebčanů vyzískat, abyste nakonec neměli jen pár selfíček.

 

Pokračování článku a mnoho dalšího naleznete v K&W 05-06.2018

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *