Chcete mít hladký obličej?

Metod, které vedou k vyhlazení obličeje, je více. Nad všemi miniinvazivními a neinvazivními zákroky (např. výplně, botox, nitě, vlastní tuk) stojí facelift. Jeho čas nastává, když už jsou jiné postupy na zub času krátké.

Přirozeným důsledkem přibývajících let je postupná, ale stále se zrychlující ztráta elasticity kůže. A protože obličej je naší výkladní skříní, právě zde jsou příznaky nejpatrnější vzhledem k velkému množství mimických svalů, které nutí kůži neustále pracovat. I tato situace ale má své řešení: nese jméno estetická plastická chirurgie.

Velký efekt, méně rizik

Moderní miniinvazivní metody, jako jsou nitě, obličejové výplně, aplikace botulotoxinu, krevní plazmy nebo vlastního tuku, přinesly velkou změnu: do určitého věku pomůžou při udržování mladistvějšího vzhledu. Jakmile ale kůže ochabne tak, že je jí v dolní partii nadbytek, nejúčinnějším řešením se stává lifting obličeje: pozvedne čelo, vyhladí tváře a vypne povadlý krk. Zkrátka zlikviduje pěkných pár let! Zvolit si můžeme buď kompletní lifting, který zahrnuje facelift, necklift (vyhlazení krku) a browlift (vyhlazení partie nad očima). Nebo se můžeme rozhodnout jen například pro posledně jmenovaný výkon, který není tak náročný a obličeji dodá optimističtější vzhled.

„Plastická chirurgie je relativně konzervativní obor, ale i zde se setkáváme s novými trendy, technikami a materiály. Jejich cílem je zmenšení jizev a menší poškození tkáně, snížení doby rekonvalescence a minimalizace možných rizik a komplikací,“ konstatuje MUDr. Karel Urban z Kliniky plastické chirurgie Esthé.

Jak osvěžit výraz očí

Jednou z těchto novinek je endoskopický browlift, který obnovuje a osvěžuje výraz v oblasti očí a horních partií obličeje. Klasická otevřená metoda operace čela spočívá v tom, že se vede dlouhý řez nad vlasovou hranicí, uvolní se kůže čela, vypne a odstraní nadbytečná kůže. Výsledkem této techniky je sice vyhlazení vrásek čela, ale současně i poměrně dlouhá jizva přes celé temeno hlavy, i když je skrytá ve vlasech.

Podstatně šetrnější je operace endoskopická, která rovněž nabízí korekci mimických svalů způsobujících prohlubování vrásek a pozvedne horní část obličeje. Při ní operatér používá speciální operační přístroj – endoskop. Ten dokáže přerušit mimické svaly a vypnout kůži, aniž by ji odřízl. Stačí k tomu jen několik krátkých řezů ve vlasaté části čela. Partie se vyhladí bez nutnosti větší jizev a bez poruchy růstu vlasů.

Neviditelné jizvičky

„Na klinice Esthé operaci děláme v celkové anestezii z několika drobných řezů ve vlasové části,“ vysvětluje postup MUDr. Urban. „Pomocí endoskopu se uvolňuje kůže s podkožními strukturami pod optickou kontrolou v oblasti celého čela až k očnicovým obloukům. Po následném zvednutí obočí a čela se provádí fixace. Výsledné jizvičky jsou skryté ve vlasech, takže jsou kosmeticky přijatelné. Po operaci může mít klientka několik dní mírné otoky či výjimečně i drobné modřiny. Klidový režim se doporučuje po dobu jednoho týdne od výkonu.“

 

Pokračování článku a mnoho dalšího naleznete v K&W 07-08.2020

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *