Zimní sporty: šance shodit kila!

Lyžování, bruslení, snowboarding i sáňkování, při tom všem si užijete spoustu zábavy na čerstvém vzduchu, spálíte víc kalorií, než kdybyste se potili v posilovně nebo dřeli při lekci spinningu či kruhovém tréninku, a jako bonus navíc posílíte problémové partie.

Zimní čas nabízí nespočet příležitostí, jak zapracovat (a to příjemným způsobem) na svých křivkách a udržet se ve formě. Samozřejmě vždy záleží na tom, jak často se vybrané sportovní aktivitě věnujete, jak poctivě a s jakou intenzitou a také na vaší zdatnosti.

Určitě nemůžete čekat zázraky, že po jednom odpoledni na sněhu se ručička na váze zhoupne výrazněji k nižším hodnotám, vašemu tělu i kondici ale prospěje i pouhá hodina pohybu denně.

Běžkování

Jen vy, možná parta přátel, jiskřivě zasněžená krajina kolem, prostě jedna velká romantika… Zasnili jste se? Tak zpět do reality – běh na lyžích je dynamický, poměrně náročný, flexibilní a hlavně velmi zdravý sport. Zpravidla kdo ho jednou zkusí, rychle mu propadne. Při pohybu zasněženým terénem na běžkách nejvíce namáháme nohy, hýždě a břicho, také ale ramena a prsní svaly.

Kromě toho, že si dopřáváte pořádnou dávku kardio tréninku, který podporuje činnost srdce, posilujete (kromě výše již zmíněných partií) také paže a svaly kolem páteře. Děláte prostě dobře celému tělu. Ale pozor, pokud s během na lyžích hodláte teprve začít, nechte si poradit od zkušenějších a jděte na to pomalu a postupně si přidávejte dávky. Za hodinu na běžkách ve středně náročném terénu spálíte asi 600 kalorií (2520 kJ).

Bruslení

Vraťte se do dětských let, obujte a pořádně zašněrujte brusle a hurá na led! Ať už na zamrzlém rybníku či jezeře nebo na stadionu, bruslení je přímo ideální sport pro spalování přebytečného tuku i vylepšení fyzické kondice. Nezatěžujete při něm klouby ani páteř (tedy při správné technice, což je jízda v mírném předklonu ale s rovnými zády) a kromě toho je přece tolik elegantní!

Potěší vás určitě fakt, že během něj posilujete a tvarujete v podstatě všechny svalové skupiny, zejména stehna, hýždě a boky. Jelikož jde o tzv. aerobní aktivitu, dochází během ní k rychlejšímu spalování kalorií. Za hodinu rekreačního bruslení spálíte zhruba 480 kalorií (2016 kJ).

Sjezdové lyžování

Řezat oblouky a svištět svahem, to je prostě vášeň! A možná byste ani neřekli, že během odpoledne na sjezdovce si pěkně máknete a vydáte obrovské množství energie! Samozřejmě záleží na tom, jak rychle a po jak náročných kopcích se na lyžích proháníte, tělo ale protáhnete a (pokud se příliš neulejváte a často spíše „nekocháte“) zpevníte přímo dokonale!

Posilujete zejména svaly na stehnech a lýtkách, zabrat dostanou také hýžďové a břišní svaly i paže. Ale pozor, pokud máte problémy s koleny nebo vás trápí kyčle, zvolte raději běžky než sjezdové lyže, při zdolávání svahů dochází totiž k velkému zatížení kloubů. Při svižné jízdě na červené, tedy středně těžké sjezdovce se za hodinu zbavíte až 430 kalorií (1806 kJ).

Jízda na snowboardu

Už jste také propadli „prknu“? Populární snowboarding je ještě o něco náročnější než sjezdové lyžování a můžete při něm tedy i lépe hubnout. Ovšem zase záleží, v jak obtížném terénu a jak rychle jezdíte. Tento pohyb zlepšuje koordinaci těla a rovnováhu, prospívá srdeční činnosti, a navíc při něm dochází k posilování vnitřních břišních i zádových svalů (díky nutnosti držet balanc), dále také stehen a hýždí.

Jednoduše řečeno, jízdou na prkně, pokud se mu věnujete s patřičným zápalem, si skvěle vytvarujete spodní část těla! Při hodinovém řádění na svahu spálíte přibližně 450 kalorií (1890 kJ).

 

Pokračování článku a mnoho dalšího naleznete v K&W 01-02.2019

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *