Skvělá lyžovačka i dokonalé wellness hýčkání

Údolí Stubaital najdete hluboko v srdci Stubaiských Alp, zhruba dvacet kilometrů od rakouského Innsbrucku. Prázdniny nebo víkend nabitý sportem i odpočinkem si tady užije celá rodina.

Nabídka atrakcí je pestrá, ubytování stylové, lidé přátelští a ceny přívětivé. Snad nám tuto relaxaci letos koronavir umožní.

Seznamte se s místem, kde můžete lyžovat na ledovci od října do června. Cesta sem vám zabere maximálně šest hodin po pohodlných dálnicích a ocitnete se v ráji lyžařů, turistů, cyklistů, milovníků wellness i náročných gurmánů. Ubytovat se můžete v luxusním hotelu, rodinném penzionu, prostorném apartmánu, tradiční farmě nebo horské chatě. A všude očekávejte vřelé přijetí, vysoký standard služeb a dokonalou tyrolskou kuchyni, založenou na surovinách té nejvyšší kvality. Smetanově jemné mléko nebo zauzený „špek“ přímo od místních farmářů, med z omamně vonících alpských bylinek, které kvetou od jara do pozdního léta na zdejších loukách…

Ráj pro gurmány i sportovce

Stubaitalské údolí je dlouhé zhruba 35 kilometrů a je tvořeno 80 ledovci a více než stovkou třítisícových vrcholů. Najdete tu pět hlavních vesniček: Neustift, Fulpmes, Telfes, Mieders a Schönberg, kde panuje klid a pohoda. Je tady zkrátka k mání vše, co potřebujete k ideální dovolené. Perfektně upravené sjezdovky, vynikající regionální speciality, bohaté možnosti sportovního vyžití, bazény a lázeňská centra pro zasloužený relax.

Rozhodně stojí za to aspoň na jeden den vyzout lyže a zajet se podívat do Innsbrucku. Prohlédněte si malebné staré město, navštivte barokní skvost Císařský palác, perlou města je renesanční zámek Ambras, minout nesmíte ani AlpenZoo (jediná zoo svého druhu na světě, kde žijí zvířata typická pro Alpy, od medvědů po sviště) a Tyrolské muzeum lidového umění.

Každý podle svého gusta

Zimní sporty si užijete jak dole v údolí, tak nahoře na ledovci ve výšce 2900 metrů, kam vás vyveze rychlá moderní lanovka 3S Eisgratbahn. Do kabiny se vejde až 32 lidí a nechybí bezplatné připojení na wi-fi. Lyžování na ledovci (Stubaier Gletcher, největší ledovcový lyžařský areál v Rakousku) bude bavit začátečníky i pokročilé sjezdaře. Najdete tu 35 precizně upravených sjezdovek, 26 lanovek (včetně kryté a vyhřívané šestisedačky) a vleků a vychutnat si můžete i desetikilometrový sjezd do údolí Wilde Grub’n. Kdo lyžování zrovna neholduje, nepřijde zkrátka.

Co takhle vrátit se do dětských let a vyzkoušet sáňky? Čeká tu na vás více než deset sáňkařských tras (denní i noční sáňkování), z nichž nejdelší se nachází v Neustiftu. Svezete se osm kilometrů nádhernými horskými lesy. Zážitkem jistě bude také návštěva ledové jeskyně Ice Grotto uvnitř ledovce (u horní stanice lanovky Eisgrat), případně výlet zimní tyrolskou krajinou na sněžnicích.

Nejen ledovec!

Zdolávat perfektně upravené svahy můžete, kromě ledovce, rovněž v několika dalších menších střediscích. Ve ski areálu Schlick 2000 ve Fulpmesu a v centech Serlesbahnen ve vesničce Mieders a Elferbergbahn v Neustiftu si přijdou na své úplně všichni. Jde o příjemné rodinné areály s moderním vybavením, rychlými lanovkami a tratěmi mírnější obtížnosti zejména pro začátečníky a děti. I z nich se ale dosyta pokocháte dechberoucími výhledy na nádherné panoráma okolních horských velikánů.

Nechce se vám na sjezdovku? Vyrazte na procházku, třeba do tradiční tyrolské vesničky Mieders pod vrcholem hory Serles. Nedaleko centra objevíte nejvýše položené poutní místo Evropy – Maria Waldrast s léčivým vodním pramenem a klášterem. Nedaleké městečko Fulpmes, nazývané osadou kovářů, je typické útulnými chatami, které jsou rozprostřeny na horských svazích. Kromě nich jsou k vidění dva krásné kostely, v místním muzeu si pak prohlédnete ukázky řemesel a regionálních tradic.

Odpočinek s bonusem

Jste v Rakousku, což znamená, že si dopřejete bezchybné wellness, to tady totiž skutečně umí. Téměř v žádném hotelu a penzionu nechybí wellness centrum, saunový svět a bazén. Po celodenním pobytu venku na horském vzduchu přijde vhod trocha relaxu v teple, které uvolní svaly i mysl. Je libo masáž, koupel nebo zábal? Žádný problém. Vedle klasických procedur, jako jsou například Kneippovy koupele, se při tradičních tyrolských procedurách používají časem ověřené metody a místní suroviny (seno, alpské bylinky, jablka, mléko, pivo…).

Léčivé účinky sena jsou známé již více než sto let. Horští sedláci tehdy úplnou náhodou zjistili, že po noci na seníku nabrali spoustu sil a energie. Senná koupel osvěžuje a prokrvuje tělo, rovněž ale zmírňuje projevy artrózy kloubů a revmatické potíže. Seno má údajně také pozitivní účinky na pleť. Mléčná koupel nebo mléčný tělový peeling zase vyživují a revitalizují pokožku, která pak zůstává pružná a hebká. Mléčná syrovátka posiluje nehty a vlasy, které se lesknou a méně mastí.

Populární Centrum volného času v Neustiftu (Freizeit Zentrum Neustift) nabízí krytý bazén, parní lázeň, vnitřní i venkovní finskou saunu a infrasaunu, objednat se můžete na vitalizující masáž nebo se zúčastnit některého z voňavých saunových ceremoniálů. Velký saunový svět, lázně, bazén a bohatou nabídku masáží můžete vyzkoušet také v Aquaparku StuBay (Telfes).

 

Pokračování článku a mnoho dalšího naleznete v K&W 1-2.2021

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *