Jak na vrásky? Vyplnit!

Ne že by vrásky u většiny žen vzbuzovaly paniku a děs. Ale proč to neříct, nikdo z nich nemá velkou radost. A je úplně jedno, jestli to jsou ty mimické, které si vyrábíme krčením čela, mračením nebo výbuchy smíchu, či vrásky statické, kterými se připomíná věk a genetika, případně životní styl.

Každopádně přijde jednou den, kdy nám s nimi přeteče trpělivost. Stačí přímý pohled někoho cizího, jinak nastavené zrcadlo nebo setkání spolužáků po x letech. To vše může být popud k úvaze – tak co s nimi udělat?

Nesmát se?

Příliš živá mimika obličeje je samozřejmě průvodcem pohybů pleti, která se zvolna a stále vytrvaleji začne skládat do nejdříve mělčích, později hlubších vrásek. Okolo očí, na čele, okolo úst.

Ano, jistě, když se nebudete příliš smát, mhouřit oči nebo se mračit, kůže si na takové pohyby nezvykne a mimické vrásky se vám budou vyhýbat. Jenže! Odborníci tvrdí, že smích má zásadní vliv na naši psychiku. Usměvavý člověk mimoděk pracuje na tom, aby se do mozku uvolnily endorfiny, a to ovlivní pozitivně naši náladu.

A co víc, mozek prý vlastně neví, jestli se skutečně bavíte, nebo smích a náladu jen předstíráte. Pohyb svalů v obličeji vydává povel k uvolnění hormonů štěstí. A šťastný člověk vypadá vždy líp než ten, kdo je schoulený do sebe a bojí se cuknout koutkem. Takže, smějte se navzdory riziku vrásek a pro svůj klid se poohlédněte po jiných metodách, jak se jich zbavit.

A bude se žehlit

Vyzkoušet se dá naštěstí několik možností. Ale hned na úvod musíme konstatovat, že hlubší vrásky nám krémy a séra nevyzmizíkují, potřebujeme těžší kalibr. Kdo s nimi chce opravdu bojovat, musí se poradit se šikovným a rozumným dermatologem. Co poradí? Záleží na místě, kde se nám usadily.

  • Korekce vrásek botulotoxinem. Působí na odstranění mimických vrásek, zejména mezi obočím, v okolí koutků očí a na čele, zkrátka tam, kde mladistvost bere nejrychleji za své. Používá se preventivně, brání stahování svalů a vrásky pak nemají šanci. Je to metoda oblíbená, jednoduchá, prakticky bezbolestná. A také efektní, i když se musí po nějakém čase opakovat. A dobrá zpráva: blokovat pohyb svalů a bránit tak tvorbě nových vrásek se už dá i na krku. Zázračný společník má však své limity! Vrásky nevypodloží, rty nezvětší a funguje jen lokálně na konkrétní mimické vrásky. Dá se však výborně kombinovat s jinými zákroky, které to dokážou.
  • Vypodložit a setřít vrásky – na to je přeborník kyselina hyaluronová. Málokdo o ní ještě neslyšel a její obdivuhodné schopnosti opravdu stojí za pozornost. Váže vodu, má omlazující efekt a co víc – její použití působí naprosto přirozeně. Aplikuje se injekčně přímo do vrásky a prakticky ihned ji dokáže svou přítomností vyhladit. V obličeji odstraní i hluboké nasolabiální vrásky, tedy rýhy od nosu k ústům. Dokáže zvednout posmutnělé koutky úst a vylepšit vzhled kruhů pod očima. Třešničkou na dortu může být i odstranění jemných vrásek okolo úst, do kterých se umí rozpíjet rtěnka.
  • Obličej, který ztratil mladistvý jas, už ale potřebuje víc než postupnou vyplňovací taktiku vráska po vrásce. Kyselina hyaluronová se totiž může úspěšně podílet na celkovém omlazení obličeje. Tekutý 3D lifting, jak se této metodě říká, dokáže obnovit plnost obličeje a vrátit mu mladistvější přirozený vzhled. Kombinace různých dermálních výplní vymodeluje ztracené kontury bez chirurgického zásahu. Kanylami se aplikuje hyaluronová kyselina různé hustoty těsně pod kůži i hlouběji. Výplně poměrně snadno doplní ztracený objem tváří, zdůrazní lícní kosti, na kůži se vyhladí vrásky. Pleť se současně hydratuje a zvýší se její pružnost.

Omlazení proběhne během jediného zákroku a opakování, tzv. touch up, jeho efekt výrazně prodlouží. Udržet mladistvý vzhled nemusí být tedy příliš náročné a okolí nás nezahrne žádnými otázkami týkajícími se výrazné a překvapivé změny.

Vylepšení z vlastních zdrojů

Přestože se možnosti korektivních dermatologů neustále rozšiřují a moderní materiály, se kterými pracují, nabízejí netušené pole působnosti, ne každý je pro své vlastní vylepšení chce použít. Proto se také medicína nebrání lipofillingu, tedy použití vlastního tuku k vylepšení vzhledu stárnoucího obličeje.

Dají se tak vyhladit vrásky, zvětšit rty, retušovat kruhy pod očima a také vrátit objem propadlým tvářím. Je to ambulantní ošetření, které probíhá v lokální anestezii. Pracuje se s vlastním tukem, který tělo samozřejmě nevnímá jako cizorodý prvek. Nejprve je ale potřeba odebrat potřebné množství tukové tkáně, většinou z břicha.

Tuk se musí vyčistit a v odstředivce upravit. Teprve pak se injekčně aplikuje do požadovaného místa. Ošetřené místo může být dočasně oteklé a podrážděné, výsledek zákroku je patrný až po několika dnech. Ošetření nevyžaduje rekonvalescenci ani není překážkou pro normální rytmus života. Použitý tuk ale tělo postupně vstřebává, takže vyplnění problematických míst je nezbytné časem opakovat.

 

Pokračování článku a mnoho dalšího naleznete v K&W 11-12.2018

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *