Co čekat od kosmetičky

Kosmetické ošetření v salonu rozhodně nezavání rozmařilostí nebo dokonce přepychem. Taková péče může pokožce jen prospět, navíc nabízí i příjemnou relaxaci. A kromě toho si můžeme odnést cenné rady, jak o sebe pečovat doma.

Jenže ne všechny ženy mají v notýsku telefon své kosmetičky, kterou by pravidelně navštěvovaly. Proč? Nejčastějším argumentem je nedostatek času, pohodlnost, neochota platit za něco, co se „zvládne“ doma v koupelně, a někdy i obava z nepoznaného.

Kosmetika jako anglický trávník

Vánoční dárkování, Valentýn, případně narozeniny nebo výročí – to bývají v posledních letech hlavní zdroje dárku-zážitku, který nasměruje do kosmetických salonů nové návštěvnice nejrůznějšího věku. Přicházejí s velkým očekáváním. Budou po jedné návštěvě vypadat podstatně líp, mladě, svěže a upraveně? Ano i ne.

Jednorázová návštěva salonu prakticky moc neznamená. Vtip spočívá v tom, že kosmetička dokáže vyřešit nejviditelnější nedostatky: ucpané póry, nedostatek hydratace, masáží zlepší prokrvení, upraví obočí a nabarví řasy. Ale aby pleť vypadala opravdu dobře, potřebuje dlouhodobou a průběžnou péči podle aktuální potřeby. Je to tak trochu jako s anglickým trávníkem – efekt veškerého ošetřování se projeví až po delším čase, ovšem výsledky pak přetrvávají po dlouhou dobu. Pravidelná návštěva salonu nabízí i bonus navíc: chvíli relaxace a odpočinku, která patří jen a jen nám. A i to se samozřejmě na vzhledu projevuje.

Správné načasování je důležité

  • Mnoho dívek a žen poprvé překročí práh kosmetického salonu, když na jejich pleť zaútočí akné. Zkrotit urputné boláčky a zarudlou pleť – na to většinou domácí péče nestačí. Podrážděná a citlivá kůže potřebuje jemně a odborně vyčistit, zbavit ucpaných pórů, šetrně ošetřit zanícená místa, aby se na pleti neobjevily jizvy. Odbornice disponují mnoha

speciálními přípravky i zkušenostmi. Poradí také, kdy už akné vyžaduje silnější kalibr, ošetření v dermatologické ordinaci. Podcenění může znamenat trvalé poškození pleti v podobě jizev.

  • Jednorázové koketování s kosmetickými službami je vlastní zejména mladým dívkám. Ty většinou zajímá hlavně líčení a vše, co s ním souvisí. Ošetření pleti a péči o ni nepovažují ze svého pohledu za až tak důležité. Říkají si, že na ně mají ještě čas. Přesto však můžou i velmi mladé dívky se svěží a téměř bezproblémovou pletí získat na kosmetickém lehátku mnoho praktických tipů, jak se vyvarovat chyb při péči o pleť, zejména při odličování. Zanedbaná a dlouhodobě špatně odličovaná pleť leccos vydrží, v dlouhodobém pohledu ale bude citlivější a přesušená, s rizikem předčasného vzniku vrásek. A o to nikdo nestojí.
  • První vrásky jsou indikátorem toho, že je nezbytné začít konečně něco dělat. Propadnout panice a v parfumerii skoupit vše, co slibuje pomoc, není k ničemu. Ve velké většině drahé krémy a masky pleť ihned neopraví jako mávnutím proutku, pokožka je často ani nepotřebuje. Daleko spolehlivějším pomocníkem je kosmetická masáž a další procedury, které dodají pleti ztracenou kondici. Kosmetička také poradí s výběrem přípravků, které konkrétní kůže v dané situaci nejvíc potřebuje.
  • Většinou se tvrdí, že odborné ošetření jednou za měsíc pleti prospěje zejména od vyššího věku. Jenže co je vyšší věk? Raději nemarněte čas. Zpočátku postačí běžná péče spojená s úpravou obočí a řas, postupně se na ni nabalují další možnosti. Použité přípravky doplní speciální séra a boostery, tedy ošetření zaměřené na příjemné prokrvení a lifting. Kondice pleti a změny způsobované věkem taková péče udrží po dlouhou dobu v přijatelných mezích. Zákroky zasahující do integrity pleti ale na kosmetičce nežádejte. Botulotoxinové injekce a výplně kyselinou hyaluronovou patří do rukou jiného odborníka – korektivního dermatologa.

Co chtít a na co se zaměřit

K návštěvám kosmetičky musí každý dozrát sám, i když impulzy bývají různé. Není špatné si nejprve vyzkoušet několik salonů, to, že jeden máte přímo v domě, ještě nemusí být to nejvhodnější řešení.

  • Při objednávce jakékoliv služby se samozřejmě vždy zajímáme o cenu. Příliš nízká je podezřelá, stejně jako cena příliš vysoká. Obvykle se běžné kosmetické ošetření pohybuje v ceně 400 až 800 Kč, a jestliže budete zkoušet i nadstandardní služby, bude se od toho odvíjet i konečná suma.
  • Každá pleť potřebuje individuální přístup. Kosmetička se o svou zákaznici musí zajímat, rozhodně nikdo nestojí o to, aby ošetřovala všechny klientky úplně stejně. Nejdříve určí typ pleti nové klientky. Vy žijete v přesvědčení, že máte kůži mastnější se sklonem k podráždění, ale kosmetička to vnímá jinak. Díky diagnostice celkem snadno odhalí, že mastnější střed obličeje není až tak velký problém, horší je ale skutečnost, že ostatní partie trpí suchostí a ohrožují je předčasné vrásky a ztráta tonusu. A od toho by se mělo odvíjet jak použití kosmetických přípravků, tak i dalších procedur. Ošetření by mělo zohlednit i životní styl klientky, její věk a zaměstnání. Pobyt v prašném prostředí nebo vliv klimatizace na pleť, to jsou všechno faktory, které kondici pleti komplikují a je potřeba se s nimi vyrovnat.
  • Čistota. Zní to v dnešní době až divně a nepatřičně, ale měl by to být jeden z hlavních a určujících důvodů, proč si ten který salon vybrat nebo nevybrat. Umyté ruce, čisté lehátko, celková upravenost a vzhled salonu vypovídají o přístupu k práci a ochotě se o nás postarat a poskytnout dostatečnou relaxaci. Tam, kde není něco v pořádku, se nikdo nebude cítit dobře a není důvod tam chodit.

Určení typu pleti

Tento krok je opravdu důležitý, a nejen pro salonní ošetření. I pro výběr kosmetických prostředků pro domácí ošetření nám hodně pomůže. Podlehnout reklamě je velmi snadné, a když je ve hře vlastní vzhled, je to ještě snadnější. Jakýkoliv přípravek by měl odpovídat konkrétnímu typu pleti, protože když sáhneme vedle, ani vynikající přípravek renomované značky nic nezmůže.

 

Pokračování článku a mnoho dalšího naleznete v K&W 01-02.2020

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *