Dokonale vyžehlený obličej

Máte dojem, že miniinvazivní zákroky jsou na váš povadlý obličej už krátké? Uvažujete o jeho operačním vyhlazení? Přesně vám přinášíme odpovědi na otázky, které vás možná právě napadají.

Přála byste si mít obličej krásně vyžehlený, jenže jste v médiích viděla pár nepříliš podařených zákroků a máte strach, abyste nedopadla stejně?

Musíte se svěřit do rukou zkušených operatérů, pak není důvod k obavám. Čtyř odborníků jsme se zeptali na podrobnosti operace.

Na vaše dotazy odpověděli plastičtí chirurgové z kliniky Esthé: doc. MUDr. Jan Měšťák, CSc., MUDr. Libor Kment, MUDr. Karel Urban a doc. MUDr. Ondřej Měšťák, Ph.D.

Který věk je ideální pro absolvování faceliftingu?

Nezáleží na věku, ale na projevech stárnutí kůže v obličeji. To je ovlivněno především genetikou, dále životním režimem a stylem, redukcí váhy, kouřením či prodělanými nemocemi. Takže není výjimkou, že operujeme obličej někdy již kolem třiceti let věku a naproti tomu odmítáme provést facelifting pro velmi dobrý stav obličeje i u sedmdesátiletých žen.

Probíhá lifting častěji v celkové anestezii, nebo v analgosedaci?

Jednoznačně operujeme v analgosedaci, která vytváří u operovaného nejen velice příjemný pocit během operace, ale také zcela vylučuje jakoukoli bolest v jejím průběhu. Pokud je dobře vedená, stává se nám, že pacientka i po skončení operace požaduje ještě její pokračování. Naproti tomu, celková anestézie je rozhodně pro pacienta větší zátěží a navíc, analgosedace zajišťuje větší komfort pro lékaře i pacienta v průběhu operace.

Používáte při operaci tkáňové lepidlo?

Zkušenosti s aplikací tkáňového lepidla máme poměrně dobré.  Jeho použití může zmenšit riziko i rozsah hematomů a urychlit hojení. Používáme ho ale spíše výjimečně, zejména z důvodu jeho vyšší ceny.

Jsou nějaké novinky u faceliftingu?

U faceliftingu je v současné době snaha minimalizovat rozsah jizev při zachování efektu operace. Často se spolu s tímto výkonem kombinuje i liposukce podbradku s vypnutím kůže krku, takzvaný necklift. U indikovaných pacientů může být vhodné právě použití tkáňového lepidla.

 Doporučujte provést blefaroplastiku současně s faceliftem?

Ano, v případech, kdy je indikovaná i operace víček, je vhodné provést facelift spolu s blefaroplastikou víček v jedné době. Výhodou této kombinace zákroků je komplexní efekt omlazení obličeje a zároveň nejsou nutné dvě pracovní neschopnosti, ale pouze jedno období rekonvalescence po zákroku.

Jak probíhá rekonvalescence po operaci?

Po operaci obvykle pacienti pobývají na klinice dva dny. Po tu dobu mají na hlavě bandáž a v ranách drény. Před propuštěním se drény odstraní a bandáž se vymění za elastickou masku, kterou doporučujeme nosit jeden až dva týdny. Jako po každé větší operaci by pacienti měli dodržovat asi dva týdny klidový režim a po 4 až 6 týdnech můžou začít i sportovat. V prvních dnech a týdnech doporučujeme při ležení polohu na zádech se zvýšenou horní polovinou těla. Stehy bývají převážně vstřebatelné a několik málo stehů ve vlasaté části jizvy odstraňujeme cca za 12 dní. Otoky a modřiny většinou odezní do 10-14 dní. Mírný otok ale může přetrvávat déle. Změna citlivosti kůže obličeje se upravuje několik měsíců a stejně tak několik měsíců až rok trvá vyzrávání a blednutí jizev.

 

Pokračování článku a mnoho dalšího naleznete v K&W 01-02.2018

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *