Je půst šílený nápad?

Vynechat na týden jídlo a každý den si dát pořádných pár kilometrů? Jak v praxi funguje nový koncept detoxu a zdravého půstu, který si oblíbili přetížení manažeři z celé Francie, jsem vyzkoušela na vlastní kůži.

Vydala jsem se hladovět  do specializovaného centra La Pensée Sauvage (Přírodní myšlenka) do Plan-de-Baix, vesničky v jihofrancouzském regionu Drôme.

Po cestě do oázy detoxu projíždím mezi patchworkem vinic a levandulových polí a můj žaludek už nyní, po týdnu přípravné diety, duní prázdnotou.

Naplňuje mě ale vzrušující výzva k neobvyklému dobrodružství. Dá se to vydržet – sedm dní bez jídla?

Zázraky díky vlastní vůli

V centru, které svým jednoduchým přírodním stylem napovídá náplni konceptu, nás vítá autor projektu naturopat Thomas Uhl s manželkou Maëlys, šéfkou zdejší kuchyně a specialistkou na veganskou stravu. Oba září zdravím a pohodou jako z reklamy na zázračné pilulky. Thomas centrum založil před deseti lety jako výsledek studií a celkového životního stylu, který ho postavil na nohy po vleklých zdravotních potížích s chronickou bronchitidou, kterou vyléčil už svým prvním jednadvacetidenním půstem. Pomlklé tváře ostatních klientů napovídají usebrání nad očekáváním znepokujujících zážitků.

Jednoho po druhém nás vyzpovídají zdejší naturopaté, abychom společně probrali průběh kúry připravené na míru. „Ráno si vypijete zelený ječmen a večer extrakt z pětatřiceti rostlin s laxativními účinky. Z doplňující péče vám doporučuji akupunkturu, lymfatickou drenáž a výplach střeva.“ Neubráním se grimase, která naturopatku Naëmu rozesměje. „Pročištění je nezbytná terapie při procesu vaší detoxifikace,“ vysvětluje a doprovází mě k čajovému baru. „Tady si můžete namíchat směs podle svého problému, čaj na spaní, odvodnění, detox jater…“.  Ukazuje na pult s pětatřiceti flakóny bylin. „Pít je můžete podle chuti, celkem tři litry tekutin (vody a čaje) denně,” dodává. „Ráno vás vzbudíme v sedm hodin, poté vás čeká rozcvička a čaje nebo džusy podle vašeho programu. A posléze vaše každodenní túra až do třinácti hodin.“ Podlomím se v kolenou. „V každém případě jsme vám dvacet čtyři hodin nablízku, ať se vám přihodí cokoliv – od puchýřů až po závratě, na všechno máme lékk,“ usmívá se naturopatka a otevírá „magickou“ skříňku s esenciálními oleji.

Půstem k trvalé změně

Pro ty, kteří nechtějí nebo nemůžou ze zdravotních důvodů praktikovat úplný půst, je k dispozici několik dalších možností: jemnější verze s ovocno-zeleninovými džusy třikrát denně, monodietou nebo gurmánskou veganskou stravou.

Rozhodla jsem se pro měkčí verzi s cílem zbavit tělo toxinů a současně doplnit minerály a vitaminy ze zahrad panensky čistého regionu. Po poledni Maëlys přináší první nabídku pro naši džusovou menšinu (čtvrtinu ze 20) – brčálové nápoje z čerstvě vylisovaného mangoldu, celeru, jablka a fenyklu. To bude hračka, říkám si po první sklenici chutného elixíru, jenž mi na pár minut dodá pocit sytosti.

Pomalu se začínáme seznamovat. Muži a ženy středního věku, většina z nás jsme spíše štíhlé či normální postavy až na čtyři naopak dost korpulentní muže. Motivace jsou různé: „Jsem tady, abych se na týden úplně odpojil,“ říká Olivier, čtyřicátník štíhlé postavy, nyní již na svém třetím půstu. „Už poprvé jsem ztratil sedm kilo a kúra mi pomohla přestat pít litry kafe,” přiznává. Také pro Anne, ředitelku pařížské reklamní agentury, která přijíždí už po druhé, není  hlavním cílem zhubnout, ale omezit ztráty energie a odstranit toxiny.

Při půstu sice zhubnete, ale na rozdíl od ostatních “diet” není úbytek na váze prvotním cílem.“Půst nás především přiměje zamyslet se nad každodenními návyky spojenými se stravováním. Proto je mnohem účinnější než většina diet, protože znamená jenom etapu na cestě k zásadní změně každodenní výživy, a tím i k trvalé úpravě váhy,“ vysvětluje Thomas při našem prvním setkání v salonu kolem velkého dřevěného stolu. Jsme připraveni k obřadu, který se bude opakovat každý den v půl osmé večer, kdy máme výjimečné právo na pomyslné “jídlo” –misku neslaného zeleninového vývaru, který je povolen i pro stoprocentní půstovníky.

Detox podle programu

“Přestat jíst na delší dobu rozhodně není triviální záležitost. Je to extrém, který v prvním okamžiku vytváří v těle významné biochemické pochody,” vysvětluje Thomas. Metabolismus prochází třemi důležitými fázemi. V průběhu prvních 24 až 48 hodin játra a svaly spotřebovávají poslední zásoby cukru a přeměňují je na glukózu. Jakmile se vyčerpá, tělo vyrábí cukr přeměnou vlastních tuků a svalů.

To se jedná už o druhou fázi, která probíhá mezi druhým a čtvrtým dnem. To je pro tělo kritické období, které vyžaduje dobré okysličení organismu a pokud se nám nepodaří mobilizovat svaly pohybem, tělo se na ně vrhne jako na dobrou porci výživy. “Proto vás čekají dlouhé procházky v přírodě,” zvedá Thomas ukazováček směrem k mapě. Nakonec organismus po čvrtém dni tělo začne produkovat tzv. ketolátky, které fungují jako palivo namísto glukózy a jsou mnohem efektivnější.  Právě ty stojí za překvapivými zdravotními výsledky půstu,.Tělo nastolí proces sebeopravy na buněčné úrovni, dojde k úbytku váhy, zlepšení krevního oběhu, odkyselení organismu, přičemž se vyplavují velké dávky endorfinů. Půst ale dokáže upravit i hormonání potíže, trávení, deprese, problémy s klouby a dokonce i libido.

 

Pokračování článku a mnoho dalšího naleznete v K&W 11-12.2017…

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *