Krásné, svůdné, červené

Rty byly od nepaměti považovány za symbol přitažlivosti, krásy a lásky. Už Kleopatra se neobešla bez červeně a později ani filmová bohyně Marilyn Monroe a po ní další a další ženy. Červená rtěnka se stala symbolem ženství a věčnou klasikou. Jak ji nosíme dnes?

Pokud nám na krásných rtech záleží, potřebují především náležitou pozornost a péči. Nemají to jednoduché. Jejich povrch je nejjemnější na obličeji, chybí jim mazové žlázy a jsou náchylné k dehydrataci. Často bolestivě popraskají, což je dobré si uvědomit zvlášť v létě, v horkých dnech.

Měli bychom je chránit před sluníčkem nejvyšším ochranným faktorem, aby nás nezaskočily bolestivé a nevzhledné opary.

Na poškozených rtech ani nejdražší rtěnka nevynikne a bohužel ani nic nezamaskuje. Jejich povrch by měl být hladký a plný, kontury pevné a růžové. Tuhle podmínku snadno splníte hydratací pečujícími balzámy, ale hydratovat musíte také zevnitř. Dodržujte pitný režim a povrch rtů bude stále hladký.

Příprava na rtěnku

Suché rty se dají kdykoliv vyživit balzámkem, který můžete nosit v kabelce nebo v kapse. Vyrábějí se z rostlinných olejů a másel, jsou přirozeně nabité hojivým vitaminem E. Ke kráse rtů vám také pomůžou malé domácí lázně. Udělejte si na ně čas.

Z medu, mořské soli a olivového oleje umíchejte kašičku a rty lehce třete prstem. K peelingu lze využít i měkký kartáček na zuby. Jemnou masáží odstraníte odumřelé buňky, rty se prokrví a zpevní. Ani této části obličeje se nevyhýbá stárnutí, ale i tomu se dá předcházet.

Zkuste malé cvičení před zrcadlem. Odříkávejte si písmenka ze samohlásek, čímž procvičíte svaly v okolí úst. Ještě přidejte malou, ale účinnou terapii proti vráskám nad horním rtem a občas si z výživného krému vytvořte malý knírek. Nechte ho vstřebat a zbytek otřete. Je to oblast, na kterou v péči o obličej často zapomínáme.

Hledejte správný odstín

Muži obletovaná Marilyn Monroe nebo tajemná Elizabeth Taylor měly velkou slabost pro červené rtěnky. Jsou provokativní, ale zároveň elegantní.

Dnešní Francouzky nám můžou jít příkladem. Často nemají na sobě žádná jiná líčidla, ale bez červeni na rtech nevyrazí ven. Nebojí se jí ani ty nejstarší dámy. Možná víc než my vědí, že se muži dívají ženám nejen do očí, ale často i na jejich rty.

A pokud je mají červeně nalíčené, udrží jejich pozornost déle. Potvrzují to i vědecké průzkumy.

Metodika líčení rtů

Přetřít a vyrazit, to je taktika, kterou můžeme uplatnit na balzámy na rty i na bezbarvé lesky. S výraznými rtěnkami je tento postup velmi riskantní. Sebemenší nedostatek způsobí, že budete vypadat nepořádně. Rty musí být pečlivě vymalované, ale i hladké.

Na popraskaných rtech se sametově rudá ani šťavnatá červeň dobře nevyjímají. Pokud si dopřejete červené rty, zapomeňte na výrazně namalované oči, celkový dojem by mohl být příliš laciný až vulgární.

Správný postup

Na připravené, vláčné rty už můžete nanést rtěnku. Nejdříve začněte zkrášlování s konturovací tužkou ve stejné barvě. Vždy dbejte na to, aby byly odstíny co nejpodobnější. Linka zamezí rozpíjení červeně do vrásek a okolí rtů. S výběrem správného odstínu konturky se nespletete, když si pořídíte transparentní tužku.

Rozhodně se vyhněte tmavším odstínům nebo nepřirozenému zvětšování rtů, tahle móda je už naštěstí dávno pryč. Dlouhotrvající účinek mají matné rtěnky (takzvaně neslíbatelné), ale ty můžou být nepříjemné, protože příliš vysušují. Matný dojem je dán větším množstvím pigmentů a menším množstvím hydratačních složek, které jinak dávají rtům lesk.

Oblíbenou fintou pro delší trvanlivost je obtisknout nabarvené rty do ubrousku a pak je znovu přetřít rtěnkou. Pozor, matné barvy sluší pouze plným rtům.

Jak vybírat vhodný odstín

Vždycky berte ohled na barevný tón pleti. I podle něho se vybírají červené odstíny se studeným nebo teplým podtónem. Světlé pleti sluší broskvová, narůžovělá nebo korálová rtěnka. Porcelánové svědčí chladné odstíny červené.

Pro tmavé typy jsou vhodné i výraznější odstíny třešňové, švestkové nebo čokoládové. Barvu rtěnky zkoušejte na bříšku ukazováčku, který má podobný odstín jako vaše rty a snáze odhadnete, zda vám bude slušet.

Pozor na zabarvení zubů

Bojíte se, že mají vaše zuby nažloutlý odstín a rtěnka ho ještě zvýrazní? Kdo by o to stál? Tento problém není neřešitelný. U zubů bílých jako perličky je situace jednoduchá, můžete si dovolit všechny barvy. Správný odstín pro méně bílý chrup je rudá rtěnka s modrým podtónem, která je i opticky „vybělí“.

Určitě se ale vyhněte korálové a červené do oranžova, ty by na nedostatky jen poukázaly. Pokud si přesto na červenou rtěnku netroufáte, sáhněte po zabarveném balzámu.

 

Pokračování článku a mnoho dalšího naleznete v K&W 07-08.2018

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *