Když jdou vlasy na vandr

Kadeřnice a kadeřníci potvrzují, že se v poslední době zvýšil počet lidí stěžujících si na ztrátu vlasů. A mnozí z nás to pozorují na vlastní hlavě. Ze všeho nejvíc je na vině podle odborníků stres, kterému jsme byli v pandemii vystaveni.

Vlasy jsou největší ozdobou ženy, což si uvědomíme hlavně tehdy, když se začnou ztrácet. Důvodem může být porod, stres, nemoc, chemoterapie a v posledních měsících následky covidového onemocnění.

Právě s následky covidu se nyní potýká hodně lidí a úbytek jejich vlasů za krátkou dobu je velký. Z vlastní zkušenosti můžu říct, že pohled do zrcadla je pro ženu, která měla slušnou hřívu, velmi smutný. Poptávka po odborných centrech je v posledních měsících vysoká, trichologická centra a vlasové poradny kožních specialistů v nemocnicích mají na dlouho dopředu obsazeno.

Když konečně k návštěvě došlo, dostala jsem od odbornice několik informací a rad, které možná pomůžou i stejně postiženým osobám.

  • Jaké máme vlasy, je dědičné, a zejména v ženské linii. Dámy, jejichž babička a maminka neměly vlasy kvalitní a tatínek je plešatý, nemůžou očekávat žádný zázrak.
  • Vlasy oslabí nemoc, stres, chemoterapie – léčba trvá od půl roku do roka.
  • Kvalita vlasů je odrazem našich vnitřních orgánů, hlavní roli hrají ledviny a játra. Jejich posílením posílíme i vlasy. Pro jejich výživu jsou nezbytné vitaminové doplňky, buď určené přímo na vlasy (kůži a nehty), nebo komplexy vitaminů: C, E, A, methionin a cystin (aminokyseliny), zinek, selen.
  • Barvení vlasům nevadí.

Tricholog určí při závažnějším onemocnění konkrétní léčbu. Na hlavě se může vyskytovat řada problémů, které objeví skener a ukáže na monitoru: špatná kvalita vlasových folikul, přemíra mazu, barva kůže hlavy apod. Potom přicházejí na řadu léčebná opatření.

Menší problém zvládneme na základě doporučení kadeřnice, ale neexistuje bohužel žádná všeobecně platná rada, na každého funguje něco jiného. Nyní v době léta se můžeme řídit radou nejjednodušší: na sluníčku nosit klobouk nebo jinou pokrývku hlavy, aby se narušené vlasy a jejich kořínky ještě víc nepoškodily.

 

Pokračování článku a mnoho dalšího naleznete v K&W 7-8.2021

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *