Jdou na vás podzimní chmury?

Ranní mlhy, plískanice, nevlídné počasí, sychravé večery, za tmy do práce, za tmy z práce… Vzpomínky na prosluněnou dovolenou jsou v nenávratnu. Ze všech stran na nás navíc vyskakují Vánoce, a můžeme je sebevíc milovat, ale čeho je moc, toho je příliš.

Navíc nám pořád někdo říká, že se hlavně nemáme stresovat a všechno zvládat v klidu. V této situaci je opravdu těžké si zachovat pozitivní náladu. Máme pro vás pár tipů, jak náročný konec roku zvládnout.

Vlastně by se daly shrnout do tipů dvou: pohyb a klid. Zdánlivě se vylučují, ale jenom zdánlivě. Začněme raději klidem. Kdybychom na vás rovnou vyrukovali s nutností sportování, zkrátka hýbání se, asi byste v tomto okamžiku s časopisem praštili.

Lidé, spěte!

V dlouhých letních dnech nás sluníčko vytahuje z pod peřiny brzy a večery si užíváme do sytosti. Na podzim a v zimě, kdy je tma pomalu už ve tři odpoledne, by nám spaní mělo pěkně jít. Teď můžeme naspat případný letní spánkový deficit. A pamatujte, že čím dřív před půlnocí si půjdete lehnout, tím bude váš spánek kvalitnější. Vsaďte se, že ráno budete méně nevrlí.

Po takové pěkně prospané noci vyhládne, takže si dopřejte bohatou snídani, plnou vitaminů i minerálů. Je jasné, že na ovoce a zeleninu má člověk větší chuť v létě, kdy je jí větší výběr, ale i v tomto období se dají vitaminy C a D, které dobře působí proti úzkostem, doplnit. Přinejhorším v podobě potravinových doplňků. Podobné je to s pitím: když se potíme, určitě pitný režim lépe doplňujeme. Musíme se o to pokusit i v chladnějším počasí. Vsaďte ale raději na vodu či bylinkové čaje než na slazené limonády nebo alkohol.

Vyplavte pár endorfinů

A teď ta přichází tip druhý, ten horší: nemůžeme strávit zimu v hibernaci jako medvědi, měli bychom se také pohybovat. Není to, pravda, tak příjemné jako za slunečného rána nebo vlahého večera: nohy v běhu kloužou, plíce pálí od nasávání studeného vzduchu… Tak vyměňte plenér za fitko. Zaběhat si můžete na běžeckém pásu a ještě při tom zhlédnout pěkný film. Půlhodinka uteče a už se budete těšit na pokračování filmového děje. Jestli máte čtyřnohého přítele, máte to dobré, v takovém případě musíte vyrazit za jakéhokoliv počasí. Buďte rádi. Pohybem se ve vašem těle vyplaví endorfiny a zlepší se vám nálada. Domů z procházky se určitě budete vracet už s písničkou na rtech.

Sauna sice nepředstavuje pohyb, ale je také velmi zdravá a v zimě chutná nejlépe. Svou pohybovou činnost můžete dále proložit masáží, nordic walkingem nebo obyčejnou procházkou. Jestli si nevíte rady, jaký druh pohybu si vybrat, poraďte se s odborníky. Posoudí váš věk, zdravotní stav a kondici a hned budete vědět, jak posilovat, jakou zátěž snesete a do čeho se naopak nepouštět.

 

Pokračování článku a mnoho dalšího naleznete v K&W 11-12.2018

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *