Tanec jako droga

Chcete pevnější tělo a zdravější srdce? Tančete! Je to nejzábavnější způsob hubnutí, získání ladných křivek a dobré fyzické kondice.

Říká se, že tanec je jako droga, jakmile vás jednou „chytne“, budete mu věrná. A to je dobře, protože posiluje všechny svalové skupiny, zlepšuje správné držení těla, uleví přetěžované páteři a dokáže efektivně spalovat přebytečné tukové zásoby.

Máte pocit, že nejste pohybově nadaní? Nevadí! Potýkáte se s nadváhou a myslíte si, že pro vás není tanec vhodný? Mýlíte se! Tančit může úplně každý.

„Tanec protahuje, regeneruje jednotlivé části těla a mimo jiné působí i na duševní stránku člověka. Vylučují se při něm endorfiny, hormony štěstí, které jsou důležité pro navození pohody a šťastné nálady, a tak se ta špatná ztrácí při prvním tanečním kroku. Možná, že to na začátku hned každému nejde, ale co na tom! Při pravidelném tréninku vás bude uspokojovat pocit neustálého zlepšování a zároveň fakt, že jste překonali sami sebe a něco dokázali,“ říká Lenka Ottová, zakladatelka tanečního studia Dance Perfect, lektorka a choreografka.

Skákat, nebo neskákat?

V zásadě každý druh tance dokáže zpevnit a také zeštíhlit celou postavu. Během tanečních pohybů totiž zapojujete všechny svalové skupiny, často aniž byste si to uvědomovali (a nepřetěžují se nadměrně svaly a klouby).

Skvělé jsou například latinskoamerické tance, které vás zároveň přímo „nutí“ držet vzpřímený postoj, čímž zpevňujete střed těla. Při tanci navíc dochází ke zvýšení tepové frekvence na tzv. aerobní úroveň, při níž se ideálně spalují tukové zásoby v organismu. V aerobním pásmu se posiluje srdeční sval a v souvislosti s tím pracujete na své vyšší fyzické kondici. Dejte mu šanci, výsledek bude stát za to!

„Důležité je vybrat si správný taneční styl. Například pro jedince s velkou nadváhou nebo obezitou se samozřejmě nehodí styly, kde se hodně skáče. Je potřeba začít s klidnějšími tanci, jako je třeba Contemporary Dance, a postupně objevovat další, které vás budou bavit. To je, upřímně řečeno, to nejdůležitější,“ zdůrazňuje Lenka Ottová.

Jaký styl je ten pravý?

Pro pevnější pozadí i stehna a vyrýsovaná lýtka je vynikajícím pomocníkem step. Buď klasický, nebo se můžete přihlásit na lekce irských tanců, které fungují na podobném principu. Rumba, samba či jiné temperamentní latinské rytmy zapojí do „akce“ všechny tělesné partie, díky svižnému tempu navíc výborně zvyšujete fyzičku.

Řada lekcí je koncipována jako tanec bez partnera, takže můžete vyrazit sama nebo s kamarádkou. Pro zkušenější taneční nadšence je pak určen Afro Dance, což je náročnější kardiovaskulární cvičení, jako dělané pro bleskové zhubnutí i zvýšení tělesné kondice. Tento tanec skutečně připomíná rituály divokých afrických domorodců kolem ohně.

„Po návštěvách v zahraničních tanečních studiích jsem si uvědomila, že tanec není jen pro děti nebo profesionály, ale že stejně tak jako v západních zemích, tak i zde může čtyřicetiletá nebo padesátiletá dáma začít s klasickým baletem jen tak, pro své potěšení, pro radost z pohybu,“ je přesvědčena choreografka.

Páteř vám bude vděčná

Toužíte vyzkoušet něco originálního a neotřelého? Pak se vydejte na hodinu Street Dance. Nebojte se, i když se těmto tancům věnují ve větší míře velmi mladí lidé, můžete se do nich naplno „obout“ i vy! Stačí odvaha, temperament a chuť!

Označení Street Dance zahrnuje všechny pouliční tance původně amerických teenagerů, jako je break dance, R´n´B nebo hip hop. Naučíte se ladně popustit uzdu kreativitě a spontánnosti, dát průchod emocím a pořádně kroutit boky. Na závěr hodiny většinou nechybí blok na posilování problémových partií.

Pro milovníky pomalejších pohybů se nabízí velmi ladné orientální tance, prospěšné pro posílení pánevního dna, ale i například zpevnění paží. Držení těla pak účinně vylepší a od bolestí zad uleví Fitbalet. Budete pružnější, ohebnější a vaše páteř vám bude vděčná. Žádný strach, nejde o klasický balet, nemusíte se bát žádných náročných choreografií, krkolomných pozic a sestav, které si nezapamatujete. Nic takového!

 

Pokračování článku a mnoho dalšího naleznete v K&W 05-06.2018

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *