Hurá ven aneb Hubnutí plné zábavy!

Plánujete zabojovat s přebytečnými kily a centimetry v pase, abyste v létě mohla pyšně ukázat své nové křivky v ultrakrátké minisukni a nových bikinách? Neutrácejte majlant za permanentku do fitka a vsaďte na pohyb na čerstvém vzduchu.

Začněte chodit! Chůze je pro tělo tím nejpřirozenějším pohybem, tak proč mu ho nedopřát.

Aby se ručička na váze začala posunovat směrem dolů, stačí, když vyrazíte třikrát týdně na hodinovou procházku svižným krokem. Vezměte o víkendu rodinu na celodenní výlet, vyšlápněte si s kamarádkou objevit krásy okolí vašeho města, půjčte si od sousedů psa a občas se s ním jděte večer vyvenčit…

Vždyť už to všechno znáte! Jediné, co budete potřebovat, jsou kvalitní boty. Pokud chcete mít přehled o svých výsledcích, šikovným pomocníkem bude krokoměr (koupíte buď samostatně, např. ve formě náramku či hodinek, nebo si stáhněte do chytrého telefonu jednoduchou aplikaci).

Energetický výdej (60 minut): 1100 kJ

Běhejte!

Nejjistější způsob, jak zaútočit na tukové zásoby. Než se do něj ale pustíte, musíte vědět, jak na to. Chybná technika by vám totiž mohla spíše ublížit (zranění kotníků a kolen nejsou výjimkou) než prospět. Než propadnete dnešní „módě“ kondičního běhu, poraďte se s odborníkem, trenérem nebo zkušeným běžcem, čeho se vyvarovat. Ze začátku je nejlepší tzv. indiánský běh, tedy kombinace rychlé chůze a pomalého běhu. Největší chybou, kterou můžete udělat, je, že „přestřelíte“ tempo a přeceníte své možnosti hned na začátku. Takový přístup vás nejspíše odradí a nebudete se cítit dobře. Vytrvalost budujte postupně, proto se snažte trénovat pravidelně, alespoň třikrát týdně po dobu vždy alespoň 45 minut. Udržujte si po celou dobu pro vás ideální tempo a nesnažte se uběhnout za každou cenu co nejdelší úsek, dělejte přestávky na odpočinek (podupávání nebo přešlapování na místě, svižnější chůze). Po tréninku nezapomínejte na důkladný strečink, tedy protažení a uvolnění svalů. A co je ještě naprosto zásadní? Kvalitní boty určené výhradně pro běh a vhodné oblečení, které dobře saje pot a odvádí ho rychle od těla.

Energetický výdej (60 minut): 2500 kJ

Nordic walking

Pokud jste už nějaký čas vášnivou vyznavačkou rychlé chůze a ráda byste vyzkoušela něco trochu náročnějšího, troufněte si na nordic walking. Takzvaná severská chůze se speciálními holemi zvyšuje fyzickou kondici a zlepšuje práci horní poloviny těla. Jde o jeden z nejzdravějších sportů, vhodný téměř pro každého, při kterém rovnoměrně zapojujete svaly celého těla a nezatěžujete klouby, jelikož dopady účinně tlumí hole. Ty jsou zároveň určeny k tomu, aby vám pomáhaly zapojit při chůzi „do práce“ také svaly paží a zad (čímž se zvyšuje také rychlost spalování energie, tedy tuků) a poskytovaly vám oporu.

Energetický výdej (60 minut): 1800 kJ

Badminton

Tento velmi starý raketový sport (pochází z Indie) má na profesionální úrovni svá mistrovství a šampiony, na té rekreační se mu ale můžete věnovat doslova kdekoli. Potřebujete jen ochotného spoluhráče, dvě rakety a pár košíčků. Hrát můžete na kurtu přes síť, také ale klidně na louce nebo na pláži. Pobavíte se a zároveň pěkně zapotíte, hra je totiž velmi rychlá a nedovolí vám zůstat ani chvilku v klidu stát. Víte, že během tří setů můžete klidně naběhat i několik kilometrů?

Energetický výdej (60 minut): 1500 kJ

Cyklistika

Nedáte na výlety na kole dopustit, nebo se jim naopak vyhýbáte? Neznáme lepší způsob, jak spojit příjemné, tedy výlet na nějaké atraktivní místo s partou přátel nebo rodinou, s užitečným, tedy efektivním hubnutím, zvyšováním kondice a tvarováním svalů. A co víc! Nabízí se jedinečná příležitost pořídit si nové kousky do šatníku – i oblečky na cyklistiku seženete v sexy střizích a nádherných barvách! Jde o pohybovou aktivitu, která je šetrná k celému pohybovému aparátu, nezatěžuje klouby a šlachy. A žádný strach, že vám narostou obří boule na stehnech a lýtkách (ženy nemají dispozice k nárůstu velké svalové hmoty, pokud tedy neprovozují sport vrcholově). Jediné, co můžete očekávat, je viditelné zpevnění, a to svalů na všech částech těla, nejen jeho spodní poloviny. Pokud chcete jízdou na kole zhubnout, měla byste na něm trávit alespoň hodinu třikrát týdně a během jízdy udržovat tepovou frekvenci v tzv. aerobním pásmu. To je rozmezí, při kterém se už spalují tuky, a dosáhnete ho po zhruba dvaceti minutách pohybu. Dodržujte pitný režim, to ostatně platí i o všech ostatních aktivitách.

Energetický výdej (60 minut): 1900 kJ

 

Pokračování článku a mnoho dalšího naleznete v K&W 03-04.2018

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *