Menší, ale pevná

Mít velká prsa je lákavé. Necháte-li si je ale zvětšit implantáty, musíte počítat s tím, že vám pravděpodobně do konce života nevydrží. Důvodem pro jejich vyjmutí můžou být důvody zdravotní nebo estetické.

Oba případy se týkaly i naší čtenářky Zuzany (65). Patnáct let se mohla chlubit pěkně vyplněným dekoltem.

V poslední době ale dospěla k závěru, že si implantáty nechá vyjmout, protože ji trápila bolest zad a poprsí jí pokleslo.

Na konzultaci u MUDr. Svatopluka Svobody v pražské ambulanci 1. kolínského sanatoria ještě trochu koketovala s myšlenkou, že si jenom nechá staré implantáty vyjmout a nové vložit. Plastický chirurg jí však tento záměr rozmluvil a vysvětlil důvod: v mladším věku ani při větších ňadrech bolest tolik nehrozí, později už bývá velmi obtížná. S přáním vyjmout silikony, i když žádné problémy neexistují, se ostatně u žen nad šedesát let setkává poměrně často. Kromě toho Zuzana uznala, že k její postavě byly implantáty o velikosti 300 ml příliš velké.

Důležité měření

V den operace je ale přece jenom hodně nervózní, třebaže ví, do čeho jde. Jen výsledek bude opačný: z větších menší. Má tedy trochu psychický blok. Rozum jí ale říká, že se rozhodla správně. Doktor Svoboda ji znovu ujišťuje, že bude spokojená: prsa budou sice menší, ale pevná.

Operace začíná už na pokoji, kde probíhá velmi důležitá část: měření a malování, kolik kůže bude potřeba odstranit. Odborník znovu potvrzuje: „Nic neubereme kromě implantátů a vytahané kůže.“ Zároveň naznačuje, kudy povede řezy.

A už jdeme – Zuzka se samozřejmě veze – na sál. Anesteziolog se žertem ptá, co chce namíchat, aby se jí dobře spalo. Za chvíli přichází MUDr. Svoboda, ale to už pacientka nevidí.

Podezření se potvrdilo

Sehraný tým zahajuje operaci. První řez vede plastický chirurg pod prsem, druhý povede okolo dvorce, třetí bude dole na spodní straně. Nejdříve jsou v tomto místě řezy dva; po odstranění nadbytečné kůže se spojí.

Lékař používá různé nástroje, aby implantát vyjmul, ale jde to dost těžko, protože je zarostlý. Vzápětí se navíc ukáže, že je prasklý. Silikon se roztéká a jeho odstranění je poměrně náročné. Vysvětluje se tak pokles poprsí: zvetšelý implantát praskl. Doktor Svoboda se domnívá, že se to mohlo stát už před nějakou dobou při mamografii: „Měl jsem podezření na rupturu, ale až teď se ukázalo, že je to pravda. Stav není zdraví nebezpečný, rozlitý silikon nic nedělá, ale mění se tvar prsu a samozřejmě poklesne.“

Lékař musí operační pole důkladně očistit, odstranit kapsuly vrostlé do svalu, tedy jizevnatou vazivovou tkáň, která se utvořila okolo prsního implantátu. Teprve potom se může pustit do odstraňování přebytečné kůže. V průběhu zákroku chirurg stále vyměřuje, kolik kůže se odejme a kde bude nové stanoviště bradavky. A už přichází čas šití.

Pravý prs je provizorně zašitý, operatér se přesouvá na druhou stranu. Celý proces se opakuje jen s tím rozdílem, že tento implantát není prasklý. Zato je vrostlý do tkáně, takže jeho vyjmutí dá opět velkou práci. „Implantáty si své místo vyležely a tkáně jsou hodně placaté“, vysvětluje pro nás laiky.

 

Pokračování článku a mnoho dalšího naleznete v K&W 01-02.2018

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *