Nečervenejte se!

Rozšířené červené cévky v obličeji nikomu radost nedělají. Jsou projevem kuperózy, pro kterou je charakteristické zarudnutí, suchost a citlivost pleti.

Kuperóza znamená rozšíření vlásečnic v pokožce; kvůli oslabené elasticitě pleti se rozšiřují, když se pleť rychle prokrví, následně se ale nestáhnou, jako u normální pokožky. Vznik nemoci může mít mnoho příčin.

Nejpravděpodobnějším důvodem je přirozený proces stárnutí pleti, stejně tak jako vrozené či věkem podmíněné oslabování pojivové tkáně. Síť rozšířených červených cévek v obličeji může být dána i geneticky nebo být způsobena extrémními teplotami, nadměrným opalováním, nemírnou konzumací alkoholu. Spouštěčem můžou být rovněž kožní záněty, časté saunování, horké koupele, kouření či špatná strava.

Pleť se sklony ke kuperóze bývá suchá a hypersenzitivní; toto kožní onemocnění doprovázejí nepříjemné pocity, jako je štípání, zvýšená citlivost, pálení a zarudnutí. Toto nežádoucí zčervenání se může v raných stádiích nemoci objevovat a zase mizet, později ale může být na kůži viditelné nepřetržitě. Zarudlá hypersenzitivní pleť se odlišuje od běžného zčervenání tím, že trvá podstatně déle (hodiny, dny, nebo dokonce měsíce) a zarudnutí se nemusí zlepšit, dokud se nezačne léčit.

Metličky nebo pavoučci v obličeji se efektivně odstraňují cévním laserem. Zcela zlikvidovat se ale dají pouze červené žilky, jejichž průměr nepřesahuje jeden milimetr. Pokožka je po ošetření lehce zarudlá, ale nijak poškozená, takže není třeba se obávat zjizvení. Zarudnutí přetrvává zpravidla pouze do druhého dne. Zákrok se provádí ambulantně bez znecitlivění a je minimálně bolestivý. Zhruba po dvou měsících je vhodné ošetření opakovat. Ve většině případů postačí dva zákroky. Ideální doba na ošetření je zima, když je minimální intenzita slunečního záření.

U kuperózy se vyplatí i dbát na prevenci, protože vhodná péče prokazatelně snižuje začervenání kůže a mírní pocity horkosti na pleti. Dobře poslouží i kosmetická kamufláž –přípravky se speciálními barevnými pigmenty začervenání opticky zmírňují.

 

Pokračování článku a mnoho dalšího naleznete v K&W 1-2.2021

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *