Chci být jako Barbie!

Mít větší prsa, štíhlejší pas, hladký obličej, svůdné rty… Taková přání nám plastičtí chirurgové můžou splnit. Občas se ale setkají s opravdu zvláštními touhami po úpravě zevnějšku. Někteří je i vyplní. Jinak by po světě nemohly chodit kopie anorektické panenky a jejího přítele Kena.

Plastická chirurgie dokáže téměř zázraky a do života vrací lidi s transplantovaným obličejem nebo s „našitou“ funkční rukou či nohou. Estetičtí chirurgové nám zase plní přání vypadat mladě a atraktivně: vyhladí obličej, odsají tuk, zvětší prsa… Existují ale mezi námi jedinci, kteří se s tím nespokojí. Požadují stále další a další vylepšení a nikdy nejsou se svým tělem spokojeni. Tento problém se nazývá dysmorfofobie neboli syndrom pocitu ošklivosti. A pak jsou tu ještě lidé, kteří si přejí vypadat jako někdo nebo něco.

Podobat se idolu

Touhu po větší atraktivitě lze samozřejmě chápat. Chtít ale vypadat jako někdo jiný je jistá úchylka. Doplatil na ni Michael Jackson se svým nutkáním víc a víc se podobat svému idolu Diane Ross: povedlo se, ale po mnoha plastických operacích se mu začal obličej rozpadat.

Není se svou posedlostí zdaleka sám. Po světě se pohybují dívky a ženy s nafouklými rty, vosím pasem dosaženým odstraněním žeber, extrémně velkým poprsím – zkrátka barbíny. Stojí je to spoustu peněz a bolesti, ale jsou šťastné. A vůbec neberou zřetel na kritiky z okolí, že už to fakt přehnaly. Jsou přesvědčené, že vypadají velmi „žensky“. Všechny nejsou z Ameriky, země neomezených možností. Jedna z nich, Andrea Ivanova, žije třeba v Bulharsku. Tato posedlost po nepřehlédnutelné atraktivitě přepadá i muže. Kdo z pánů by nechtěl být ramenatý, svalnatý, s hranatou čelistí – přesně jako Ken, sen všech žen?

Znovu pannou

Pořád se ale pohybujeme na půdě „drobných“ výstřelků. Některé osoby se ovšem zhlédnou v postavách ze sci-fi filmů a zatouží vypadat opravdu hodně nezaměnitelně. Velkofilm Pán prstenů vyvolal touhu po elfích uších. A opravdu se našlo pár chirurgů, kteří těmto zájemcům přerušili chrupavku ucha, potom ji spojili a vytvarovali do špičky. Není to levné a je to poměrně bolestivé, zato mají hrdí nositelé těchto uší jistotu, že je to zákrok nevratný. Jiný podivín je zřejmě tak velký milovník hadů, že si nechal na klinice plastické chirurgie vytvořit rozeklaný jazyk.

Do jiné kategorie patří klienti, kteří si nechají vytvořit některé atributy krásy, které jim nebyly dány do vínku. Patří sem například touha mít ve tvářích dolíčky, protože jsou tak roztomilé! I ty se dají dodělat naříznutím kůže na tvářích. A odborníky občas osloví i dáma, která si přeje stát se pro svého drahého opět pannou. Rekonstrukce panenské blány představuje poměrně nenáročnou operaci, při níž se v poševním vchodu sešijí zbytky hymenu.

 

Pokračování článku a mnoho dalšího naleznete v K&W 11-12.2020

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *