Cestovní lékárnička, aneb bez čeho neodjíždět!

Balíte na dovolenou? Nezapomeňte na léky. Nejen ty, které pravidelně berete, ale myslete na možná zdravotní rizika a přibalte i to, co běžně neužíváte.

Obsah lékárničky přizpůsobte místu, které hodláte navštívit, i osobám, se kterými cestujete.

V žádném případě bychom neměli zapomenout na:
Léky proti bolesti: Velice nepříjemná umí být bolest zubů, migréna či například bolest svalů a kloubů. Kromě tablet si přibalte i nějaký krém nebo gel na tlumení bolesti a otoku pro lokální použití.
Léky proti horečce: Horečka (teplota vyšší než 38 °C) zvyšuje rychlost a sílu imunitní odpovědi a omezuje množení některých patogenů. Může ale představovat zátěž pro starší pacienty a pacienty s nemocí srdce.
Léky proti kašli a nachlazení: Takové nachlazení umí pořádně znepříjemnit dovolenou, proto přibalte léky proti bolesti v krku, proti rýmě a kašli.
Léky proti průjmu: Průjmovému onemocnění někdy stačí předejít dodržováním hygienických zásad. Ale pokud problém nastane, je třeba jej co nejdříve řešit. Hrozí totiž dehydratace, ztráta minerálů a oslabení organismu. Kromě tradičních léků bychom neměli opomenout ani probiotika pro zachování správné střevní mikroflóry.
Léky proti zácpě: Může se projevit při změně prostředí a často ji doprovází nadýmání a bolest hlavy. Pro rychlou pomoc můžeme použít glycerinové čípky nebo přípravky ve formě kapek či tablet.
Léky proti cestovní nevolnosti: Pokud při cestování trpíte nevolnostmi, je dobré s sebou přibalit vhodné tablety nebo přírodní přípravky s obsahem zázvoru.
Antibiotika: Jedete-li do míst, kde je špatná dostupnost lékařské péče, měli byste do své lékárničky zařadit i antibiotika. Nezapomeňte ale na to, že antibiotika zabírají pouze na bakteriální infekce, nikoli na infekce virové. Nejvhodnější je mít s sebou antibiotika širokospektrá, která pokryjí největší škálu bakteriálních infekcí. Předpis na antibiotika vždy zkonzultujte se svým lékařem. Dejte si pozor na nežádoucí účinky jednotlivých antibiotik a na možnost alergické reakce.
Léky proti alergii: Pokud na alergii trpíte nebo víte, že vám nedělá dobře bodnutí hmyzu, je dobré se vybavit potřebnými léky. Nezapomeňte na gely, které pomohou při svědění a kopřivce.
Dezinfekční prostředky: Uvítáme je, pokud se odřeme nebo se nám například strhne puchýř. Proto nesmíme zapomenout na peroxid vodíku či na přípravky s obsahem jodu, pokud na ně nejsme alergičtí.
Oční kapky: V oblastech s vysokým obsahem prachu a jemných částic, případně v suchém prostředí si můžeme přivodit zánět spojivek. V tomto případě by nebylo na škodu mít s sebou kapky k dezinfekci očí.
Léky proti kvasinkám a plísním: Jsou to onemocnění, která se projevují svěděním, začervenáním, popraskáním či olupováním kůže. Zpravidla se objevují po čase stráveném na koupalištích, v bazénech, ve společných sprchách nebo při zvýšeném pocení, zapaření v uzavřené a neprodyšné obuvi a při nošení oděvů z nevhodného materiálu.
Opalovací kosmetika: Pokud cestujete za sluníčkem, nezapomínejte přibalit kvalitní opalovací přípravek s vysokým ochranným faktorem a přípravky vhodné pro léčbu popálenin.
Prostředky na zakrytí rány: Určitě nezapomeňte přibalit obvazy, gázy a náplasti s polštářkem i bez polštářku, případně obinadlo.
Repelentní přípravky: nálety komárů dokážou dovolenou znepříjemnit teplé večery, klíště může zničit mnohem víc.

Další vybavení: Podle typu dovolené můžeme zařadit ještě přípravky k dezinfekci vody, antimalarika, léky proti křečím, rehydratační a iontové roztoky, léky na nespavost, případně na horskou nemoc. Dále se nám může hodit teploměr, spínací špendlík, nůžky, jehla, škrtidlo, sluneční brýle, moskytiéra a jiné.
Na své cesty si přibalte v dostatečném množství také léky, které pravidelně užíváte. Před odjezdem zkontrolujte exspirační lhůty. Pokud je to možné, nechte všechny léky v originálním balení, kde najdete i příbalovou informaci. Během cestování nezapomeňte chránit léky proti slunci, vlhku a mrazu. Zdraví máme jen jedno, proto si nezapomeňte před cestou lékárničku zkontrolovat, ať vás na cestách nic nezaskočí.

Mgr. Martina Urbánková
Alphega lékárna Frýdlant, Frýdlant nad Ostravicí

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *