Jdeme na ples

Jak to zařídit, abychom na parketu vypadaly lehounce a křehce? Vždyť tanec je pořádná dřina! Svůj neskromný podíl na vizáži tanečnic má kosmetika. Nejde jenom o večerní líčení, to tvoří pouze závěrečnou tečku. Bez pravidelné kosmetické péče by to nebylo ono.

Průběžná péče usnadní závěrečnou práci. Na ples se tak chystáme vlastně po celý rok. Pokud je pleť ošetřovaná průběžně, snadno se s ní pak pracuje. Nevpíjí se do ní make-up, není třeba na poslední chvíli zaličovat drobné defekty. Pravidelné ošetření pleti spočívá v základních krocích, které určitě dobře znáte. Tady je malé opáčko: Ráno odstraníme zbytky nočního krému, pleť hydratujeme a ošetříme denním krémem, případně krémem s ochranným UV filtrem. Večer pečlivě tvář odlíčíme a ošetříme přípravky na noc (krém, sérum, oční krém apod.)

S předstihem také upravíme obočí, vytrhávání nikdy nenechávejte na poslední chvíli, zanechává to začervenalou kůži. A opatrně s ním, úzké obočí dávno vyšlo z módy. Totéž platí pro permanentní make-up. Nejlépe působí 3D obočí upravené technikou vláskování. V módě je přirozenost, pozor na ostré vytetované linky obočí, které na první pohled prozrazují práci levného salonu! Podobně dejte dostatek času pokožce v podpaží a na nohou, aby se vzpamatovala po depilaci.

Líčení

Make-up k tanci bývá obvykle výraznější a dramatičtější než ten denní nebo look do divadla. Ve větší míře se používají třpytky a lesk i barvy. I tady je však třeba rozlišovat a líčení přizpůsobit příležitosti. Jinak se nalíčíme na ples v opeře a jinak, patrně méně dramaticky, například na ples místních hasičů. Kosmetické úpravy i účes pro mimořádně slavnostní příležitosti nezaškodí vyzkoušet předem, nanečisto. Časté je na první pohled zřetelné propojení make-upu s kostýmem a někdy líčení pokračuje i na ramenou a v dekoltu. Do těchto partií přinesou kýžený efekt tělové spreje se třpytkami (shimmering spray). Podobné se vyrábějí i na vlasy.

Jak na to: obličej

Prvním krokem pro líčení tváře bude použití podkladového krému. Dopřejte mu několik minut, aby se vsákl. V případě hodně suché pleti není od věci tento krok zopakovat ještě jednou. Následuje rozjasňovač. Použijte o tón světlejší odstín, než jaký má váš make-up. Rozjasňovač naneste pod oči a pod oblouk obočí, na bradu a svrchu na lícní kosti. Opatrně ho rozetřete do ztracena. Na rozjasňovač bude v plynulých přechodech navazovat krémový make-up. Ten lze použít ve dvou tónech, podle toho, které partie chcete zvýraznit a které potlačit. Obvykle platí, že tmavší tón zmenšuje a prohlubuje, dobře funguje například pod lícními kostmi, na okrajích kulatého obličeje nebo na špičce většího nosu. Kolorování tváře uzavírá tvářenka. Tmavší odstín naneseme do prohlubní pod lícními kostmi, světlejší na líčka. Tím dokončíme stínování obličeje. Make-up je dobré ještě zlehka přepudrovat, dobrou službu dělají nenápadné minerální bezbarvé pudry.

Jak na to: oči

Stylů líčení je řada, záleží na vás, zda se rozhodnete pro nude look, třpyt a lesk či dramatické oči ve stylu novogotiky. V zásadě ale platí, že začínáme očními stíny. Obvykle použijeme světlý odstín pod obočí, výraznější v nadočnicovém oblouku s plynulým přechodem valérů na víčko až k řasám. Využijte drobnou fintu, která opticky zvětší oči a rozjasní pohled: je jí světlá až bílá třpytivá tečka u vnitřního koutku oka. Po vystínování a eventuálních třpytkách bude následovat oční linka. Poté zvýrazněte oblouk obočí pomocí stínů na obočí a štětečku. Módní je široké, velmi výrazné obočí. Komu takové nadělila příroda, bude velmi opatrný s vytrháváním. Stačí odstranit chloupky mezi očima, opatrně zostřit tvar zespodu oblouku a radovat se z přirozeného výrazu. Závěrečnou oční akcí bude nalíčení řas. Použijte voděodolnou řasenku. Pozor, výrobek by neměl být starší než tři měsíce, jinak hrozí, že se mascara bude drolit a rozmazávat.

Jak na to: rty

Rty začínáme líčit tak, že je ohraničíme ostře ořezanou tužkou v nenápadně růžovém barevném tónu, který se bude blížit odstínu samotných rtů. Linka vedená po přirozené hraně ústa příjemně zvýrazní. Samotné rty pak vyplníme rtěnkou anebo lakem na rty, který vydrží o poznání déle. Líčení může být matné i lesklé. V prvním případě první vrstvu rtěnky lehce přepudrujeme a naneseme ještě jednu vrstvu. Ve druhém případě rtěnku doplníme leskem anebo použijeme samotný lesk.

Pozor na trapasy

Před plesem kontrolujte jídelníček. Samozřejmě se vyhněte aromatickým jídlům. Česnekový dech může způsobit velmi, velmi nepříjemný trapas. Prosím tedy, žádnou cibuli nebo česnek, žádné aromatické sýry! Nezapomeňte si před odchodem z domova důkladně vyčistit zuby.

Počítejte s tím, že v sále může být horko a při tanci se zpotíte. Částečnou prevencí může být účes. Vyčesané dlouhé vlasy působí nejen slavnostně, navíc se díky takovému účesu budete míň potit než s rozpuštěnými vlasy na zádech. Důležitý je v každém případě antiperspirant. Vybírejte přípravky bez vůně. Byla by škoda, kdyby tóny deodorantu přebily drahý parfém. Vůně je nedílnou součástí dress codu, měla by ladit s róbou. Ke zlatému brokátu se nehodí lehká květinová vůně, naopak k dívčím šatům z květovaného mušelínu nepasuje orientální parfém. Dalším hlediskem je soulad s partnerem, doplňovat by se měly i vaše vůně. S předstihem je vyzkoušejte na zápěstích vedle sebe a zkuste odhadnout, zda se harmonicky prolnou.

Co do kabelky

Počítejte s tím, že se můžete potit. Pot poškodí make-up, někdy se prosadí i přes antiperspirant či deodorant. Tvrzení, že jde o bezbarvou tekutinu a zápach způsobují až pomnožené bakterie, je pravdivé jen zčásti. Takový pot totiž vylučuje jen část potních žláz na těle. Vedle těchto „nevinných“ máme ale ještě aromatické potní žlázy, které vylučují spolu s potem i aromatické látky, naši osobní „vůni“. A ta může působit značně nepříjemně už pár minut po osprchování. Proto do kabelky uložte malý balíček vlhčených ubrousků pro otření podpaží a intimních míst. Vedle toho pak několik odličovacích tampónků pro odlíčení rozmáznuté řasenky, make-up či korektor v tyčince, pudr a fixatér make-upu. Navíc přidejte ústní sprej, minideodorant a parfém. A samozřejmě klasiku: hřeben, rtěnku, zrcátko. Mimochodem, může se hodit i malé šitíčko.

 

Pokračování článku a mnoho dalšího naleznete v K&W 01-02.2020

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *