Stop stárnutí!

Jak roky poplynou, bude na nás hledět ze zrcadla obličej protkaný vráskami, kůže povadne, klouby začnou pobolívat… Tohoto děsivého scénáře se nemusíme bát, když se tomuto procesu včas aktivně postavíme.

Víme, proč k těmto negativním projevům stárnutí dochází: v těle ubývá kyselina hyaluronová (HA). Ta zázračná, tělu vlastní látka, která je velmi důležitá pro život bez bolesti i mladistvý vzhled. „Kyselina hyaluronová je přirozenou součástí buněčných stěn a má mnoho funkcí,“ říká MUDr. Ivana Húšťová.

„Vzniká pomocí enzymů uvnitř našich buněk a přes buněčnou membránu postupně proniká do mezibuněčného prostoru. Díky své molekulární struktuře váže vodu a získává gelovou konzistenci. Je schopná vodu absorbovat, udržet a uvolňovat podle potřeb organismu, proto je významným prvkem při správné hydrataci. Má však i ochrannou funkci: bakteriím, virům a cizorodým látkám dočasně zabraňuje proniknout do nitra buňky. Důležitou roli má i při transportu výživných látek a podílí se rovněž na správném fungování imunitního systému.“

Pro tělo plné energie a života

Ze součtu jejích zásluh je jasné, že o tuto kyselinu, která je do velké míry zodpovědná za pružnost našeho těla zvenku i zevnitř, za svěží vzhled a bezbolestné pohyby, bychom neměli přijít. Musíme se naopak postarat o její pravidelný přísun. Udržíme si nejen mladistvý vzhled, ale také zdraví a štíhlou postavu. Jedno totiž souvisí s druhým: kyselina hyaluronová je součástí maziva v kloubech a zajišťuje, aby to při pohybu co nejméně dřelo a bolelo. Když ale začnou klouby bolet, přinese to problémy s pohybem, a tím pádem i s linií, kondicí a mladistvým vzhledem. Přestaneme mít pocit, že jsme stále plní energie a života.

Zajistíme-li ale tělu dostatek HA, a to zvnějšku i vnitřně, udržíme si mnohem déle vitální a mladistvý celý organismus. Nesmíme s tím otálet. Podle některých studií se totiž kolem 40. roku života vlastní produkce kyseliny hyaluronové v těle snižuje až o 50 procent, a to už je opravdu vidět i cítit! Na stavu pokožky, která se uvolňuje a povoluje, na vlasech, nehtech, na stavu svalů…

Dávka omlazující kyseliny

Jestliže začneme kyselinu hyaluronovou tělu dodávat včas a pravidelně, nemusíme se hrozit ani dalších let. Je sice pravda, že po šedesátce jí organismus produkuje o 90 % méně než zamlada, ale tento fakt připravené nezaskočí. Naopak budou sklízet obdiv okolí, jak mladistvě vypadají, a nebude je trápit snížená kvalita života kvůli bolesti kloubů.

A jak ji do těla vpravovat? Nejběžnější způsob je používání kosmetických prostředků s obsahem HA. Jinou možností je její pití ve specializovaných nápojích, které kromě zmíněných benefitů přinášejí i správné dodržování pitného režimu. Kyselina hyaluronová na sebe dokáže navázat až tisícinásobně více vody, než je její objem, takže její užívání nenásilně nutí člověka dostatečně pít. A pro dávku omlazující kyseliny si můžete zajít i na kliniku estetické medicíny, kde vám ji aplikují injekčně v podobě výplní. Tento zákrok lze absolvovat tak často, jak si to pokožka žádá.

 

Pokračování článku a mnoho dalšího naleznete v K&W 11-12.2020

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *