Jak neztratit sebeúctu v podnikání

Na začátku podnikání přijde nápad, sen, vize. A právě tu vizi je potřeba dobře definovat. Proč chci podnikat? Co očekávám? Kolik peněz si chci a potřebuji vydělat a kolik času musím práci věnovat? Zamyslet se, jaká jsem? A podle toho nastavit koncept salonu. Jaké služby budu nabízet a pro jakou klientelu? Mám ráda péči a dotek nebo ocením raději přístrojová ošetření a chci rychlý výsledek? 

Toto jsou velmi důležité body, které si člověk musí ujasnit dříve, než si otevře salon, a občas je dobré se k prvotní vizi vracet i po letech. Dnešní doba nabízí mnoho zázračných a zaručených novinek. Máme více informací, než potřebujeme a je důležité zvážit, zda nová služba zapadne do našeho prvotního konceptu a opravdu přinese obohacení naší nabídky.

Patříte mezi 20 %?

Jsme plné nadšení a elánu. A často za honbou úspěchu či pro spokojené klientky samy sebe odsuneme na poslední místo. Věděli jste, že jen dvacet procent lidí práce baví? To je opravdu málo na to, kolik času zde trávíme. Poskytovat služby a pečovat o další lidi je víc než práce, je to poslání a budujeme si jím velmi důvěrné vztahy.

Pro dosažení rovnováhy je klíčový time management. Věnujte plánování dostatek času. Osvědčený papírový diář, kde vidíte celý týden před sebou vám poskytne velmi dobrý přehled o celotýdenní činnosti. A zde přichází realita! Kolik času týdně jsem věnovala sama sobě, abych mohla být efektivní v práci i doma? Odborníci doporučují jednu hodinu denně. Smějete se? Ano, která žena si to může dovolit? Když si ale věnujete třikrát týdně hodinu cvičení, procházky nebo meditace, bude to skvělé.

Máme mnoho povinností, a proto je dobré zařadit body související s našimi emocionálními, finančními, společenskými i duchovními rolemi. Plánování v rolích, které máme – rodič, dítě, partner, zaměstnanec nebo podnikatel. Při plánování je důležité myslet na všechny tyto složky, jinak bychom mohli velmi snadno zjistit, že se nám daří například ve finanční oblasti, ale chybí nám zdraví, abychom se mohli ze všeho těšit.

Nenechte na sebe tlačit

Ženy jsou přirozeně velmi obětavé a u žen pracujících ve službách to platí o to víc. Nároky kladené na podnikání skloubit s profesními dovednostmi a navíc s prací v domácnosti a dětmi – to je poslaní pro superhrdinky.

Nenechte na sebe tlačit. Dnes je důraz na výkon stavěn před mnoho hodnot za cenu velkého stresu. Nesnažte se vyhovět klientům za každou cenu. Každý den to nejde podle plánu. Umět nevyjít za každou cenou vstříc oblíbeným klientkám je také v pořádku. Nastavovaní hranic je spíše mužskou přirozeností, kterou je potřeba si osvojit.

Když si začneme podrobně vše psát a plánovat, máme možnost na konci týdne a měsíce zrekapitulovat, jak se cítíme, čeho jsme dosáhly a s jakou lehkostí. Vše můžeme vyhodnotit a určit, kde je potřeba provést změny.

A co je nejdůležitější? Udržet si vizi, nespadnout do provozní slepoty a pořád se radovat z krásné práce!

Pavlína Vašáková, Cosmedix

 

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *