Poslední krok k postavě snů

Už počátkem roku jste upravili jídelníček, víc se hýbáte, pravidelně cvičíte… Ztratili jste vytoužených pár kilo, ale nějaký ten faldík by se ještě našel. Netrapte se: odsáním tuku se tato poslední drobnost vyřeší. Právě jste se na ni stali ideálním adeptem.

Přesně tak to vidí plastičtí chirurgové: liposukce není řešením nadváhy, ale dokáže dokonale vyladit křivky. Tukové zásoby, kterých jste se nezbavili úpravou jídelníčku ani cvičením, je možné odstranit několika způsoby. Vybrat ten správný vám pomůže odborník. „Klientkám můžeme nabídnout liposukci klasickou, tumescentní, vibrační nebo ultrazvukovou,“ říká MUDr. Libor Kment z kliniky Esthé a vysvětluje, jak liposukce probíhá a kdy je která metoda vhodná.

Pane doktore, jaký je rozdíl mezi jednotlivými typy liposukcí?

Klasická liposukce se říká jednoduché původní technice, při níž se v oblasti podkoží tuk mechanicky rozrušuje a rovnou odsává kovovou kanylou. Při vibrační speciální kanyla vibruje a snáze rozrušuje tukové buňky, tumescentní liposukce nese název podle typu anestézie. V současné době používáme nejčastěji moderní ultrazvukovou liposukci VaserLipo II. Je vhodná na odstranění tukových nadbytků téměř ve všech lokalitách.

Jaké jsou její výhody?

Výhodou je minimální riziko nerovností, kůže se po aplikaci ultrazvuku více kontrahuje a volná kůže se po zákroku zpevní. Operace probíhá zpravidla v celkové anestezii, takže je zcela bezbolestná a pro klienta komfortní. Je možné odsát tuk z více problematických partií najednou.

Je tedy ultrazvuková liposukce první volbou?

Existují různé druhy liposukce, jejich princip je ale podobný. Vždy jde o odstranění tuku z podkožních zásob. První volbou u nás je ultrazvuková liposukce. Při ní je tuková tkáň nejprve rozrušena speciální kanylou, která vysílá ultrazvukové vlny. Výhodou je, že tkáň je rozrušena souměrně v jedné vrstvě, čímž se minimalizuje riziko nerovností, a jak už jsem zmínil, kůže se poté v dalším průběhu hojení smrskne a zpevní. Odsátí tuku probíhá jako u ostatních typů liposukce odsávací kanylou.

Zanechává výkon nějaké negativní stopy?

Zotavení pacienta obvykle probíhá bez problémů. Po zákroku se mohou objevit modřiny nebo otoky, které však ve většině případů velice rychle samy vymizí. Je ale nutné oblékat několik týdnů elastické prádlo či návleky urychlující rekonvalescenci. Ta obvykle trvá čtyři týdny.

Kolik tuku lze takto najednou odstranit?

Odsát se dají dva až tři litry tuku. Je možné odsát i větší objem, přibývá pak ale rizik. Liposukci je možné po čase zopakovat.

Kdy se objeví efekt?

První efekt je patrný ihned po operaci, definitivní výsledek se dostaví zpravidla za několik měsíců.

Je pravda, že odsáté buňky už se znovu neobjeví?

Ano, to je největší výhoda liposukce. Tukové buňky se v dospělosti nemnoží, a proto při správném životním stylu je výsledek trvalý. Buňky se ale mohou zvětšovat, a tak při nesprávné životosprávě samozřejmě klient může znovu přibrat. Půjde mu to ale snáze v jiných tělesných partiích než v odsáté oblasti.

Donedávna měla liposukce své limity: snížit se takto dala tuková vrstva hlavně na břiše nebo bocích. To se změnilo s příchodem nové generace přístrojů, které si poradí i s hůře dostupnými partiemi.

Ano, s novými přístroji je možné formovat i dříve hůře dostupná místa nebo partie s volnou kůží, jako jsou například vnitřní strany stehen, podbradek, zadní strany paží nebo lýtka. Hity jsou právě ultrazvukové liposukce VaserLipo nebo laserové liposukce SlimLipo.

 

Pokračování článku a mnoho dalšího naleznete v K&W 05-06.2018

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *