Hon za mládím

Napadlo vás někdy, jak by se žilo s o deset let mladším obličejem? Jistě, život neuznává „kdyby“. Ale ta myšlenka není vůbec nereálná.

Touha po mladistvém zjevu, svěžesti a kondici se dnes nedá přehlédnout, navíc doléhá i na stále mladší ročníky.

Vypadat vrásčitě, unaveně, a tedy i smutně rozhodně není žádná výhra. Korektivní dermatologové si proto na nedostatek práce nemůžou stěžovat. Nejrůznější procedury, které mají zejména obličeji vrátit jas a svěžest, jsou prostě in.

Jenže přijde čas, kdy veškeré aplikace botoxu, kyseliny hyaluronové v podobě implantátů do vrásek, zaručené masáže zkušených kosmetiček a sebedražší krémy prostě narazí. Dál to už nepůjde. Věk se přihlásí o slovo. Možná nastal čas stisknout kliku kliniky plastické chirurgie. Nejradikálněji obličeji vrátí mládí facelifting.

Skalpel? Není to strašidlo, ale…

Lifting obličeje patří do kategorie větších invazivních zákroků, ovšem nabízí omlazení, které se nedá přehlédnout. Samozřejmě za cenu více či méně viditelných jizev, větší finanční investice a určitého nepohodlí. Musí se počítat s rekonvalescencí, ale na druhé straně poskytuje téměř jistotu úbytku až deseti let.

Svěřit se do rukou plastického chirurga vyžaduje sice trochu odvahy, ale odměnou bude mladší vzhled. Je však nutné vědět, kam přesně se obrátit, co od zákroku čekat a jaké „podvodní miny“ se v něm skrývají. Vybereme-li renomované pracoviště, překvápko by se nám mělo vyhnout.

  • Vybrat si operatéra. Tak to je zdánlivě snadné. Stačí zalovit ve vyhledávači a vyskočí desítky pracovišť, které nabídnou své dokonalé služby. Opravdu se vyplatí věnovat výběru čas, prostudovat nabídku a ceny (kdo hodně nastuduje, bude mít větší možnost srovnání). Pamatujte, že hlavním kritériem výběru by neměla být cena. Naslouchejte i tiché poště, doporučení a zkušenostem těch, kdo už zákrok absolvovali. Doba, kdy se s takovým zážitkem nikdo příliš nechlubil, je, zdá se, dávno pryč.
  • Vybrat si správný termín. Jsou období, která zákrokům tohoto typu moc nepřejí. I když vypadají optimálně. Všichni na dovolených, méně povinností… Jenže letní vedra umoří i člověka v dobré kondici, natož pak toho, kdo není úplně OK, a navíc musí nosit obvazy nebo bandáže a zápolí s čerstvou ránou. Na plastický zákrok je potřeba věnovat kus dovolené. Vyčlenit mu prodloužený víkend a doufat, že to stačí, může být málo. Dopřát si časový komfort je první krok ke spokojenosti. A to se také počítá.
  • Obrňte se trpělivostí. Máte termín? Vysněný omlazený obličej se na vás sice ze zrcadla ještě nedívá, ale už se těšíte, jak se po zákroku vše změní… Tak pozor. Estetická operace, to není jako když se vyplní vrásky kyselinou hyaluronovou několika injekcemi. Zapomeňte na to, že zítra půjdete večer tančit. Řezy, které lékař na obličeji udělá, jsou jen špička ledovce. Při operaci se nevypíná jen kůže, ale provádí se i tzv. SMAS lifting. Ten je založen na vypnutí a vytažení tenké vazivověsvalové vrstvy uložené pod kůží. Pak se teprve řeší ochabování pleti obličeje a odstranění nadbytku kůže. Po operaci dojde k otoku obličeje, který asi po čtyřech dnech kulminuje. Můžou se objevit také dočasné krevní podlitiny u očních víček a na krku. Ale po sejmutí obvazu – téměř týden po operaci – už máme našlápnuto k lepšímu.
  • Přijmout jizvy. Bez nich to prostě nejde. Operační řez je veden z vlasaté části spánkové krajiny směrem dolů těsně před boltcem a kolem ušního lalůčku do rýhy za boltcem a směrem dozadu do vlasů. Zůstane tedy stopa, která má poměrně velký rozsah a bude ji potřeba nějakou dobu maskovat a skrývat. Delší vlasy jsou proto výhodné, hůře na tom jsou muži nebo majitelky klukovského sestřihu. Precizní práce chirurga má zajistit, aby jizva před boltci byla co nejméně vidět, ale bude tam, s tím se musíte smířit. Lze ji ale také maskovat: na zákrok vedený ve vlasaté části hlavy odstraňující příčné vrásky mezi obočím a zvedající čelo se dá využít endoskop.

 

Pokračování článku a mnoho dalšího naleznete v K&W 05-06.2018

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *